Inwestycje drogowe na Warmii i Mazurach w pigułce

Ponad 3 miliardy złotych to wartość inwestycji, które są obecnie realizowane na drogach krajowych Warmii i Mazur. Największą uwagę poświęca się budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej S-7.

Prace toczą się na 108 kilometrach dróg krajowych, z czego 81,5 km to budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej S-7. Inwestycja ta jest realizowana na trzech odcinkach, z których Elbląg – Pasłęk, o długości ok. 14 km w ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie oddany do użytku. Już teraz kierowcy mogą w ograniczony sposób korzystać z nowej drogi, a w wakacje pojadą nią bez żadnych przeszkód. Wartość kontraktu to około 662 mln złotych.

Kolejne dwa odcinki „siódemki”: Pasłęk – Miłomłyn i Olsztynek – Nidzica wraz z obwodnicą Olsztynka, będą gotowe za rok. To blisko 70 km drogi ekspresowej. Wartość projektu to ponad 2,2 mld złotych.

Ku końcowi chyli się również budowa Zachodniej Obwodnicy Mrągowa o długości 6,5 km, realizowanej w ciągu drogi 59. Obecnie trwają tam prace wykończeniowe. Toczą się także procedury związane z uzyskiwaniem niezbędnych zezwoleń na użytkowanie nowej drogi, którą kierowcy będą mogli pojechać już 17 czerwca tego roku. Będzie to droga o przekroju 2+1 co oznacza, że jadący będą  mieli na zmianę po dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Wartość inwestycji to 134 mln złotych.

 W trakcie budowy są również kolejne dwie obwodnice – Olecka i Ełku. To zadania o łącznej wartości blisko 240 mln złotych. Obwodnica Olecka będzie miała długość 7,5 km, zaś obwodnica Ełku – 4,8 km. Zakończenie tych inwestycji przewidziane jest na wiosnę 2012 roku.

Niebawem rozpoczną się prace budowlane na kolejnym odcinku drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. To już IV etap rozbudowy drogi będącej kręgosłupem komunikacyjnym Warmii i Mazur. Przebudowa dwujezdniowej trasy o długości ponad 8 km będzie kosztować 146 mln złotych.

 

Źródło: GDDKiA Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz