Ile kosztują szczeniaki rasy labrador? Jak karmić labradora?

Ile kosztują szczeniaki rasy labrador? Jak karmić labradora?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. IstockPhoto

Labrador to jedna z najpopularniejszych ras, którą z hodowli chętnie kupują rodziny wraz z małymi dziećmi. Zanim jednak przyszli właściciele zdecydują się na labradora, powinni bezwzględnie więcej poczytać na jego temat. Czy istnieje labrador długowłosy? Jak karmić szczeniaka labradora, aby zdrowo rósł? Jak postępować z labradorem i wychować go na mądrego, przyjaznego psa? Sprawdź najważniejsze wskazówki dotyczące rasy labrador!

Labrador długowłosy – czy taka rasa w ogóle istnieje?

Mały labrador może stać się prawdziwym przyjacielem całej rodziny, błyskawicznie kradnąc serca wszystkich domowników. Przed zakupem szczeniaka należałoby jednak doprecyzować pewne informacje, które często okazują się nieprawdziwe. Przede wszystkim nie ma takiej rasy jak labrador długowłosy. Ludzie często używają określenia „długowłosy” dla psów, które nie są labradorami, lecz zupełnie inną rasą – mianowicie golden retriever.

Jak więc wygląda labrador zgodny ze wzorcem rasy FCI? Mały labrador może osiągnąć finalnie wagę od 30 do nawet 40 kilogramów, a jego wzrost to ok. 54-57 centymetry. Krótka sierść rasy może być czarna, biała, czekoladowa albo kremowa. „Wzorcowe” psy są ciężkie i krępe, a ich cena waha się od 2000 do 4000 złotych. Warto pamiętać o tym, że cena labradora uzależniona jest m.in. od płci, wieku, umaszczenia czy indywidualnej decyzji hodowcy. Więcej na temat indywidualnych cech rasy labrador przeczytasz w serwisie FajnyZwierzak.pl.

Labradory do adopcji – jak postępować z labradorem?

Mały labrador słynie ze swojego łagodnego usposobienia, a także bycia uprzejmym i przyjaznym wobec ludzi czy innych zwierząt. Rasa uważana jest za jedną z lepszych dla rodzin z dziećmi. Psy uwielbiają się bawić, dlatego też stanowią znakomity materiał na towarzysza najmłodszych. Labradory są też bardzo inteligentne, przez co często pracują jako towarzysze osób niepełnosprawnych lub pomoc służb mundurowych czy myśliwych. Co najlepsze, przy odpowiedniej determinacji i konsekwencji można nauczyć psa wielu pożytecznych komend.

Labrador jest jednym z najszybciej uczących się psów, a więc jego socjalizacja nie powinna sprawić nikomu większego problemu. Wysoki iloraz inteligencji labradorów sprawia, że z socjalizacją psów poradzi sobie nawet osoba bez żadnego doświadczenia w opiece nad zwierzętami. Warto pamiętać jednak o tym, aby nie używać przemocy wobec psów – agresywna tresura nie przyniesie bowiem żadnych pozytywnych efektów. Szkoląc psa, nie zapominaj o ćwiczeniach węchowych, a także stymulowaniu innych jego zmysłów. Oczywiście nie obejdzie się bez aktywności fizycznej – labradory mają tendencję do tycia, więc regularne treningi są bardzo ważne.

Jak karmić szczeniaka labradora? Ważne informacje na temat karmy

Zarówno labradory do adopcji, jak i labradory z hodowli potrzebują dobrego jakościowo jedzenia, aby mogły jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Właśnie dlatego nie zawsze sprawdza się kupowanie karmy w zwykłym markecie spożywczym. Karmy ze sklepu z reguły nie są pełnowartościowe i nie są też w stanie pokryć ani zapotrzebowania na energię, ani zapewnić psu codziennej dawki składników odżywczych. Kupując jakąkolwiek karmę, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy na pewno zawiera wystarczająco dużą ilość białka odzwierzęcego w postaci surowego mięsa.

W gotowej karmie dla labradorów powinno, oprócz mięsa, znajdować się też dużo warzyw, które będą dostarczać błonnik i witaminy do psich organizmów. Unikaj kupowania wysoko przetworzonych karm z dużą ilością węglowodanów. Zboża nie powinny zajmować znacznej części w karmie – a najlepiej, aby w ogóle ich w niej nie było. Dlaczego? Labrador ma problem z przyswojeniem węglowodanów w postaci zbożowej. Poza tym niezdrowe karmy przepełnione zbożami na pewno zwiększą przyrost masy u psów – a to już grozi ich zdrowiu!

Jak powinna wyglądać dieta dla labradora? Najważniejsze informacje

Labradory to rasa wprost uwielbiająca jedzenie. Jeśli będziesz chciał przekupić go jakimś psim smakołykiem, pies prawdopodobnie wcale się nie oprze. Niestety, częste dokarmianie labradorów jest niebezpieczne, ponieważ czworonogi mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze. Właśnie dlatego najlepsza dieta dla labradorów to BARF – oczywiście dobrana do wieku, wagi, ale też aktywności ruchowej psa. Ważne, aby karmić swojego pupila o stałych porach (np. dwa razy dziennie – rano i wieczorem).

Żywienie labradorów jest jednym z najważniejszych zadań dla przyszłych właścicieli rasy. Należy bezwzględnie pamiętać o genetycznych tendencjach czworonogów do tycia – a więc nie wolno podawać im zbyt dużej dawki tłuszczu w karmie. Najbezpieczniejszą opcją będzie pełnowartościowa i zbilansowana karma ze sprawdzonego źródła. Dzięki takiemu produktowi labrador będzie miał zarówno energię do zabawy, jak i cieszyć się będzie dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem przez wiele lat.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz