Po wywiadzie dla naszego serwisu, 23-letnia kierowczyni MPK została wplątana w polityczną intrygę

Po wywiadzie dla naszego serwisu, 23-letnia kierowczyni MPK została wplątana w polityczną intrygę
Karolina Uss została wplątana w polityczną grę
Fot. Karolina Uss/Instagram

Przed dwoma tygodniami przeprowadziliśmy wywiad z Karoliną Uss pracującą jako kierowca autobusu. Nikt z nas nie spodziewał się, że pewien bloger wykorzysta jej wizerunek do uprawiania taniej propagandy politycznej. Kobieta chce walczyć w sądzie o dobro swojego wizerunku.

Karolina Uss kieruje autobusami MPK, jest tam najmłodsza – ma dopiero 23 lata. Przeprowadziliśmy wywiad o jej pracy – w żaden sposób nie wychodziliśmy poza te ramy. Tekst ukazał się przed dwoma tygodniami. Za pozwoleniem Karoliny Uss wykorzystaliśmy jej zdjęcie z portalu Instagram.

Po kilku dniach pewien fanpage na Twitterze opublikował wizerunek naszej rozmówczyni zestawiając go ze zdjęciem hinduskiego kierowcy jeżdżącego w Poznaniu. Lokalny temat szybko przerodził się w polityczne przepychanki o zasięgu ogólnopolskim. Autor fanpage'a pytał Polaków czy chcą żyć w Polsce Platformy, gdzie w „postępowym” Poznaniu autobusami kierują Hindusi, którzy jego zdaniem nie znają języka polskiego, czy w Polsce PiS, gdzie w „zaściankowym” Olsztynie autobusem kieruje młoda Polka.

Karolina była w szoku, że ktoś opublikował post dotyczący podziałów politycznych i zamieścił w nim jej wizerunek, dane i zdjęcia.

Nie spodobało jej się to. Dlatego zamieściła na Facebooku post, w którym jasno dała do zrozumienia, że jest przeciwko polityce różnic i podziałów, które nie leżą w kręgu jej zainteresowań. Nie interesuje jej, kto jest zwolennikiem danej partii.

Nie dość, że ten wpis jest wpisem naprawdę ksenofobicznym i nawołującym do nienawiści, to autor wykorzystał moje zdjęcie bez mojej wiedzy i zgody. Po próbie polemiki z autorem, zarówno ja, jak i moi znajomi zostaliśmy zablokowani przez tego Pana.

– napisała we wpisie.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, co autor chciał przekazać czytelnikom. Skontaktowaliśmy się z prof. dr. hab. Michałem Wyrostkiewiczem, medioznawcą z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Trzeba się zastanowić czy autor w swoim wpisie chciał kogoś obrazić, czy ukazać rzeczywistość. W tym przypadku we wpisie były użyte słowa nacechowane emocjonalnie, np. zaściankowy. Jeżeli jest to odwołanie do emocji czytelników, to mógł tą kobietę potraktować instrumentalnie. Tym samym byłoby to godzenie w jej interesy, wykorzystywanie jej wizerunku – powiedział profesor Michał Wyrostkiewicz.

Co więcej, profesor dodał, że w nowych mediach wizerunek osób, zwłaszcza polityków, ale nie tylko, wykorzystuje się często, głównie w pozytywnym lub negatywnym kontekście. Ma to na celu budowanie emocji, a nie przekazanie konkretnych informacji.

Autor postu bronił się tym, że kobieta zrobiła zdjęcie w służbowym stroju, w miejscu pracy.

Pytanie do Trybunału Konstytucyjnego ! Czy obnoszenie się w mediach i publikowanie zdjęć zrobionych na miejscu pracy i w ubraniu pracowniczym w autobusie miejskiej spółki finansowanej przez podatników oznacza, że kontekst jest prywatny ? Bo komuś się dymi.

– napisał bloger.

Zdaniem Igi Parady, znanej w Polsce mecenas, rację ma Karolina Uss.

– Ta pani nie jest osobą publiczną, która korzysta z węższej ochrony swojego wizerunku. Ponadto sama wykonała to zdjęcie, które umieściła następnie na zamkniętym portalu społecznościowym. Nie można udostępniać cudzego zdjęcia bez zgody osoby, której wizerunek utrwalono na fotografii. W mojej ocenie bloger powinien zwrócić się do pani o zgodę na wykorzystanie jej wizerunku. W tej sytuacji kobieta ma prawo uważać, że bezprawnie wykorzystano jej wizerunek – tłumaczy mecenas Iga Parada.

