Kary za brak OC w 2022 roku - szykuje się kolejna podwyżka?

Kary za brak OC w 2022 roku - szykuje się kolejna podwyżka?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Ubezpieczenie OC jest koniecznością dla każdego właściciela pojazdu. Kara za jego brak wynosi stosunkowo dużo i z roku na rok staje się coraz wyższa. Takie prognozy są również przewidywane na kolejne lata. Brak OC to ogromny wydatek już teraz. Jakie będą kary w 2022 roku? Sprawdź, dlaczego wykupienie polisy jest tak ważne od razu po jej zakończeniu.

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego kierowcy

Brak polisy oznacza narażanie się na dość duże kary. Należy pamiętać, że unikanie wykupienia OC samochodu jest wykrywane niemal natychmiast przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dane wszystkich kierowców są sprawdzane bardzo szybko i opóźnienie nawet dwóch dni może wiązać się z nieprzyjemnościami.

Cały system działa automatycznie, więc także właściciel pojazdu otrzymuje specjalne powiadomienie w razie braku ważnego OC. Rezygnowanie z zakupu polisy wiąże się z prawdopodobieństwem mandatu, który trzeba później opłacić, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie zostało już wykupione. Opóźnienia są po prostu niedozwolone.

Jakie kary za brak OC obowiązują w 2021 roku?

Znaną tendencją, jeśli chodzi o kary za brak OC jest wzrost. Co roku stawki stają się delikatnie wyższe, więc także teraz mamy do czynienia z większym kosztem, niż na przykład w 2020. Warto zauważyć, że wzrost był teraz znacznie wyższy porównując do poprzednich lat.

Kara z brak ubezpieczenia OC zależy przede wszystkim od parametrów pojazdu oraz tego, jak długo nie ma wykupionej polisy. Najlepiej przedstawić to na przykładzie standardowego samochodu osobowego (może się różnić zależnie od posiadanego modelu):

 • brak ubezpieczenia do 3 dni – 1120 zł,
 • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – od 5600 zł.

Jak widać, kary są stosunkowo wysokie – nawet porównując do ceny samochodu. Warto więc wykupić polisę, jak tylko zauważymy, że poprzednia dobiega końca. Pojedynczy dzień nie będzie dużym problemem, jednak system wykrywania braku OC działa bardzo sprawnie, więc najlepiej zrealizować ubezpieczenie pojazdu możliwie najszybciej.

Jakie kary za brak OC będą obowiązywać w 2022 roku?

Już na początku kolejnego roku kary za brak ważnego ubezpieczenia OC wzrosną. Warto wiedzieć, że stawka jest wyliczana na podstawie najniższej krajowej pensji. Jeśli ona rośnie, także kary stają się wyższe. Ile będzie musiał zapłacić zapominalski kierowca?

 • brak ubezpieczenia do 3 dni – 1200 zł,
 • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni – 3000 zł,
 • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – od 6000 zł.

Stawki te są jednak tylko spekulacją, dokładne kary będą znane z początkiem 2022 roku. Należy się przygotować na pewien wzrost 0 nie jest jeszcze określone jak duży, jednak z całą pewnością będzie trzeba zapłacić więcej za brak ważnego ubezpieczenia OC.

 

Podsumowanie

Warto pamiętać o ubezpieczeniu OC dla pojazdu. Większość firm informuje kierowcę o tym, że polisa dobiega niebawem końca. Należy dbać o to, by zawsze pozostawała ważna i wykupiona, inaczej kary są po prostu bardzo wysokie. Jak widać co roku wzrastają, więc także w 2022 będą większe. Polisa OC to obowiązek każdego kierowcy, o którym po prostu trzeba pamiętać.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

 • AL BANDI 2021-11-27 15:10:36 84.48.*.*
  No,a jak? Okradania durni z pieniedzy ciag dalszy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0