Interweniowaliśmy ws. zagrażającemu bezpieczeństwu drzewa przy ul. Tczewskiej [ZDJĘCIA]

Interweniowaliśmy ws. zagrażającemu bezpieczeństwu drzewa przy ul. Tczewskiej [ZDJĘCIA]
Martwe drzewo przy ul. Tczewskiej zostanie wycięte
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Przy jednym z bloków przy ul. Tczewskiej stoi przechylone duże drzewo. Niestety, od co najmniej dwóch lat, nie wypuściło listowia. Zgłosiliśmy ten fakt Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która potwierdziła, że roślina jest martwa.

Nie tak dawno temu opinia publiczna miała za złe władzom miasta, że te wycięły drzewa wzdłuż planowanego torowiska tramwajowego.

Oczywiście szkoda jest wycinek zieleni, bowiem to m.in. dzięki niej latem wysoka temperatura jest mniej odczuwalna, już nie mówiąc o tym, że drzewa, zwłaszcza dorosłe, produkują tlen.

Ale jest także druga strona medalu. Każdy organizm, niezależnie od tego czy to przedstawiciel flory czy fauny, kiedyś umrze. Od zeszłego roku obserwujemy jedno z drzew przy ul. Tczewskiej. Ani zeszłej, ani tej wiosny nie wypuściło liści – to znaczy, że prawdopodobnie jest martwe.

Drzewo jest duże i w dodatku przechylone w stronę chodnika. A tuż przy nim znajduje się parking samochodowy. Pomni tego, że drzewo może być zagrożeniem nie tylko dla samochodów, ale również dla zdrowia czy nawet życia ludzi, skontaktowaliśmy się w tej sprawie z administratorem terenu – Olsztyńską Spółdzielnią Mieszkaniową.

Władze spółdzielni potwierdziły, że drzewo jest martwe, a co więcej poinformowali już o tym lokatorów pobliskiego bloku.

– Wymienione drzewo przy parkingu ul. Tczewska 24 zostało odnotowane w inwentaryzacji Spółdzielni i trwa procedura uzyskania zezwolenia na jego usunięcie zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody. Lokatorzy nieruchomości w dniu 21.04.2021 r. otrzymali wymaganą ustawą informację o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa – powiedział w rozmowie z nami Tomasz Domański, dyrektor ds. administracyjno-technicznych OSM.

I dodał: – Ze względu na to, że drzewo jest martwe (nie posiada listowia i nie wykazuje oznak wegetacji), ale nie jest złomem ani wywrotem, zostanie zgłoszone w trybie obowiązującej ustawy i usunięte zgodnie z wydaną decyzją administracyjną Urzędu Miasta Olsztyna – Wydział Środowiska z uwzględnieniem wykonania wskazanych nasadzeń zastępczych.

Jak się dowiedzieliśmy, po uzyskaniu pozytywnej decyzji ww. organów miejskich wycinka będzie możliwa w ustawowym terminie od 16 października 2021 do 28 lutego 2022.

Galeria

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Majster zdziwiony 2021-07-27 05:26:39 80.202.*.*
  Nie rozumiem tytulu,to drzewo jest w niebezpieczenstwie czy drzewo jest niebezpieczne ? Co za DEBIL pisze te artywypociny wioskowe ? Idz do szkoly durniu po nauki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • docho 2021-07-26 21:59:27 178.42.*.*
  za 3 tysięce to oni znaczek nakleją na kopertę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • stas 2021-07-26 10:21:26 37.30.*.*
  Ale bzdury piszecie . Jak drzewo zagraża mieniu i życiu można je wyciąć w każdym terminie . Wycinałem takie drzewo z działki gminnej ale zagrażało mojej posesji. Uzyskanie pozwolenia trwało około dwóch może trzech tygodni . Koszt wycinki metodą alpinistyczną sporej olchy 400 zł . Jak znam życie to spółdzielnia będzie załatwiać to rok czy dwa a koszt będzie ze 3 tysiące .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2