Jak ocieplić drzwi garażowe?

Jak ocieplić drzwi garażowe?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Garaże, które stanowią część budynku, wymagają ocieplenia. W przeciwnym razie narazimy się na duże straty energii! Jak skutecznie ocieplić drzwi garażowe? Odpowiedź w artykule.

Ocieplenie drzwi garażowych ma duże znaczenie, zwłaszcza gdy pomieszczenie garażowe stanowi część budynku. Tylko w ten sposób ograniczymy straty ciepła i niepotrzebne wydatki na ogrzewanie. Kiedy garaż stanowi osobny obiekt, ale np. prowadzimy w nim warsztat, również powinniśmy pomyśleć nad jego ociepleniem. Jak ocieplić drzwi garażowe? Jakie materiały wykorzystać do uszczelnienia drzwi garażowych? A może lepszym rozwiązaniem są gotowe drzwi ocieplane garażowe? Zapraszamy do lektury.

Ocieplenie drzwi garażowych – czy każda brama wymaga ocieplenia?

Ocieplenie garażu to dobry pomysł, jeśli chcemy utrzymać ciepło w tym pomieszczeniu. Na rynku są dostępne różne bramy garażowe, jednak czy każda z nich wymaga ocieplenia? Najmniejszą izolację termiczną zapewnia brama uchylna. Jest najmniej szczelna, a dodatkowo musimy otworzyć skrzydło bramy w całości, jeśli chcemy wstawić do garażu samochód. Gdy na dworze panuje ujemna temperatura, pomieszczenie szybko się wychładza.

Lepszy współczynnik ciepła ma brama garażowa rolowana. Profile rolet mają wypełnienie w postaci pianki poliuretanowej, co jednak nie do końca zdaje egzamin. Powodem jest zbyt cienka warstwa ocieplenia. Do tego trudno jest uszczelnić boki bramy rolowanej.

Za najcieplejszą uznaje się bramę garażową segmentową. Ma najniższy współczynnik przenikania ciepła, co oznacza, że najlepiej chroni przed stratami ciepła. Chcąc zapewnić sobie ciepły garaż, należy zwracać uwagę na kształt i grubość paneli (segmentów) i wybierać te o największej grubości, czyli nawet 67 mm. Zaletą jest również niewielka liczba segmentów. To właśnie przez szczeliny między nimi ucieka najwięcej ciepła. Dodatkowym ociepleniem drzwi garażowych segmentowych są uszczelki montowane między segmentami i ościeżnicą oraz wokół krawędzi bramy.

Czym ocieplić drzwi garażowe?

Jak ocieplić drzwi garażowe? Dostępnych jest kilka rodzajów materiałów, które pozwalają ocieplić garaż. Uwaga! Nie ocieplimy każdego typu drzwi garażowych. Konstrukcja bramy garażowej rolowanej i bramy segmentowej sprawia, że tych bram nie można pokryć dodatkową warstwą izolacyjną. Ocieplenie drzwi garażowych jest możliwe w przypadku bramy uchylnej.

Do ocieplenia bramy garażowej uchylnej można wykorzystać:

* styropian,

* folię termoizolacyjną,

* matę izolacyjną,

* iankę poliuretanową

Materiały te można zastosować zarówno w przypadku bram z drewna, metalu, jak też bram garażowych z PCV. Poznajmy szczegóły.

Ocieplenie drzwi garażowych styropianem

Najtańszym, a jednocześnie zapewniającym bardzo dobrą izolację termiczną materiałem jest styropian. Jest lekki, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury. Nie jest wrażliwy na wilgoć. Wystarczą trzy, cztery centymetry styropianu, aby ocieplić garaż. Jeśli zwiększona grubość skrzydła nie będzie przeszkodą w użytkowaniu bramy, to doskonały wybór.

Folia termoizolacyjna do drzwi garażowych

Kolejnym sposobem ocieplenia drzwi garażowych jest folia termoizolacyjna. W odróżnieniu od styropianu nie ma wpływu na grubość skrzydła bramy garażowej. Wystarczy ją nakleić, wcześniej dokładniej oczyszczając powierzchnię bramy. W ofercie producentów tego materiału izolacyjnego znajdziemy folie dwuwarstwowe wypełnione powietrzem, jeszcze lepiej chroniące przed przenikaniem zimna.

Ocieplenie drzwi garażowych matą izolacyjną

Mata izolacyjna, podobnie jak folia, jest lekkim i skutecznym materiałem izolacyjnym. Wybierając wysokiej jakości maty, zapewnimy sobie jeszcze lepszą izolacyjność cieplną niż w przypadku styropianu. Dodatkowo mata ma mniejszą grubość, nie zwiększa ciężaru skrzydła i dobrze przylega do powierzchni bramy.

Ocieplenie garażu pianką poliuretanową

Pianka poliuretanowa to jeszcze jeden z materiałów, za pomocą których można ocieplić garaż. Dobrze chroni przed wychłodzeniem, jest odporna na wilgoć, pleśń oraz zmiany temperatury. Piankę nakłada się za pomocą pistoletu, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Potrzebne jest ubranie robocze, maska i okulary, bez nich lepiej nie zaczynać pracy. Po wykonaniu ocieplenia drzwi garażowych pianką trzeba jeszcze dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

Ocieplenie ościeży bramy garażowej

Ocieplenie garażu od wewnątrz wymaga również ocieplenia ościeży bramy garażowej. Pominięcie ościeży może skutkować powstawaniem mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Mostki termiczne gromadzą parę wodną i po pewnym czasie wokół ościeży będzie tworzyć się pleśń i grzyb. O ocieplenie ościeży najlepiej zadbać od razu po montażu bramy garażowej.

Gotowe drzwi ocieplane garażowe

Jeżeli nie chcemy martwić się, jak ocieplić drzwi garażowe, możemy zdecydować się na gotowe drzwi ocieplane garażowe, gwarantujące niezwykle wysoki poziom izolacyjności cieplnej. To najlepszy wybór do garażu połączonego z domem.

Na taką ofertę możemy liczyć w przypadku garażowych bram segmentowych. Jak już wspomnieliśmy, to najcieplejszy rodzaj bram, ponieważ producenci stosują szereg rozwiązań chroniących przed stratami ciepła. Ocieplane bramy segmentowe posiadają trwałe i elastyczne uszczelnienie montowane z każdej strony bramy. To skuteczna ochrona przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo segmenty są wyposażone w przegrodę termiczną, a podwójne uszczelki wargowe gwarantują niezawodne zabezpieczenie przestrzeni między poszczególnymi segmentami. Zaletą ocieplanej garażowej bramy segmentowej są również uszczelki progowe, które wyrównują nierówności podłoża garażu, zapobiegając stratom ciepła. Warto rozważyć takie drzwi do garażu i zapewnić sobie najbardziej szczelną, a zatem również najcieplejszą bramę garażową.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz