Jaką wyciągarkę samochodową wybrać na początek przygody z jazdą w terenie?

Jaką wyciągarkę samochodową wybrać na początek przygody z jazdą w terenie?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wycieczka samochodem terenowym to wymarzony sposób na wypoczynek wielu osób. Jazda po bezdrożach, z daleka od zatłoczonych ulic, to także świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności jako kierowcy. Podczas takiej wyprawy bez wyciągarki samochodowej ani rusz!

Podróż po bezdrożach wymaga odpowiedniego wyposażenia. Podstawą jest dobry i niezawodny samochód terenowy, który da sobie radę z grząskim, nierównym podłożem, np. piaskiem, błotem lub śniegiem. Może się jednak zdarzyć, że mimo solidnej budowy i potężnego silnika auto utknie, a wyciągnięcie go własnymi siłami będzie niemożliwe. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, potrzebna jest wyciągarka – niezbędny element offroadowej przygody.

Czym jest wyciągarka samochodowa?

Wyciągarki to urządzenia powszechnie stosowane w halach produkcyjnych i pojazdach specjalnych. Stały się też niezbędnym elementem wyposażenia aut terenowych, odkąd tylko zyskały popularność na świecie. Wyciągarki samochodowe różnią się jednak od innych. Są niewielkie, dzięki czemu można je łatwo trzymać w garażu. Zwykle nie są montowane na stałe, co pozwala zdjąć je podczas jazdy po zwykłej drodze.

Każda wyciągarka samochodowa ma silnik elektryczny, odpowiednie przekładnie oraz hamulec, by zapobiec zbyt szybkiemu przemieszczaniu się liny. Istnieją też wyciągarki ręczne, jednak nie są zalecane do montażu w samochodach terenowych – auto takie jest ciężkie i wyciągnięcie go samą tylko siłą mięśni rzadko bywa możliwe.

Wyciągarka dla samochodu terenowego

Doskonałym sprzętem do aut terenowych są wyciągarki dragonwinch.com, najlepiej elektryczne, które można podpiąć do akumulatora, co czyni je sprzętem uniwersalnym. Takie urządzenie jest niezawodne, proste w obsłudze i łatwe w konserwacji. Istnieją również wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne. Są one często mocniejsze od elektrycznych, jednak ich wadą jest duży ciężar oraz fakt, że podczas wyprawy w teren mogą wystąpić duże problemy z ich instalacją.

Nawet najlepszy samochód terenowy może natrafić na pułapkę w postaci grząskiego błota lub zaspy śnieżnej. W takiej sytuacji wyciągarka samochodowa jest niezbędna. Wyciągarka samochodowa przydaje się kierowcy auta terenowego nie tylko w przypadku, gdy jego pojazd utknie. Często zdarza się, ze droga jest zastawiona przez zwalony pień drzewa lub ciężki głaz. Również wtedy wyciągarka sprawi, że kierowca poradzi sobie z przeszkodą bez niczyjej pomocy.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz