Konsolidacja kredytu – na czym polega i czy się opłaca?

Konsolidacja kredytu – na czym polega i czy się opłaca?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Kilka kredytów zaciągniętych w różnych instytucjach, z innymi terminami spłaty i odmiennych wysokościach mogą prowadzić do małego zamieszania oraz niewywiązywania się ze spłaty. Może być to spowodowane np. roztargnieniem lub przerwaniem płynności finansowej. Niestety coraz więcej Polaków ulega spirali zadłużenia, w związku z tym dość ciężko uregulować wszystkie zobowiązania w terminie. Na szczęście istnieje proste wyjście z takiej sytuacji.

Konsolidacja kredytu to sposób na mniejszą ratę co miesiąc i wyjście z finansowej opresji. Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie, a kto powinien go unikać?

Ponad połowa dorosłych Polaków posiada zobowiązania finansowe. Spośród nich wymienić możemy: kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy. Zdecydowanie różni nas podejście do posiadania zobowiązań. Jednym wystarczy jedna pożyczka, inni potrzebują ich co najmniej kilka. Oczywiście nie ma w tym nic złego, dopóki mamy pełną kontrolę nad naszymi finansami, a płatność comiesięcznych rat nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli jednak utracimy płynność finansową, to szybko musimy znaleźć właściwe rozwiązanie, zanim komornik zajmie nasz rachunek bankowy. Istnieje kilka rozwiązań trudnej sytuacji finansowej, gdy na głowie mamy kilka kredytów. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny.

Co oznacza konsolidacja kredytu?

Konsolidacja kredytów to nic innego jak połączenie wszystkich aktualnych zobowiązań w jedno, często o niskiej racie. Nie musimy się martwić o spłatę wielu zobowiązań w innych terminach. Jeżeli zdecydujemy się wybór kredytu konsolidacyjnego, to spłacamy wszystkie zobowiązania, które wejdą w jego skład. A możemy zaliczyć do niego niemal wszelkiego rodzaje pożyczki np. kredyty, chwilówki, limity na koncie i karty kredytowe. Łączną sumę zadłużenia ze wszystkich miejsc będzie stanowiła kwota konsolidacji. Pozostaje nam do spłaty tylko i wyłączenie jeden kredyt, a co za tym idzie – jedna rata.

Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?

Kredyty konsolidacyjne przyznawane są na spłatę innych zobowiązań. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wiąże się ze spłatą: kredytów gotówkowych, pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych czy kredytów samochodowych. W przypadku kredytu konsolidacyjnego zaciąganego w celu spłaty niektórych kredytów sprawa może być nieco trudniejsza (co nie oznacza, że niemożliwa). Chodzi tutaj o: kredyt konsolidacyjny hipoteczny, kredyty konsolidacyjne, kredytu w rachunku bankowym, kredyty mieszkaniowe czy karty kredytowe.

Kiedy konsolidacja kredytu to dobre rozwiązanie?

Nad kredytem konsolidacyjnym może rozważać przede wszystkim w kilku sytuacjach. Nad takim rozwiązaniem powinni pochylić się szczególnie wszyscy, którzy spłacają już kilka produktów finansowych i chcieliby zmniejszyć ciężar miesięcznych rat. Kredyt konsolidacyjny online sprawdza się także wtedy, gdy klienci mają już jakieś zobowiązania, a potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. W takiej sytuacji część środków przeznaczana jest na spłatę zadłużenia, a część trafia w ręce klienta do swobodnego wykorzystania.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Najtańszy kredyt konsolidacyjny to w wielu przypadkach jedyne słuszne wyjście z trudnej sytuacji finansowej, co pomaga zniwelować ryzyko powikłań z tytułu niespłacania należności. Odrębną kwestią stanowi oczywiście opłacalność takiego przedsięwzięcia. Co prawda kredyt ratalny konsolidacyjny wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty, jednak wiąże się to z większymi odsetkami. Całkowity jego koszt nierzadko przewyższa sumę kosztów wszystkich konsolidowanych zobowiązań. Takie rozwiązanie może wiązać się również z dodatkowymi kosztami jak ubezpieczenie, prowizja, czy ustanowienie zabezpieczenia.

Istnieją jednak rozwiązania, jak tani kredyt konsolidacyjny. Aby szukać oferty kredytów konsolidacyjnych, które będą dla nas korzystne, warto skorzystać z rankingu kredytów konsolidacyjnych, dostępnych w internecie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nancy 2021-07-21 09:21:43 173.255.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Max Bent 2021-07-20 04:56:50 102.91.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0