Kolejne ognisko ASF pod Olsztynem

Kolejne ognisko ASF pod Olsztynem
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Jakiś czas temu informowaliśmy, że w Olsztynie pojawiło się ognisko ASF, w związku z tym na terenie miasta można natknąć się na ciała martwych dzików. W regionie pojawiło się kolejne ognisko, tym razem w gminie Dywity.

W artykule W Olsztynie jest coraz więcej martwych dzików. Co jest tego przyczyną? Pisaliśmy o tym, że w mieście można natknąć się na ciała martwych dzików. Przyczyną ich śmierci był Afrykański Pomór Świń.

W rejonie pojawiło się kolejne ognisko ASF. W Bukwałdzie w gminie Dywity choroba pojawiła się w jednym z gospodarstw rolnym, liczącym 23 świnie, dwie z nich padły. Informację, którą inspekcja otrzymała 28 lipca, potwierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii, Mirosław Karczewski.

- Pojechaliśmy na miejsce i już pierwsze zmiany wskazywały ASF. Świnie miały powiększone i czarne śledziony. Dnia 29 lipca wysłaliśmy próbki do badań do Puław, a w czwartek, 30 lipca, przyszły wyniki pozytywne - wyjaśnia Mirosław Karczewski.

Wdrożone zostały procedury zmierzające do wygaszenia ogniska składającego się z 23 świń. Dziś, 31 lipca, stado zostanie zlikwidowane, a następnie specjalnym transportem w asyście policji zostanie przetransportowane do zakładu utylizacji w Nowej Wsi Ełckiej. Gospodarstwo będzie zdezynfekowane, a w przyszłym tygodniu na obszarze w odległości 3 km od ogniska staną tablice informujące o obszarze zapowietrzonym. Z kolei w odległości 7 km od ogniska staną duże tablice informujące o obszarze zagrożonym.

Przypomnijmy, że ASF nie stwarza zagrożenia ludziom. Choroba jest groźna wyłącznie dla dzików i świń. Jednak wirus może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?
- jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
- powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
- zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
- nie spuszczać psów ze smyczy;
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Afrykański pomór świń (ASF) w Gmina Dywity! ASF został wykryty w jednym z gospodarstw rolnych w Bukwałdzie! Zarażone...

Opublikowany przez Gmina Dywity Piątek, 31 lipca 2020

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Jok 2020-08-02 13:06:38 31.0.*.*
  Z tego co wiem to nie przewozi się zwierza przez całe województwo bo roznosi się zakażenie, dół wapno i po temacie.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Kudo 2020-08-01 12:38:56 188.147.*.*
  Asf to bzdura trzeba dokarmiac dziki nie są groźne same nie zaatakują
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • Pole i las 2020-08-01 01:06:21 31.0.*.*
  Nie wszystko jest okej pod kontrolą według Mnistera Rolnictwa. Padną wszystkie gospodarstwa zajmujące się chowem i hodowla trzody chlewnej oraz trochę dzików. To taki dobrobyt na Polskiej Wsi.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść