Fotowoltaika w 2021 r. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika w 2021 r. Czy to się opłaca?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Wraz z rokiem 2020 skończył się program Mój Prąd, w którym można było uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną, a kolejna jego edycja planowana jest prawdopodobnie dopiero na II lub III kwartał tego roku. Jednak wielu z nas zastanawia się nad zakupem paneli słonecznych ze względu na bardzo wysokie ceny prądu. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się możliwościom dostępnym w tym roku i policzyć, czy taki wydatek jest, po prostu, opłacalny.

Ulga termomodernizacyjna

W 2021 ciągle obowiązuje ulga termomodernizacyjna, z której mogą skorzystać wszystkie osoby płacące podatek na zasadach ogólnych. Ulga pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy złotych wydatków poniesionych na modernizację budynku poprawiającą jego właściwości energetyczne, a także całkowitą lub częściową wymianę źródła zasilnia, czyli np. montaż instalacji fotowoltaicznej, czy pompy ciepła.

Oznacza to, że od poniesionych kosztów można odliczyć - w zależności od progu podatkowego - co najmniej 17% wartości inwestycji.

Program Czyste Powietrze

Program pozwala odzyskać maksymalnie 5 000 złotych, ale nie więcej niż 50% wysokości inwestycji w panele słoneczne. I tylko w przypadku wymiany starego pieca lub kotła na paliwo stałe na inne źródło ogrzewania budynku.

To tyle, jeśli chodzi o obecnie proponowane zachęty wspierające rozwój fotowoltaiki w Olsztynie.

Mniejsze rachunki za prąd od chwili zainstalowania licznika

Po zainstalowaniu paneli słonecznych o mocy dobranej do potrzeb ich właściciela, rachunki za prąd będą stanowić ułamek obecnie ponoszonych kosztów i wynosić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

A jeśli zakład energetyczny wystawi rachunek z kwotami wynikającymi z energii zużytej w okresie przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej, wystarczy przesłać mu wniosek z prośbą o zmniejszenie wysokości prognozowanych faktur do opłat stałych. A ewentualną, niewielką, dopłatę przekazać na konto dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Jak bardzo opłacalna jest fotowoltaika?

Instalacje fotowoltaiczne sporo kosztują. Dlatego, jak w przypadku każdej inwestycji, dobrze jest oszacować kiedy zwrócą się zainwestowane pieniądze i jakie będą potencjalne zyski

Stopa zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Przeprowadźmy prostą kalkulację:

 1. Po zainstalowaniu paneli słonecznych o właściwie dobranej mocy, rachunki za energię elektryczną spadną do opłat stałych wynoszących kilkanaście złotych. Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy całkiem realną wartość: 12 złotych.
 2. Oznacza to, że na rachunkach za prąd wynoszących np. - dla ułatwienia obliczeń - 252 złote, oszczędzimy co miesiąc 240 złotych.
 3. Mnożąc to przez 12 miesięcy uzyskujemy: 2 880 złotych oszczędności rocznie.
 4. Zgodnie z kalkulatorem dostępnym na stronie www.sunvival.pl instalacja fotowoltaiczna, która pozwala wygenerować ilość energii elektrycznej odpowiadającej rachunkom o wysokości 252 złotych, powinna mieć ok. 4,4kW mocy.
 5. W zależności od wybranego pakietu, taka instalacja będzie kosztować ok. 19 tysięcy złotych.
 6. Odejmijmy od tego 17% ulgi termomodernizacyjnej: zostaje 18 983 złotych
 7. 2 880 złotych oszczędności rocznie z 18 983 złotych to 15,17%

15% zysku rocznie przez kolejne 25-30 lat (bo tyle średnio pracują panele słoneczne) to naprawdę niezły wynik. I to niezależnie od humorów rynku i pomysłów bankowców. A przecież nie uwzględniliśmy jeszcze nieuniknionego wzrostu cen energii elektrycznej.

Okres zwrotu inwestycji

Z powyższych obliczeń widać, że opisana w przykładzie instalacja fotowoltaiczna zwróci się w okresie 7 lat. Po tym czasie ich właściciel będzie mieć dostęp do praktycznie darmowego prądu.

Co jeszcze można zyskać kupując fotowoltaikę

Sunvival Energy należy do Grupy Sunrise Energy zajmującej się systemami fotowoltaicznymi przeznaczonymi dla klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Firma oferuje w pełni zdalny, bezpieczny i wygodny dla klientów proces doboru mocy instalacji i pomaga w załatwieniu formalności oraz uzyskaniu preferencyjnego kredytu na instalację fotowoltaiczną. Pracownicy firmy Sunvival wszystko cierpliwie tłumaczą, odpowiadają na wszelkie pytania i dają czas do namysłu. Można skontaktować się z nimi za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

A jeśli mają Państwo ochotę obejrzeć montaż instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do obejrzenia filmu z opinią naszego zadowolonego klienta.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Tomasz 2021-01-19 10:21:25 37.47.*.*
  Dzień dobry, Działamy w całej Polsce, montaż w okolicach Olsztyna nie stanowi problemu. Instalację można zamówić przez Internet, przez naszą infolinie albo umówić się z doradcą energetycznym. Doradca może przyjechać osobiście na miejsce albo umówi się na telekonferencję i przez telefon wyjaśni wszystkie szczegóły.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Profesor Foton 2021-01-15 22:26:17 109.241.*.*
  Warto jednak wspomnieć, że po zakończonej instalacji należy dodatkowo poczekać na wymianę licznika dwukierunkowego w naszym domu. Robi to zakład energetyczny, z którym mamy podpisaną umowę, okres oczekiwania na wymianę to około 20-30 dni od momentu zgłoszenia. Warto jeszcze wspomnieć, że każda instalacja jest inna i szczegóły związane z mocą instalacji i uzyskami liczy się indywidualnie i doradca techniczny określa je zawsze podczas spotkania (również zdalnie, o ile posiada odpowiednie informacje). Dróg otrzymania wyceny "na szybko" jest wiele. Można szukać firmy na rynku samemu, albo zgłosić się do Nas na facebooku, porozmawiac z chatbotem i czekać na telefon ze wstępną wyceną Państwa instalacji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Max 2021-01-15 17:26:14 83.142.*.*
  A mam jeszcze pytanie - patrzylem na Panstwa stronie i jak rozumiem jest mozliwe podpisanie umowy zdalnie ? Covid etc
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • Mario 2021-01-15 15:13:10 193.150.*.*
  Mam panele fotowoltaiczne od pewnego czasu, firma Maxcom eco energy mi je instalowała. Zysk z tego jest oczywiście. W ogóle nie ma się co zastanawiać, tylko zakładać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Max 2021-01-15 12:32:42 83.142.*.*
  Naprawdę brzmi to dobrze ! Rozumiem, ze instalujecie także pod Olsztynem ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2