Giełda papierów wartościowych czy kryptowalut?

Giełda papierów wartościowych czy kryptowalut?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wielu inwestorów angażuje swój kapitał na giełdach papierów wartościowych oraz kupuje kryptowaluty. Jednak nie każdy rozumie różnicę pomiędzy funkcjonowaniem jednych a drugich. Są one dużo głębsze niż tylko obiekt transakcji czy sposób funkcjonowania. Poznając te różnice można lepiej zabezpieczyć się przed ewentualną stratą.

Giełdy papierów wartościowych i towarowe

Istnieją co najmniej od kilkuset lat, na początku przyjmowały mniej formalną formę. Były to targowiska i organizacje kupieckie zrzeszające członków z różnych części kraju. Organizowały regularne spotkania, podczas których dochodziło do wymiany towarów i pieniędzy. Wraz z rozwojem bankowości i dzięki powstaniu zorganizowanych spółek członkowie giełdy mogli wymieniać się udziałami w przedsiębiorstwach, wekslami oraz instrumentami finansowymi. Obecnie giełdy papierów wartościowych i ich towarowe odpowiedniki są zinstytucjonalizowanymi podmiotami, które podlegają ochronie prawa. Można na nich handlować dopuszczonymi do obrotu instrumentami finansowymi, do których należą akcje, obligacje, ETFy czy derywaty. Sama giełda jest często spółką akcyjną, która posiada swoich akcjonariuszy - tak jest w przypadku GPW w Warszawie. Struktura giełdy jest dosyć skomplikowana, należą do niej izby obrachunkowe, brokerzy i market makerzy, którzy zajmują się organizowaniem obrotu. Dzięki domom maklerskim do obrotu mogą być dopuszczone osoby fizyczne, które zakładają rachunki inwestycyjne. Dzięki dużej regulacji obrót na giełdach papierów wartościowych jest znacznie bezpieczniejszy niż na giełdach innego typu. Większe rozwinięcie wątku znajduje się na aktiendepotkostenlos.de

Giełdy kryptowalutowe

Przedmiotem obrotu giełd handlujących kryptowalutami są środki płatnicze będące alternatywą dla tradycyjnych walut. Dla większości ludzi stanowią środek przenoszenia wartości i błyskawiczny sposób na wymianę dóbr i usług. Kryptogiełdy charakteryzują się dużo mniejszą centralizację niż tradycyjne ośrodki wymiany. Istnieją tylko w postaci wirtualnej, a uczestnicy spotykają się wyłącznie drogą sieciową. Organy nadzorujące nie zajmują się wymianą kryptowalut, a jedynie opodatkowują zyski z ich wymiany. Aby obrót tokenami i walutami cyfrowymi był bezpieczny kryptogiełdy wypracowały własne standardy i systemy zabezpieczeń. Mowa przede wszystkim o kradzieży tożsamości w internecie oraz ryzyku wykradzenia cyfrowych walut. W tym przypadku uczestnicy giełdy mogą czuć się bardziej bezpiecznie od uczestników giełd tradycyjnych. Nie muszą przechowywać swoich walorów na giełdzie, ani na rachunku inwestycyjnym. Wystarczy, że zaopatrzą się w portfel sprzętowy - tzw. ledger, który umożliwia trzymanie kryptowalut poza systemem. Umożliwia to właśnie zdecentralizowany system, który przyczynił się do fenomenu, jaki przeżywają obecnie kryptowaluty. Dodatkowymi możliwościami, jakie posiadają użytkownicy giełdy walut cyfrowych jest swobodna wymiana różnych kryptowalut w ramach jednej technologii blockchain.

Ostrzeżenie: Inwestowanie na rynku giełdowym i obrót walutami na rynku forex są obarczone wysokim stopniem ryzyka. Straty wynikające ze stosowania mechanizmu dźwigni mogą przekraczać wartość depozytu początkowego. Blisko 80% rachunków ponosi straty.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • s 2021-04-28 15:31:15 5.60.*.*
    Co chwile slyszymy że jakas gielda kryptowalut - niedawno 2 miliardy oszczednosci ludzi wyparowalo na jednej z gield kryptowalut w Turcji
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0