Koniec ''afery fallusowej'' w Galerii Dobro. Prokuratura po raz trzeci umorzyła postępowanie

Koniec ''afery fallusowej'' w Galerii Dobro. Prokuratura po raz trzeci umorzyła postępowanie
Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie obrazów z motywami fallicznymi w Galerii Dobro
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe po raz trzeci umorzyła sprawę Galerii Dobro i obrazów z motywami fallicznymi. Zawiadomienie złożyli politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy uznali, że mogło dojść m.in. do znieważenia godła Polski i obrazy uczuć religijnych.

Przypomnijmy, wystawa „Polacy Europy” była zorganizowana w Galerii Dobro w czasie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu prokuratury przez posłów oraz olsztyńskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W postępowaniu badano trzy wątki: czy podczas wystawy doszło do znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez namalowanie na jednym z obrazów wizerunku orła białego z motywem fallicznym (czyn z art. 137 kk.), czy doszło do obrazy uczuć religijnych (chodzi o inny obraz przedstawiający nagą, ukrzyżowaną kobietę z motywami fallicznymi) a także czy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie nie dopełnił obowiązków służbowych poprzez nie podjęcie działań mających na celu usunięcie z galerii prac, które obrażają uczucia religijne i znieważają godło.

W listopadzie 2018 r. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie musiał zdjąć obrazy, które stały się dowodem w sprawie. Jeden z nich należał do prywatnego właściciela Jerzego Dramowicza, który chciał wystawić swoją pracę na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale zatrzymanie obrazu uniemożliwiło mu to. Artysta wniósł do olsztyńskiego sądu zażalenie, ale zostało ono odrzucone.

Sprawa była już dwukrotnie umarzana, ale za każdym razem politycy PiS składali zażalenie na te decyzje. Trzecie postanowienie prokuratury jest ostateczne.

Analizując zebrany w sprawie materiał dowodowy, stwierdzić należy, iż autorom obrazu wystawionego w Galerii Dobro, a przedstawiającego krzyż z wizerunkiem nagiej kobiety nie sposób przypisać działania polegającego na znieważeniu uczuć religijnych ani w zamiarze ewentualnym, ani tym bardziej bezpośrednim obejmującym wszystkie znamiona tego przestępstwa.

- napisano w uzasadnieniu.

Do sprawy odniósł się także dyrektor MOK-u, Mariusz Sieniewicz, który napisał w mediach społecznościowych, że cieszy się, że wolność została ocalona.

Po ponad trzech latach śledztwa prokurator ostatecznie umorzył sprawę, mimo heroicznej, freudowskiej gonitwy polityków PiS za fallusami. Sztuka i wolność zostały ocalone (miejmy nadzieję, że nie na chwilę). Nie doszło do obrazy uczuć, nie naruszono majestatu RP. Cieszę się, bo i moja głowa miała spaść

- przyznał dyrektor MOK-u.

DOBRO, PiS I FALLICZNE FANTAZJE - Prokurator umarza sprawę Dobra wiadomość na początek roku. Pamiętacie aferę z...

Opublikowany przez Mariusza Sieniewicza Niedziela, 2 stycznia 2022
Galeria

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Minister 0 2022-01-04 10:59:05 88.156.*.*
  Widać czym zajmują się pisiory żeby tylko odwrócić uwagę od milionowych wałów jakie robią na codzień w spółkach skarbu państwa czy w ministerstwach. Czy pan handlarz bronią od respiratorów ma wytoczoną jakąś sprawę? Czy pan instruktor od narciarstwa i nie spełniających wymogów maseczek ma postawione zarzuty? Czy Jacek Sasin który przewalił 70 mln na wybory które się nie odbyly został przesłuchany? Czy to że codziennie umiera kilkaset osób bo nasz kraj jest z kartonu i sznurka zajmuje kogoś w prokuraturze?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • ==== 2022-01-04 08:36:48 95.160.*.*
  Fallusy to malują chuligani na mieście,taki to artysta że nie umie nic innego malować -zostało mu z młodości
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Janusz Pisiewicz 2022-01-03 11:48:09 213.184.*.*
  Nie jest do końca pewne, czy Niebo jest dumne z takich adwokatów. Dobrze byłoby podrzucić Niebiosom Pegasusa...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • Igielkot 2022-01-03 11:17:16 80.50.*.*
  Gratulację dla Pani Prokurator za sensowną, dojrzałą i... odważną w obecnych czasach decyzję. PiSo-katole są nie do zniesienia. Nalezy zatem ich spuścić....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 7
 • . 2022-01-03 11:02:09 79.191.*.*
  Dwie prośby do uczestników tego cyrku: 1. Panowie z PIS'u, odpuśćcie, nie warto, 2. Panie dyrektorze MOK'u, niech Pan tego shitu nie nazywa sztuką, bo kompromituje Pan siebie oraz instytucję, którą Pan kieruje. Etap dorysowywania fiutów przechodzi się gdzieś na poziomie gimnazjum ozdabiając szkolne podręczniki, a później się z tego wyrasta. W wieku dojrzałym fascynacja dorysowywanymi narządami raczej świadczy o zaburzeniach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 4
 • Kasia 2022-01-03 10:17:06 83.24.*.*
  Moje uczucia religijne obraża sekta PiS i przeżarci biskupi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3
2147382000
2147382000