Jak wybrać materac? Krótki przewodnik po rodzajach materacy

Jak wybrać materac? Krótki przewodnik po rodzajach materacy
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Zakup materaca może wydawać się zupełnie prostą sprawą… dopóki faktycznie nie wybierzemy się do sklepu. Liczba dostępnych modeli może przytłaczać - jak dokonać wyboru, gdy każdy produkt reklamuje się jako najlepsza możliwa opcja? Zanim wybierzemy się na zakupy, warto więc dowiedzieć się przynajmniej kilku podstawowych rzeczy na temat materacy, ich budowy, właściwości i tego, komu będą służyły poszczególne modele.

Dlaczego dobrze dobrany materac jest tak ważny?

Czy naprawdę dobór materaca jest aż tak istotną kwestią? Mogłoby się wydawać, że to przesada - wyspać można się przecież w praktycznie każdych warunkach. To, na jakim podłożu śpimy, naprawdę znacznie wpływa jednak na nasze samopoczucie, zdrowie i jakość snu. I choć jednorazowe spanie na niewygodnym materacu nie zrobi nam oczywiście większej krzywdy - to wypoczywanie na nim codziennie sprawi, że zaczną nam towarzyszyć bóle kręgosłupa, napięcia mięśni i odczuwalny w całym ciele dyskomfort.

Warto tu podkreślić, że nie istnieją uniwersalne zasady dobierania materacy. Każdy przypadek należy potraktować indywidualnie - biorąc pod uwagę swój stan zdrowia, budowę ciała, wzrost, a także osobiste preferencje dotyczące twardości materaca. By móc świadomie dokonać wyboru, trzeba jednak wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy materacy i dla kogo są z założenia przeznaczone.

Materac twardy czy miękki? Wybieramy twardość materaca

Wciąż można spotkać się z opinią, że im twardszy materac, tym lepiej. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą, gdyż zbyt twardy materac wcale nie ma korzystnego wpływu na nasze ciało. Takie przekonanie wywodzi się jeszcze z czasów, gdy modele dostępnych na rynku materacy były znacznie prościej zbudowane - i często ich twardość oznaczała, że zostały wykonane z porządnych materiałów. Dziś jednak materace produkowane są już zupełnie inaczej.

Im większa jest masa naszego ciała, tym twardszy powinien być materac, by mógł zapewnić mu prawidłowe podparcie. W zbyt miękkim materacu będziemy się zapadać, co sprawi, że nasze mięśnie nie będą mogły się rozluźnić i nad ranem odczujemy nieprzyjemną sztywność karku. Zbyt twardy materac będzie z kolei nadmiernie uciskał ciało w tych miejscach, które najmocniej do niego przylegają. Będzie to sprawiało dyskomfort, utrudniało zasypianie i negatywnie wpływało na układ krążenia. Stosunkowo nowoczesnym rozwiązaniem są materace podzielone na strefy twardości - tak, by w miejscach największego nacisku (na poziomie bioder, barków i głowy) podparcie było mocniejsze. Takie materace mogą być naprawdę wygodne, jednak trzeba mieć na uwadze to, że projektowane są dla osób o przeciętnym wzroście i takich, które nie zmieniają zbyt mocno pozycji w trakcie spania.

Wypełnienie materaca - jakie modele są najlepsze?

Pod tym względem wybór jest naprawdę olbrzymi. To, co jest umieszczone we wnętrzu materaca, w największym stopniu wpływa na jego właściwości, wady i zalety. W sklepach możemy znaleźć:

* Materace kieszeniowe - czyli znane nam wszystkim materace ze sprężynami w bardziej nowoczesnym wydaniu. Choć mogą kojarzyć się ze starymi, niezbyt komfortowymi modelami, obecnie technologia ich produkcji znacznie uległa zmianie. W materacach kieszeniowych każda sprężyna umieszczona jest w osobnej, wykonanej z tkaniny przegrodzie. Dzięki temu sprężyny mogą reagować na nacisk w sposób indywidualny a nasze ciało zyskuje odpowiednie podparcie. Materace kieszeniowe są trwałe i charakteryzuje je korzystny stosunek jakości do ceny, co czyni z nich świetne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem.

* Materace lateksowe - są wykonane z  lateksowej pianki, powstającej w wyniku połączenia naturalnego mleczka drzewa kauczukowego i syntetycznego lateksu. Charakteryzują się trwałością, elastycznością i zdolnością do dokładnego dopasowywania się do kształtu ciała. Ich zaletą jest z pewnością to, że łatwo jest utrzymać je w czystości - to właśnie dlatego są polecane jako materace do łóżek dziecięcych. Wewnętrzna struktura materaca lateksowego posiada system perforacji, zapewniający stałą cyrkulację powietrza. W takim materacu nie osadza się więc kurz, pleśń i roztocza. Dodatkowo - lateks ma naturalne właściwości antyalergiczne i przeciwbakteryjne. Materace lateksowe doskonale nadają się więc dla alergików.

* Materace piankowe - mogą być wykonane z pianki poliuretanowej lub termoelastycznej, która reaguje na ciepło naszego ciała, zmieniając pod jego wpływem swoją twardość. Materace piankowe są wyjątkowo miękkie, otulają całe ciało, dopasowując się do jego kształtu.

Jak wybrać materac? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Z pewnością jednak warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu - gdyż jest to inwestycja na lata i zakup, który będzie przekładał się na jakość naszego codziennego życia. By mieć pewność, że kupimy produkt wysokiej jakości, starannie wykonany i posiadający gwarancję, najlepiej wybierać spośród oferty znanych, sprawdzonych marek. Szeroki ich wybór znajdziesz między innymi w sklepie Król Materacy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000