Filtry samochodowe

Filtry samochodowe
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Fotolia

Materiał mówiący o filtrach samochodowych

Silnik samochodu jest zależny od jakości różnych płynów technicznych, takich jak olej, paliwo, a także powietrze. Oczyszczenie dostarczanego do niego paliwa, oleju i powietrza pomaga zapewnić jego niezawodną i prawidłową pracę. Dlatego też układy dostarczające smaru, paliwa i powietrza są wyposażone w filtry. Filtry przechwytują nieczystości: pył, osad, produkty uboczne silnika, itp.

Zazwyczaj samochód jest wyposażony w 4 typy filtrów:

- Filtry powietrza. Są to okrągłe lub płaskie prostokątne obudowy, w których znajdują się nietkane włókna z licznymi plisami. Czasami filtr bywa wzmocniony metalową siatką. Ze względu na dużą liczbę plis, powierzchnia elementu filtrującego jest dość duża – dlatego też skuteczność filtrowania jest również wysoka. Filtry te są montowane przed kolektorem dolotowym i przepustnicą. Czysty filtr pozwala na to, by silnik otrzymywał potrzebną ilość tlenu potrzebne do odpowiedniego tworzenia mieszanki, dlatego też kluczowa jest jego wymiana w trakcie zaplanowanych interwałów.

- Filtry paliwa. Są podzielone na filtry porowate i gładkie. Zazwyczaj filtry porowate są montowane nad zbiornikiem paliwa. Filtry te pomagają usuwać cząsteczki obce, które przedostają się do paliwa. Z kolei filtry gładkie są montowane w linii paliwa pod maską lub u dołu nadwozia samochodu.

- Filtry oleju. Filtry te są montowane bezpośrednio na silniku i zatrzymują cząsteczki zużytego silnika i inne zanieczyszczenia z układu smarowania silnika. Wszyscy producenci samochodów polecają wymieniać je wraz z olejem silnikowym. - Filtry kabinowe. Do niedawna, niektóre auta były produkowane bez nich. Obecnie, prawie każdy samochód posiada instalowane fabrycznie filtry kabinowe. Oczyszczają powietrze dostające się do przedziału pasażerskiego z różnych ciał obcych, takich jak pył, piasek, owady, pyłek kwiatów, itp. Materiał filtrujący tych filtrów jest podobny do tych z filtrów powietrza silnika. Ponadto, dostępne są modele zawierające cząsteczki węgla, który pozwala jeszcze bardziej oczyścić powietrze i zmniejszyć obecność nieprzyjemnych zapachów z zewnątrz.

Określ interwały wymiany wszystkich filtrów z instrukcji swojego samochodu. Montuj wyłącznie wysokiej jakości części, a zapewnisz prawidłowe działanie wszystkich jednostek w swoim pojeździe.

Autorem artykułu jest www.Rexbo.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz