Jak wydawać mniej podczas codziennych zakupów?

Jak wydawać mniej podczas codziennych zakupów?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Adobe Stock

Codzienne zakupy często wiążą się ze sporą frustracją, zwłaszcza gdy przy kasie dowiadujemy się, ile musimy zapłacić. Nie muszą jednak wywoływać takich negatywnych emocji, jeśli się odpowiednio do nich przygotujemy. Jak to zrobić? Jak sprawić, by nie były okupione przykrymi konsekwencjami finansowymi? Jak na nich oszczędzać?

Zakupy - jak się do nich przygotować?

Podstawa jest taka, że jak wybieramy się do sklepu bez żadnego wcześniejszego planu, na przysłowiowy żywioł, istnieje duże ryzyko, że wydamy sporą ilość gotówki. Nim się spostrzeżemy, a już w naszym koszyku lądują niepotrzebne artykuły, za które przecież trzeba zapłacić. A ile, to dowiemy się dopiero przy kasie, bo będąc w zakupowym szale, nie zwracamy za bardzo na to uwagi. Tymczasem łatwo się kontrolować, kupując tylko to, co niezbędne, ale żeby to się udało, potrzeba zawsze stosować się do kilku zaleceń. Jakich? Wszystkie je omawiamy poniżej!

Lista zakupów - absolutna podstawa

Jedna z podstawowych zasad mówi o tym, żeby zawsze planować przyszłe zakupy, w czym wymiernie pomoże lista zakupów, czyli spis tego, co jest nam naprawdę potrzebne. Z produktów spożywczych zaopatrujmy się tylko w to, co skonsumujemy w najbliższym czasie, ponieważ kluczową rolę odgrywa tu termin przydatności do spożycia. Jeśli kupimy za dużo np. białego sera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie “przerobimy” go całego, więc prędzej czy później się zmarnuje. 

Dysponując listą zakupów, mamy to pod kontrolą. Możemy też zakupić większą ilość produktów z długim terminem przydatności - chodzi tu głównie o środki czystości, chemiczne itp., jeśli są dostępne w promocji. Warto wcześniej się o tym dowiedzieć, a nie dopiero podczas zakupów, wybierając odpowiednie produkty dostępne po niższych cenach. Bardzo pomagają w tym gazetki online. Co to takiego?

Gazetki online - dlaczego warto?

To nic innego jak internetowa wersja tradycyjnych gazetek dostępnych w każdym większym (i nie tylko) sklepie. Można z nich korzystać, biorąc je ze sobą, gdy wchodzimy do sklepu i sprawdzając, co jest oferowane w promocji, można też po wyjściu ze sklepu wziąć je, by na spokojnie sprawdzić w domu, co warto kupić podczas następnej wizyty w sklepie. Z praktyki jednak wynika, że oba te sposoby nie są zbyt pomocne w oszczędzaniu. Dlaczego? 

W jednej, jak i drugiej sytuacji brakuje tego, co najważniejsze - odpowiedniego namysłu. Będąc już w sklepie i wertując gazetkę, nie mamy tak naprawdę czasu, by poważnie się zastanowić, a zabierając ją do domu, raczej rzucimy w kąt, przypominając sobie o niej, jak już promocja się skończy (ich czas trwania nie jest zbyt długi). Korzystając z gazetek online (na przykład gazetki Biedronki), nie ma tego ryzyka, bo mamy do nich dostęp przez cały czas - 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Stale są aktualizowane, dotyczą różnych sklepów - nie tylko spożywczych, ale i drogerii, perfumerii, RTV, AGD itd. 

O czym dodatkowo pamiętać przed wizytą w sklepie?

Przygotowanie listy zakupów i korzystanie z gazetek promocyjnych dostępnych w internecie to absolutne podstawy, by oszczędzać podczas wizyty w sklepie. Pamiętajmy jednak, że sprawdzają się tu dobrze także inne działania. 

  • Dotyczy ono również planowania, ale konkretnie typowego planu jedzeniowego. Warto pomyśleć wcześniej, jak będą wyglądać nasze posiłki w kilku następnych dniach, co pozwoli nam zaoszczędzić na przekąskach, które może pojedynczo i nie są drogie, ale już za kilka z nich zbierze się spora sumka. Mając tak przygotowane menu, wiemy dokładnie, jakich produktów szukać;
  • I kolejna rada dotycząca jedzenia - nie chodźmy głodni na zakupy! To zalecenie tylko pozornie wydaje się absurdalne, lecz w rzeczywistości takim nie jest, bo pusty żołądek to nie jest najlepszy doradca podczas zakupów. Spacerując w takim stanie pomiędzy regałami, możemy być pewni, że wszystko będzie wyglądać dla nas apetycznie, co na pewno nie sprzyja oszczędnościom;
  • Znajmy sztuczki sklepów! Często najdroższe, ale niekoniecznie najlepsze produkty umieszczane są w takim miejscu, by zwrócić naszą uwagę - na linii wzroku. Automatycznie więc sięgamy po nie, tymczasem w mniej strategicznych lokalizacjach znajdują się wcale nie gorsze, tańsze produkty. 

Jak widać, można skutecznie oszczędzać podczas codziennych zakupów. Wystarczy stosować się do tych kilku, wymienionych w artykule, zaleceń.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz