Ekomaty w Olsztynie. We wrześniu padł kolejny rekord

Ekomaty w Olsztynie. We wrześniu padł kolejny rekord
We wrześniu olsztynienie oddali ponad 54 tys. opakowań
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Olsztyńskie ekomaty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta. Projekt powstał w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Automaty pojawiły się w czerwcu i od tamtej pory z każdym miesiącem pada nowy rekord.

Ekomaty w Olsztynie pojawiły się w czerwcu w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Stanęły w sklepach PSS Społem: przy al. Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ul. Kołobrzeskiej (Kalina). Od samego początku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo za każdą oddaną plastikową butelkę lub aluminiową puszkę można otrzymać kupon rabatowy na zakupy.

Z każdym miesiącem zainteresowanie olsztynian jest coraz większe. We wrześniu oddano nieco ponad 54 tys. opakowań. W tym czasie mieszkańcy wykorzystali bonus wartości niemal 11 tys. zł. To znacznie więcej, niż przez całe wakacje. Łącznie mieszkańcy wrzucili do ekomatów niemal 95 tys. opakowań oraz skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. zł.

Przypomnijmy, że we wrześniu podwyższono kwotę z 5 gr do 25 gr za oddane opakowanie. To spowodowało, że część mieszkańców, która wcześniej zanosiła puszki do skupów, zaczęła korzystać ze śmieciomatów.

- Okazało się, że kwoty, które zaoferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali ze śmieciomatów, ale również te osoby, które na co dzień zbierają puszki i zanoszą je do skupu. Teraz jednak przynosili po 4 - 5 worków butelek i puszek do śmieciomatów bo byliśmy bardziej konkurencyjni niż skupy. Takiego efektu się nie spodziewaliśmy i mija się on z celem postawienia śmieciomatów – powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie.

Więcej na ten temat jest w artykule: Oblężenie śmieciomatów w Olsztynie. Obniżono cenę za butelki i puszki [AKTUALIZACJA].

Do urządzeń można wrzucić butelki PET od 0,2 do 2,5 litra oraz puszki aluminiowe (do 0,5 litra). Odpady nie mogą być zgniecione i muszą posiadać etykiety z czytelnym kodem kreskowym.

Miesięczny koszt dzierżawy śmieciomatów waha się od 17,1 tys. zł do 24,6 tys. zł.

Czytaj również:

W Olsztynie stanęły pierwsze śmieciomaty [ZDJĘCIA]

Śmieciomaty w Olsztynie. Ile olsztynianie odzyskali pieniędzy w ciągu miesiąca od ich uruchomienia?

Śmieciomaty w Olsztynie. Od września za oddane puszki i butelki mieszkańcy otrzymają więcej pieniędzy

Olsztynianie rzucili się do śmieciomatów. Wszystkie są zapchane...

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Anty pis 2021-10-14 22:15:01 37.30.*.*
  Stać na pisowska Polskę wrzucają butelki a gówno ciągnie prowizje stop Polsce pisowskiej wyrzucaj na Brzezinach kamer nie ma
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Antonim 2021-10-14 21:18:21 79.191.*.*
  "mija się on z celem postawienia śmieciomatów", a mi się wydaje, że doskonale spełniły swoją funkcję. Puszki i butelki zamiast leżeć po krzakach to są zbierane właśnie przez takich ludzi i oddawane do recyklingu. Za uzyskane w ten sposób pieniądze ci "zbieracze" nie mogą kupić alkoholu i to jest super. Same pozytywy ale oczywiście tam gdzie jest pieniądz tam ekologia spada na drugi plan. Pani Marto na ile wycenia w takim razie Pani czyste środowisko?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Te ekomaty 2021-10-14 20:44:30 79.191.*.*
  Od dawna nie działają, więc nie wiem czy jest się czym chwalić
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Edek 2021-10-14 16:56:15 31.0.*.*
  BRAWO - PIS-
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 5
 • spokojnie 2021-10-14 16:53:47 95.160.*.*
  obniżyli stawkę, więc popularność spada.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0