Kobieca piłka nożna w Olsztynie. Od porozumienia do… zjednoczenia?

Kobieca piłka nożna w Olsztynie. Od porozumienia do… zjednoczenia?
Uściski dłoni po podpisaniu porozumienia. Od lewej: Marek Maleszewski, Dariusz Maleszewski, Andrzej Królikowski
Fot. Akademia Sportu Stomil Olsztyn

Wiele wskazuje na to, że sezon 2021/2022 w olsztyńskiej kobiecej piłce nożnej może być okresem przełomowym. Po latach osobnej działalności Stomilanek i Akademii Sportu Stomil, istnieje coraz bardziej uzasadniona nadzieja na połączenie obu zespołów.

Rozmowy na ten temat trwały w środowisku olsztyńskiego kobiecego futbolu od kilku miesięcy, ale już teraz zaowocowały konkretnymi ustaleniami. Zostało właśnie podpisane przez Andrzeja Królikowskiego (prezes Fundacji Akademia Sportu Stomil Olsztyn), Dariusza Maleszewskiego (prezes Zarządu KKP Stomilanki Olsztyn) oraz Marka Maleszewskiego (koordynator sekcji kobiecej Fundacji Akademia Sportu Stomil Olsztyn) porozumienie o współpracy obu ekip. Przyniosło z miejsca spodziewane efekty. Stomil wypożyczył Stomilankom na nowy sezon kilka zawodniczek: Natalię Lenard, Klaudię Lenard, Aleksandrę Szczerbaczewicz, Paulinę Wasiluk, Darię Waszczuk, Katarzynę Ślesińską i Natalię Gralewska.

Powstanie zorganizowanej kobiecej piłki nożnej w Olsztynie przypadło na rok 2010. Wtedy to z inicjatywy piłkarskiego środowiska stolicy Warmii i Mazur, a głównie Marka Maleszewskiego, pod szyldem OKS Stomil zaczął się formować zespół piłkarek. Wkrótce nastąpił rozłam, w wyniku którego utworzono zespół Stomilanki Olsztyn. W mieście egzystowały więc (i egzystują do dzisiaj) dwa kobiece kluby piłkarskie. W minionym sezonie Stomilanki grały w pierwszej lidze, zajmując (po raz czwarty z rzędu) wysokie trzecie miejsce, natomiast Stomil zakończył trzecioligowe zmagania na siódmej pozycji.

W sezonie 2020/2021 Olsztyn w centralnych rozgrywkach seniorek będzie reprezentowany tylko przez Stomilanki grające w pierwszej lidze. Akademia Sportu Stomil Olsztyn zrezygnowała z gry swego zespołu w III lidze.

- Nasz udział w III lidze nie miał większego sensu – tłumaczy nam Marek Maleszewski. – Głównym naszym działaniem powinna być, i jest, dziewczęca piłka nożna. Mamy w tym zakresie wiele sukcesów krajowych i regionalnych. Nasze dziewczyny występowały w finałach mistrzostw Polski U14, U16, prawie wszystkie są w kadrach wojewódzkich. 17-letnie piłkarki wezmą udział w walce o Puchar Polski oraz w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorek. Ten nadchodzący sezon będziemy traktowali jako współpraca ze Stomilankami, jednak w przyszłości niewykluczona jest fuzja naszych klubów. Mam nadzieję, że nastąpi to już w sezonie 2021/2022.

- Na razie o łączeniu klubów nie ma mowy – twierdzi w rozmowie z portalem Olsztyn.com.pl Dariusz Maleszewski, młodszy brat Marka. – To podpisane porozumienie dotyczy tylko i wyłącznie współpracy. Przejęliśmy od Stomilu seniorki, bo on zrezygnował z III ligi w tym sezonie. Byłem inicjatorem takiego rozwiązania. Oczywiście jak się z Markiem spotykam, to często rozmawiamy, o kobiecym futbolu w naszym mieście. Obaj chcemy, by mocno zaistniał.

Lech Janka

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Fuzja 2020-07-26 03:21:02 5.184.*.*
    Zastąpcie stomilakow - Stomilankami i wszyscy będą zadowoleni .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0