W rozmowie z nami Karolina Uss nie chciała komentować zaistniałej sytuacji. Powiedziała tylko, że podejmie odpowiednie kroki prawne w stosunku do blogera.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • Adas 2019-06-23 08:42:09 37.47.*.*
  Sam sie zwolnij bo mozg ci grzeje.nie czytasz ze zrozumieniem.art byl o Pani Karolinie ,a jakis idiota miesza ja do polityki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Pracodawca1 2019-06-15 15:44:28 37.47.*.*
  Gdybym był pracodawcą Pani motorniczy to zwolnilbym ja z pracy. Pani ma promować firmę która daje jej na chleb A nie siebie. Lansując się na portalach społecznościowych zawsze musi brać pod uwagę firmę w której pracuje. Dziwię się że jeszcze pracuje. Ale jaki pracodawca tacy pracownicy. Za prezesa Królaka był porządek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 15
 • wista 2019-06-14 10:36:55 89.228.*.*
  Do ,,Onucy Balceraca,, Twój nick ,świadczy o Twoim doświadczeniu z gumiakami i gnojem ,więc weż widły i przerzucaj ten gnój,w swojej metropolii,a od Olsztyna wara Tobie gębę wycierać i Naszymi kierowcami ,swój blog? upiększać,
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 5
 • Real 2019-06-13 20:45:46 88.156.*.*
  Osobiście to mi żal takich ludzi jak ukrywający się pod nic'kiem "Onuca Balceraca", ponieważ głupota jaka towarzyszy wypowiedziom w stylu "pustego mlaskania ozorem" jest tak wielka, że nawet mogłaby latać i to jak gołębica!!!!! Dostrzegam, że narodowy nacjonalizm ma się coraz lepiej, robi się coraz bardziej bezwzględny i drapieżny. Zastanawiam się KIEDY, wzorem minionej dyktatury NSDAP dokona się współcześnie w Polsce "noc długich noży". Przecież przyzwolenie na nienawiść i wrogość staje się coraz bardziej oczywistym faktem. Nawet tutaj niektórzy NIE potrafią napisać NIC sensownego, żeby nie wypluć się pianą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Sympatyk PO 2019-06-13 19:59:02 5.173.*.*
  Prawdopodobnie zamiast skupić się na pasazerach Pani motorniczy robi zbyt często sobie selfi. Ale to w jej wieku normalne. W gimnazjum tylko tej czynności potrafili nauczyć. Taka była to reformą Popapranców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 24
 • Jacques 2019-06-13 16:38:45 83.5.*.*
  Warte zauważenia jest, że bloger dosyć pozytywnie pisze o Pani z Olsztyna, wskazując wprost wyższość pracownicy autobusów. w Olsztynie nad pracownikami z innych bardziej oświeconych miast. Trudno dostrzec coś negatywnego w jego wypowiedzi. Wręcz przeciwnie. Niekiedy nadwrażliwość (wrodzona) w połączeniu z political correctness (nabytą)powodują takie niedojrzałe przewalanki. Wartością dodaną jest świetna reklama dla Pani Celebrytki, czyż nie jest to prawdą? Wkręcajcie jeszcze Panią w sprawy sądowe o oddanie wizerunku, tylko po co?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 22
 • Babcia 2019-06-13 14:02:08 37.47.*.*
  Najgrożniejsze jest to że tak nowoczesne, metropolitarne miasto nazwano ,,zaściankowym". Cała Polska dowie się o tym. A może jest to jednak prawdą? Tak rzadko opuszczam Olsztyn że nie wiem jak rozwijają się inne miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • rębacz 2019-06-13 12:52:29 95.160.*.*
  ten fanpage to na pewno pisowski wyborca, który domaga się szacunku, a sam się nie szanuje, chłopie szanuj konstytucję, ceń mądrość i intelekt ciężko zarabiających na chleb ludzi, którzy są okradani przez pisowska zarazę, żebyś dostał nieświeżą kiełbasę wyborczą (wykorzystano cytat z ANTY)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 13
 • Janusz Pisiewicz 2019-06-13 10:41:04 213.184.*.*
  Następnym hasłem PiS będzie: "Kobiety na traktory! (wyłącznie białe)"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 18
 • joźin 2019-06-13 10:40:14 88.156.*.*
  Pani Karolino, na idiotów nie ma rady. Odpuść pani. Zignoruj.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 15