Komputer zamiast sterty teczek?

Część urzędów w naszym regionie nie korzysta z komputerów. Bazy danych prowadzone są w... niezawodnych teczkach. Może dlatego, zwłaszcza w urzędach gmin, panuje bałagan, którego nie są w stanie ogarnąć pracownicy z 20-letnim stażem pracy.

Ten, kto choć raz starał się załatwić jakąś sprawę w urzędzie wie, że główna baza danych prowadzona jest w papierowej teczce. To kłopotliwe, że nie istnieje przepływ dokumentacji między jednostkami samorządowymi wszystkich szczebli. W urzędach gdzie komputery są, nadal sporządzane są "papierowe bazy", a wszystkie sprawy załatwiać trzeba osobiście. Wiąże się to często z kilkoma godzinami straconymi w długiej kolejce.

Naprzeciw tym trudnościom wychodzi Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wprowadza w życie projekt współfinansowany przez Unię Europejską "Wrota Warmii i Mazur". Założenia tego przedsięwzięcia są obiecujące: zastąpienie dokumentacji papierowej elektronicznym obiegiem dokumentów, pełna cyfrowa archiwizacja dokumentów, wprowadzenie obsługi klientów przez  Internet, wzrost usług publicznych załatwianych elektronicznie.

Problem w tym, że do załatwienia czegoś w urzędzie przez internet, potrzeba indywidualnego podpisu elektronicznego, a ten niestety kosztuje. Póki co, mają go jedynie dyrektorzy jednostek samorządowych. Na wprowadzenie projektu w życie, przeznaczono 20 mln złotych. To pierwsza inicjatywa w Polsce dotycząca informatyzacji urzędów na tak wielką skalę. Obszar realizacji obejmuje 112 gmin i powiatów oraz Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Brzmi pięknie, ale czy w naszych realiach jest to w ogóle możliwe? Czy dostarczenie odpowiedniego sprzętu do urzędów załatwi sprawę? Czy urzędnicy przyzwyczajeni do innych standardów pracy będą potrafili obsługiwać petenta przez internet? Pytań jest wiele. Póki co, odpowiedzi brak.

Istniejący już portal Wrota Warmii i Mazur, ma umożliwić komunikację pomiędzy urzędami, a klientami. W jednym miejscu skupione są informacje dotyczące najważniejszych dziedzin życia mieszkańców i funkcjonowania samorządów np. z zakresu: turystyki, kultury, edukacji, pracy, przedsiębiorczości czy zdrowia. Na portalu znajduje się  interaktywna mapa województwa, którą współtworzyć mogą internauci.
 
Jedno jest pewne, jeśli założenia projektu zostaną w pełni wdrożone we wszystkich urzędach biorących udział w przedsięwzięciu, będzie można mówić o prawdziwym sukcesie.
Źródło: Własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • RS 2009-10-23 10:25:14
  Dlaczego mnie nie dziwi, brak pomyślunku urzędników? Może dlatego, że wielokrotnie dali dowód temu, że nie myślą o zwykłych ludziach....
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • TS 2009-10-22 13:02:16
  Proszę bardzo: http://allegro.pl/item774831542_podpis_elekroniczny_certum_z_czytn_mini_2_lata.html 350 zł za spokój z urzędasami na 2 lata? wchodzę w to :)
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • droop 2009-10-22 12:00:52
  Z tym podpisem jest chore. W tym momencie w regionie jest jeden przedstawiciel - Zeto, który życzy sobie niezłą kasę za terminal itd. Jak zwykle ministerstwo nie pomyślało o ludziach i zamiast wprowadzić parę firm jako przedstawicieli, żeby była konkurencja - dali jednej która ustali sobie cenę i tak ma być...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • kru 2009-10-22 08:36:59
  Pani urzędniczka po 40-stce pomyśli sobie: "No, nie... zarabiając 2 tys. na rękę muszę jeszcze znaleźć czas, tzn. ochotę na naukę obsługi baz? Nie no, i po co te komputery?! :P
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść