Kaliningrad – inflacja rośnie

Kaliningrad – inflacja rośnie
Zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W sierpniu 2020 roku roczna inflacja w obwodzie kaliningradzkim wzrosła z 4 do 4,8%. To więcej niż w całej Rosji, gdzie ten wskaźnik sięga 3,6%. Poinformowała o tym służba prasowa Banku Centralnego Rosji.

"Główny wpływ na przyspieszenie inflacji w regionie miały takie czynniki jak wzrost kosztów produkcji, osłabienie rubla, a także wzrost popytu ludności na niektóre produkty i usługi nieżywnościowe" - podał Bank Centralny.

Roczny wzrost cen żywności w sierpniu wyniósł 5,6%. W największym stopniu przyspieszyły dynamiki cen owoców i warzyw. Ceny pomidorów wzrosły ze względu na niższe plony przy niekorzystnych warunkach pogodowych, a także wzrost kosztów energii elektrycznej dla lokalnych szklarni w związku ze wzrostem taryf. Dojrzewanie warzyw polowych w regionie później niż w ubiegłym roku oraz wzrost cen u dostawców białoruskich spowodowały przyspieszenie rocznej dynamiki cen marchwi, spowolnienie tempa spadku cen ziemniaków - podał Bank Centralny.

Inflacja sektora niespożywczego w sierpniu 2020 r. Wzrosła do 4,9% z 4,4% w lipcu. Przyspieszenie wzrostu cen wiąże się z ożywieniem popytu po zniesieniu reżimu samoizolacji na rynku motoryzacyjnym, w szczególności na używane samochody zagraniczne.
W związku z deprecjacją rubla wzrosła roczna dynamika cen obuwia importowanego. Również ze względu na wzrost światowych cen złota wzrosła dynamika cen złotej biżuterii.

Roczna inflacja w sektorze usług przyspieszyła w sierpniu do 3,2%, po 2,3% w lipcu. Pod wpływem dużego popytu ze strony turystów rosyjskich, którzy masowo zaczęli przyjeżdżać do Obwodu, wzrosły ceny noclegów w hotelach.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz