Koniec z dyspensą od mszy świętej! Wierni muszą powrócić do kościołów

Koniec z dyspensą od mszy świętej! Wierni muszą powrócić do kościołów
Z dniem 30 maja zniesiona zostaje dyspensa na uczestnictwo we mszy świętej
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

W piątek (29 maja) Archidiecezja Warmińska wydała oświadczenie, znoszące dyspensę od uczestnictwa we mszy świętej. Od soboty wierni będą zachęcani do oderwania się od transmisji oraz powrotu do kościołów. Zniesienie dyspensy oznacza, że brak niedzielnej wizyty w świątyni, będzie traktowane jako grzech. Jednak, jak zapowiadają władze kościelne, z pewnymi wyjątkami...

Od soboty (30 maja) zniesiona zostaje dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej. Możliwość przeżywania niedzielnej Eucharystii za pośrednictwem mediów została ogłoszona dla wszystkich wiernych 20 kwietnia i trwała aż do dnia dzisiejszego.

Archidiecezja Warmińska wydała komunikat, w którym zniosła wcześniej ogłoszoną dyspensę. Od dziś nienawiedzenie świątyni w niedzielę będzie dla wiernych równoznaczne z dopuszczeniem się grzechu.

Jednak zniesienie dyspensy nie dotyczy wszystkich. Nadal zwolnione z uczestnictwa we mszy świętej będą osoby, które należą do jednej z trzech grup.

- Postanowiliśmy znieść dyspensę na uczestnictwo we mszy świętej. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Osoby, które mają infekcje lub są chore, pozostają zwolnione z tego obowiązku. Tak samo sprawa wygląda w przypadku ludzi starszych oraz tych, którzy czują zagrożenie – powiedział nam rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej, ks. kan. Marcin Sawicki.

Sytuacja w kościołach wraca zatem do stanu sprzed ponad 2 miesięcy, kiedy to 12 marca, Arcybiskup Metropolita Warmiński, Józef Górzyński udzielił dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii wyżej wspomnianym grupom.

Zgodnie z ogłoszonym niedawno przez rząd III etapem odmrażania gospodarki, obecnie w kościołach może przebywać 1 wierny na 10 metrów kwadratowych. Po zniesieniu dyspensy, w świątyniach nadal będzie obowiązywał nakaz zakrywania ust oraz nosa.

Poniżej prezentujemy tekst oficjalnego oświadczenia:

Dekret Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego

w sprawie dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnych Mszach Świętych

 

Uwzględniając aktualne zarządzenia władz państwowych i sanitarnych oraz zalecenia Konferencji Episkopatu Polski związane ze stanem epidemii w naszym kraju, mając na uwadze to, iż sytuacja epidemiczna na tyle uległa korzystnej zmianie, iż możliwe się stało dalsze zmniejszenie obostrzeń i ograniczeń społecznych, m.in. zniesienie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, z dniem 30 maja 2020 r. odwołuję udzieloną w dniu 20 kwietnia 2020 r. dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

Jednocześnie, do odwołania, utrzymuję w mocy, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 KPK, dyspensę dla następujących wiernych:

 1. osoby w podeszłym wieku;
 2. osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.);
 3. osoby, które czują obawę przed zarażeniem;

z zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”.

Przypominam jednocześnie o przestrzeganiu aktualnych wskazań władz sanitarnych.

W tym trudnym czasie epidemii zapewniam wszystkich Duchownych i Wiernych o mojej modlitwie i wdzięczności za odważne pokonywanie sytuacji utrudniających życie duszpasterskie i parafialne.

Abp Józef Górzyński
Metropolita Warmiński

 

Olsztyn, dnia 29 maja 2020 r.

