Koronawirus. Kolejny przewoźnik zawiesi loty do Londynu

Koronawirus. Kolejny przewoźnik zawiesi loty do Londynu
Irlandzki przewoźnik zawiesza loty do Londynu
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Irlandzki przewoźnik nie będzie latał z Szyman do Londynu-Stansted od 20 do 24 października. Mimo że linia nie przewiduje zmian, to sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Niedawno w artykule pt. „Koronawirus. Przewoźnik zawiesił loty z Szyman do Londynu” poinformowaliśmy, że węgierski Wizz Air zawiesił połączenia między Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Londynem-Luton.

Tym razem to irlandzki Ryanair planuje zawiesić połączenia do Londynu-Stansted.

– Zostały na razie odwołane dwie rotacje w terminie od 20 do 24 października. Obłożenie tego połączenia jest obecnie na poziomie około 50 %, ale jest to wynik obowiązującej kwarantanny . Na razie linia nie zapowiada zmian, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna – powiedział w rozmowie z nami Dariusz Naworski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Wyjaśnił, że linie lotnicze, poza planowaną zmianą rozkładu lotów z letniego na zimowy (26 października zmieni się rozkład), wprowadzają zmiany w rozkładzie na bieżąco, aby dostosować się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej zarówno w Polsce, jak i Europie i wynikających z niej restrykcji. Tak właśnie było w przypadku decyzji Wizz Aira o zawieszeniu lotów do/z Luton od 12 października do 13 listopada oraz Ryanaira o zawieszeniu lotów do/z Stansted od 20 do 24 października.

– Jest to odpowiedź na wprowadzenie od 3 października obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich pasażerów przylatujących z Polski do Wielkiej Brytanii, co drastycznie ograniczyło popyt i sprzedaż biletów na tych trasach. Z pewnością wzrost zakażeń przełoży się na kolejne obostrzenia w transporcie lotniczym, dlatego też bacznie monitorujemy zmieniającą się sytuację epidemiczną. Wszystkie decyzje pozostają jednak w rękach przewoźników lotniczych oraz instytucji rządowych – dodał Naworski.

Loty do Londynu cieszyły się największym zainteresowaniem podróżnych. Tylko we wrześniu 2020 roku połączenie do Londynu-Luton obsługiwało ok. 30 proc. wszystkich pasażerów. Podobne liczby odnotowano w przypadku Stansted.

Dariusz Naworski nie ukrywał również, że lotnisko w Szymanach mocno odczuło negatywne skutki pandemii podczas całkowitego zakazu lotów pasażerskich.

– Skorzystaliśmy z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej, aby uzyskać środki na wypłatę wynagrodzeń pracowników i złożyliśmy wniosek o uwzględnienie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w wykazie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, kwalifikowanych do otrzymania rządowej dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – wyjaśnił rzecznik portu lotniczego.

Dodał, że pomimo zapowiedzi rządu dotyczących pomocy, dalej nie wiadomo, jakie dokładnie kryteria będą obowiązywały przy wypłacie wsparcia.

Przypomnijmy, że wicemarszałek Marcin Kuchciński powiedział, że Szymany będą mogły otrzymać zaledwie 400 tys. zł z ponad 142 mln zł przeznaczonych na pomoc dla wszystkich lotnisk.

Dariusz Naworski zapewnia, że Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma także inne, niż generowane przez loty rejsowe, przychody.

– Nie załamujemy jednak rąk i wiedząc, że loty rejsowe generują tylko cześć przychodów spółki rozwijamy komercyjną działalność około lotniskową. Współpracujemy z wojskiem które organizuje na terenie lotniska ćwiczenia i manewry, współpracujemy ze szkołami lotniczymi, lotniczą bazą leśną i Lotniczym Pogotowiem Ratowniczym. W najbliższych miesiącach planujemy zakończenie inwestycji polegającej na budowie hangarów i wynajmie powierzchni hangarowej (bardzo potrzebnej w naszym regionie) będzie kolejnym źródłem przychodu – wyjaśnił rzecznik lotniska w Szymanach.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • dno totalne 2020-10-20 18:15:09 95.160.*.*
    Szymany to farsa, lotnisko zbudowane za pieniądze z UE, z którego prawie nic nie lata, a które to lotnisko służy tylko dla wojska. UE powinna nakazać zwrot pieniędzy z dofinansowania! Mało tego, niech napiszą ile zarabia prezes tego gniota to się zdziwicie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • kot12 2020-10-20 18:02:57 178.235.*.*
    chyba z wypasania świń na pasie startowym te przychody, nie ma żadnego sensu utrzymywać ciepłych posadek na lotnisku z którego samoloty latają tylko do myszyńca, zaorać ten szajs
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0