Jak i czym karmić psa – czyli o modach i metodach

Jak i czym karmić psa – czyli o modach i metodach
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Na internetowych blogach, na forach, w branżowych pismach można spotkać się z różnego rodzaju poradami, jak karmić psa. Obecnie funkcjonuje kilka modeli żywieniowych, spośród których najpopularniejsze są karmy suche i mokre na przykład marki Wiejska Zagroda oraz żywienie domowe. To ostatnie wymaga dużej świadomości na temat wartości odżywczych produktów.

oza tym wielu opiekunów decyduje się na podawanie posiłków w jak najmniej przetworzonej formie. W miskach pojawiają się surowe, naturalne produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, kości mięsne, ryby, jaja) w odpowiednich proporcjach. Ewentualnie sięga się też po surowe wybrane warzywa i owoce. To model BARF, który jest zbliżony do pierwotnego żywienia zwierząt. Spośród różnych propozycji opiekunowie powinni wybrać jedną i jej konsekwentnie się trzymać, ale zdarza się tak, że dieta wymaga modyfikacji i zmianę należy przeprowadzić bardzo uważnie.

Jak zmienić psu karmę?

Może się zdarzyć, że wybrany przez opiekunów model żywienia nie sprawdzi się na dłuższą metę. Może nie odpowiadać psu, a zdarza się też, że powoduje biegunki, dolegliwości żołądkowe oraz różne niepokojące zachowania, które mogą wynikać z zaburzeń trawienia i wchłaniania. Wówczas trzeba się zdecydować na zmianę karmy i na przykład postawić na tę bazującą na naturalnych składnikach – taką jak Wiejska Zagroda. Sukces będzie zależał nie tylko od odpowiedniego wyboru jadłospisu, ale także od tego, w jakim tempie będziemy chcieli wprowadzać zmiany. Jeśli zmieniamy markę karmy, ale pozostajemy przy konkretnej metodzie, psiak stopniowo się przyzwyczai. Przykładem może być zastąpienie jednej suchej karmy marki X karmą suchą marki Wiejska Zagroda. Należy powoli dodawać niewielkie ilość nowego jedzenia do tego aktualnie spożywanego i stopniowo zwiększać proporcje aż do czasu, gdy w misce będzie już tylko nowe menu.

Jak zmienić karmę suchą na mokrą?

Dość często przejście z karmy suchej na mokrą wiąże się z negatywną reakcją ze strony przewodu pokarmowego. Krokiety są zdecydowanie bardziej skoncentrowane i wysoko przetworzone, więc proces trawienia trwa zdecydowanie dłużej. Natomiast mokre karmy Wiejska Zagroda mają lepszą strawność oraz większą efektywność wchłaniania, a tym samym krócej przebywają w przewodzie pokarmowym. I dlatego właśnie w przypadku zmiany modelu żywienia mogą wystąpić biegunki, wzdęcia czy częstsze oddawanie „gazów”. Organizm psa musi się bowiem przyzwyczaić do innego systemu pracy i dostosować się do trawienia produktu lekkostrawnego. I dlatego warto zmianę przeprowadzać bardzo powoli. Można na przykład podawać mniejsze ilości karmy ale częściej. Wielu opiekunów decyduje się również na żywienie mieszane. Za każdym razem trzeba mieć świadomość, że jedzenie musi być najwyższej jakości. I dlatego opiekunowie chętnie sięgają po znane marki i wiodących producentów takich jak wspomniana Wiejska Zagroda. Z drugiej strony sam model żywienia musi też odpowiadać na preferencje psiaka. Może się zdarzyć, że pewnych karm nie będzie chciał jeść lub też nie będzie mu odpowiadać konkretny smak, więc czasem poszukiwanie i wdrażanie nowego systemu jest dość żmudnym procesem. Ale warto to zrobić – bo najedzony pies to zdrowy i szczęśliwy pupil.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz