Kompromis w sprawie handlu w niedzielę?

W związku z procedowanym projektem: Czy handel w niedzielę powinien być zabroniony, czy lepiej nie wprowadzać żadnych zmian? Swoją propozycje przygotowało PSL. Olsztyńska posłanka tej partii twierdzi, że to kompromisowe rozwiązanie.

Z petycją o zakazie handlu w niedziele i święta wystąpił do rządu związek zawodowy "Solidarność". Z uzasadnieniem, że pracownicy handlu też powinni mieć wolne niedziele i spędzać je z rodzinami. Przeciwnicy projektu, jak Związek Pracodawców Lewiatan argumentują, że zakaz będzie złamaniem wolności gospodarczej i może doprowadzić do zwolnień w branży handlowej. Sprzeczne opinie zdążyły podzielić Polaków. 


Swoje rozwiązanie tej sytuacji zaproponowało również PSL. Co proponują ludowcy? Nie całkowity zakaz, ale ograniczenie. Tak, by w niedziele i święta zakupy można było zrobić tylko do godz. 13 i resztę dnia spędzić z rodziną.

Rząd wstępnie złagodził żądania Solidarności uznając, że handel będzie dozwolony w co drugą niedzielę miesiąca, już z dniem 1 stycznia 2018 roku. "Solidarność" jednak pozostaje nieugięta i żąda całkowitego zamknięcia sklepów w niedziele.

- Decyzja w rękach parlamentarzystów, którzy będą o tym debatować godząc w ten sposób racje wszystkich stron - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur. - Uważamy, że to najbardziej zdroworozsądkowe wyjście z sytuacji.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • zwolennik 2017-10-09 15:25:31 83.6.*.*
  Jestem za zakazem handlu w niedziele .wszyscy przeciwnicy zakazu mogą zrobić zakupy w piątek sobotę,nawet w czwartek już tak było i nikt z głodu nie umarł ,obecnie ludzie kupują po 5 plasterków wędliny i następnego dnia idą po następne 5 plasterków w niedziele też pójdą po koleine 5 ,na spacer po galeriach mozna wybrać się w sobote kase można wydać już w poniedziałek.
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Falisty 2017-10-09 10:17:19 37.8.*.*
  Niemcy przecież mają wolność gospodarczą, a sklepy w niedziele nieczynne. Pokażmy że jesteśmy normalnym europejskim krajem.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • zatorzanka 2017-10-05 13:12:40 83.19.*.*
  Bardzo dobry pomysł
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść