Kontrowersyjne zdanie w urzędowym oświadczeniu. Czy musimy uzasadnić, dlaczego „lubimy” Olsztyn?

Kontrowersyjne zdanie w urzędowym oświadczeniu. Czy musimy uzasadnić, dlaczego „lubimy” Olsztyn?
Dokument, w którym należy wskazać, że Olsztyn jest "centrum życiowym" petenta
Fot. UM Olsztyn

W Urzędzie Miasta w Olsztynie petenci mogą natrafić na bardzo nietuzinkowy dokument. Starając się o przerejestrowanie pojazdu, muszą wypełnić stosowne oświadczenie, którego treść wzbudza kontrowersje. Dlaczego mieszkając w Olsztynie musimy oświadczyć, że jest on naszym „centrum życiowym”?

Jeden z petentów olsztyńskiego Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta, przy okazji rejestrowania swojego pojazdu, natrafił na fragment dokumentu, który wzbudził jego wątpliwości. Do wniosku dołączone było oświadczenie, w którym petent musiał uzasadnić, że Olsztyn jest jego „centrum życiowym”.

Oświadczam, że przebywam na stałe w mieście Olsztynie pod wyżej wskazanym adresem z zamiarem stałego pobytu. Ponadto oświadczam, że Olsztyn jest moim centrum życiowym, gdyż...

- mówi fragment oświadczenia.

Petent nie zgodził się ze stwierdzeniem umieszczonym w dokumencie. Nie uważał, aby to, że mieszka w Olsztynie, świadczyło, że właśnie to miasto jest jego „życiowym centrum”. Zapytawszy urzędniczkę, czy wypełnienie wykropkowanego pola jest konieczne, usłyszał, że tak. 

Co dokładnie oznacza kontrowersyjne stwierdzenie w dokumencie? Czy aby pomyślnie rozpatrzono wniosek w olsztyńskim urzędzie musimy uzasadnić, dlaczego „lubimy” to miasto?

Okazuje się, że cytowany fragment oświadczenia może być różnie interpretowany. Przez petenta został on natomiast zrozumiany niepoprawnie.

- W systemie CEPIK, którym posługują się urzędnicy wydziałów komunikacji w całej Polsce, można łatwo określić (na podstawie numeru pesel), czy dana osoba jest gdzieś zameldowana czy nie. Jeśli nie ma adresu zameldowania lub jest zameldowana w innym mieście, wówczas musi wypełnić stosowne oświadczenie. Tam właśnie zastosowane jest określenie "centrum życiowe". Zgodnie z prawem w Polsce sprawy dotyczące zakupu lub sprzedaży auta i rejestracji pojazdu załatwia się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu stałego. Dlatego w wielu urzędach, w całym kraju, stosuje się określenie "centrum życiowego". To niezbędne by móc dany wniosek przyjąć i obsłużyć – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna, Marta Bartosiewicz.

Wypełnienie oświadczenia dołączonego do wniosku jest zatem konieczne jedynie dla osób, które nie są zameldowane w Olsztynie. Co znaczy jednak określenie „centrum życiowe”?

- Centrum życiowe określa, że w momencie zgłoszenia się do urzędu, w celu załatwienia sprawy, dana osoba przebywa pod wskazanym adresem z zamiarem pobytu stałego. Nie można na dany dzień posiadać kilku miejsc zamieszkania, choć zrozumiałym jest, że w ciągu roku można przebywać przez jakiś czas pod innym adresem. Jednak sprawy powinny być załatwiane właśnie w „centrum życiowym", które ta osoba deklaruje w składanym oświadczeniu. Od 1 stycznia tego roku  obowiązują nowe przepisy, które nakazują urzędom nakładanie kar za nieterminowe zawiadomienie o nabyciu i zbyciu pojazdu, bądź nie przerejestrowaniu pojazdu w terminie. Zatem jeśli dana osoba zadeklaruje, że konkretna miejscowość jest jej „centrum życiowym", wówczas urząd, który się tam znajduje, ma obowiązek egzekwować należności, jeśli takowe występują – dodaje rzecznik.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • osoba 2020-02-26 08:15:47 213.184.*.*
  Bardzo dobry artykuł!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Orientexpresd 2020-02-25 23:16:09 5.173.*.*
  Proszę jeszcze zrobić artykuł dlaczego trzeba płacić podatki, dlaczego trzeba kupić bilet w tramwaju, dlaczego trzeba wyrobić dowód osobisty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • zezmen 2020-02-25 23:12:56 5.173.*.*
  Jaka gazeta tacy redaktorzy. Do nauki ! Dziennikarzynom szukających taniej sensacji polecam jednak usiąść do książek albo chociaż skorzystać z google. Po wpisaniu w google wyświetla die masa wyroków wsa , nsa gdxie dla osób bez meldunku wskazane jest wręcz oswiadczenie o centrum życia pisać. Gratki dla pani rzecznik - lopatologicznie jak dla tlumokow wytłumaczyła , Ale pani redaktorka olsztun.com.pl widocznie nie skumała... No cóż... Zenua
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Anty PiS 2020-02-25 06:30:30 188.147.*.*
  Olać urzedasow olsstynskich to najwięksi nieudacznicy w kraju razem z królem nieudaczników .Z Olsztyna śmieje się cały kraj nie warto się przyznawać do tej wiochy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • engineer 2020-02-24 23:05:21 95.160.*.*
  Większość czasu mieszkam w Olsztynie, ale podatki płacę w trójmieście, bo tam prowadzę działalność. Żadnych pieniędzy dla Olsztyna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • student90 2020-02-24 20:43:57 5.173.*.*
  Pani redaktor chyba jeszcze studiow nie skonczyla albo z wydziałem prawa i administracji na uniwerku nie miala nic wspolnego. Kazdy student prawa i administracji wie ze miejscem pobytu stałego konkretnej osoby jest lokal, w którym znajduje się jej centrum życiowe, a więc miejsce, gdzie skoncentrowane są jej sprawy rodzinne, osobiste i majątkowe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • gregs 2020-02-24 20:13:20 95.160.*.*
  Olsztyn centrum życiowym hahahahahahaha o ludzie tutejsza propaganda sukcesów przerasta TVP+TVN
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • zussss 2020-02-24 20:05:55 5.173.*.*
  No logiczne. Nie masz meldunku to jak ci należą karę ? Oswiadczasz gdzie masz centrum życia i tyle - już to przerabiałam w skarbowce. Nic nadzwyczajnego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 0
 • raad 2020-02-24 18:34:46 89.228.*.*
  Jakimi ścieżkami krążą myśli kogoś, dla kogo "centrum życiowe" oznacza "lubienie czegoś" - nie wiadomo.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0