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • Ojciec Muchomor 2020-06-21 20:10:05 91.238.*.*
  Buhaha, przebierańcu, wiesz gdzie ludzie mają tę twoją dyspensę ? Do roboty jazda, a nie już byś z tacką latał i łatwą kasę zgarniał.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-06-03 06:25:30 94.254.*.*
  PANIE ARCYBISKUPIE GORZYNSKI. Od nastepnego razu tutaj zadnego episkopatu ma nie byc. Od teraz kazda pana wypowiedz ma sie zaczynac od slow ,, zapoznawszy sie i podsumowawszy to co przeczytalem w komentarzach Ogorka Konswerwowego Z Cukinia na lamach Olsztyn com pl, ...no, nie ma co ladnie ladnie onet nie moze sie doszokac ryszarda ochodzkiego a w tym no co tutaj pisze metropoli warminskiej brakuje inspekcyjnego biskupa oswiatowego, panie biskupie gorzynski szybciutko od jezuitow zrobic z najmadrzejszego zakonnika "Biskupa Inspektora''. Nauczyciele musza miec tam inspektora, innej tytulatury od kosciola nie uznaja.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Birdy 2020-06-02 13:27:04 83.31.*.*
  Co to znaczy musza, chyba to nie jest nakaz.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Taki jeden z Frączek 2020-06-01 21:10:36 5.173.*.*
  A jak tam u Świadków Jehowy? Będą chodzili w maseczkach i agitowali na migi? Czy na niby?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Mn 2020-06-01 16:09:41 37.47.*.*
  Po co te pełne jadu komentarze? Jeśli nie wierzycie to artykuł nie jest skierowany do was. Nie widzę więc sensu wypisywania debilizmów, wulgarnych z obrazami ludzi wierzących.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • Wojciech 2020-05-31 20:22:47 83.9.*.*
  Nikt mi nie będzie mówił, kiedy mam do kościoła wrócić ! Moje życie, moja decyzja !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Lekarz 2020-05-31 12:20:22 188.147.*.*
  Katolicyzm to choroba psychiczna atakuje w wieku dziecięcym zarazić się można od rodziców i od dziadków .Obawy katolicyzmu majaczenie , zwidy ułomność.Leczenie odbywa się w zakładzie zamkniętym bez klamek , nieleczone może doprowadzić do popierania PiSu milosci do kaczora i oddawaniu pieniędzy czarnym leniom .Zdrówka życzę
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 17
 • Rodowity Olsztynianin 2020-05-31 10:53:51 5.173.*.*
  Nagroda Złotego Goebbelsa w tym roku zapewne przypadnie redakcji olsztyn.com.de Piękny tytuł artykułu... TVPis mógłby się od was uczyć...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Golden_Eye 2020-05-31 10:01:01 37.47.*.*
  Biuro Polityczne czyli Politbiuro na plenum Konferencji Episkopatu podjęło kluczową uchwałę polityczną o zniesieniu dyspensy: Bracia i siostry! Stały wzrost ilości i zakres naszej aktywności spełnia istotną rolę w kształtowaniu systemu powszechnego uczestnictwa. Praktyka dnia codziennego Kościoła dowodzi, że realizacja nakreślonych zadań parafialnych spełnia istotną rolę w kształtowaniu kierunków parafialnego wychowania wiernych. Nie zapominajmy jednak, że dalszy rozwój różnych form działalności parafian zabezpiecza udział szerokiej grupie w kształtowaniu odpowiednich warunków aktywizacji w parafiach. Z drugiej strony aktualna sytuacja w parafiach wymaga sprecyzowania i określenia nowych propozycji uczestnictwa. W ten sposób nowy model działalności w parafiach pomaga w przygotowaniu i realizacji nowych form oddziaływania. Praktyka dnia codziennego dowodzi, że konsultacje z szerokim aktywem parafialnym umożliwia w większym stopniu tworzenie kierunków parafialnego wychowania wiernych. Wagi i znaczenia tych zadań nie trzeba szerzej udowadniać, ponieważ aktualna struktura parafii spełnia ważne funkcje w wypracowaniu postaw uczestników wobec zadań stanowionych przez parafię........
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • xnx 2020-05-31 09:17:20 5.173.*.*
  Koniec laby wylęgarnia pedofili też ma swoje potrzeby , wracajcie i oddajcie co macie do oddania
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8
2147382000