Dziś jest: 06.12.2023
Imieniny: Emiliana, Jaremy
Data dodania: 2023-11-15 08:30

Redakcja

Dyrektor olsztyńskiego MOK-u trafił do więzienia

Dyrektor olsztyńskiego MOK-u trafił do więzienia
Dyrektor MOK-u w Olsztynie w więzieniu? Taki scenariusz napisała słynna planszówka
Fot. Mariusz Sieniewicz / Facebook

Nauka i kultura „grożą bankructwem” i „pachną frajerstwem”. Natomiast za przetrzymanie bibliotecznej książki można pójść do więzienia. Dyrektor olsztyńskiego MOK-u zagrał w miejskie Monopoly i nie wystawił rozgrywce najwyższej noty.

reklama

W sobotę (4 listopada) w Galerii Warmińskiej zaprezentowano olsztyńską odsłonę słynnej planszówki Monopoly. Grę zachwalają miejscy urzędnicy na czele z prezydentem, Piotrem Grzymowiczem. - Jestem przekonany, że gra zaciekawi, wciągnie do zabawy i pozwoli lepiej poznać nasze miasto – stwierdził włodarz Olsztyna.

Nie wszyscy są jednak zachwyceni wydaniem publicznych pieniędzy na planszówkę. Piotr Wasyluk z Dragonfly perspective zarzucił grze m.in. niewykorzystanie potencjału regionalnych twórców. Z kolei dla radnego, Mirosława Arczaka, olsztyńskie Monopoly jest „rozbudowaną ulotką reklamową” [„Makdonaldyzacja lokalnej promocji”. Kto faktycznie zyska na olsztyńskim Monopoly?].

Do grona osób, które nie wykazują entuzjazmu lokalnym Monopoly, dołączył dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. Szef MOK-u w swoim poście w mediach społecznościowych przekonuje, że gra „koduje negatywne skojarzenia” odnośnie kultury i nauki.

Wszystko przez znajdujące się na środku planszy karty. Jedna kazała Sieniewiczowi zapłacić za studia na UWM-ie, druga potrąciła środki za koncert MOK-u, a trzecia oddelegowała dyrektora do więzienia za przetrzymanie książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Z gry nauka dla dzieci, żeby w Olsztynie trzymać się z dala od spraw duszy i intelektu. Grożą bankructwem i paragrafem, pachną frajerstwem. Co innego kapitalizm i deweloperka - tam karty podsuwają profity, premie, bonusy, tam tkwi sedno życia – podsumował zasady rządzące rozgrywką Sieniewicz.

Czy Miejski Ośrodek Kultury miał wpływ na swoją rolę w olsztyńskim Monopoly? Jak przekazał nam dyrektor Sieniewicz, nie było żadnego kontaktu ze strony ratusza. - O grze dowiedzieliśmy się z mediów. Tym samym nic nie wiedzieliśmy o karcie z MOK i o jej treści. To się odbywało całkowicie poza nami. Obecność MOK w grze Monopoly trudno nazwać promocją. Koduje negatywne skojarzenia ("zapłać") w rozgrywce, której istotą jest pomnażanie majątku – tłumaczy.

Zdaniem Sieniewicza gra powinna promować naukę i sztukę. W alternatywnej wersji za kartę ze studiami na UWM-ie czy informującą o wypożyczeniu książki w bibliotece, powinna przysługiwać premia, a nie kara.

Poniżej w całości publikujemy post Mariusza Sieniewicza na temat olsztyńskiego Monopoly:

Zagrałem w olsztyńską wersję gry MONOPOLY, która właśnie miała premierę. To była krótka rozgrywka.

1. Najpierw podjąłem studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, za które karta kazała mi zapłacić.
2. Następnie udałem się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, gdzie również - wedle wskazania karty - musiałem wyłożyć gotówkę.
3. Na koniec, okazało się, że nie oddałem książek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Zostałem aresztowany i trafiłem do więzienia.

I gdy inni budowali z Arbetem domy na Zamku, kupowali jeziora, przenosząc je a choćby na Stare Miasto, gdy pomnażali deweloperskie fortuny, ja zza krat przeklinałem los, który skazał mnie za edukację, muzykę i literaturę. Taka więc z gry nauka dla dzieci, żeby w Olsztynie trzymać się z dala od spraw duszy i intelektu. Grożą bankructwem i paragrafem, pachną frajerstwem. Co innego kapitalizm i deweloperka - tam karty podsuwają profity, premie, bonusy, tam tkwi sedno życia.
Krzysztof Otoliński (Wydział Promocji Miasta) - o co tutaj chodzi, co tutaj się wydarzyło? Dlaczego kultura i studiowanie są tożsame z karą? To się koduje w młodych głowach. I jeszcze ten w cylindrze, który aż łapie się za głowę ze zgrozą-zdumieniem... Do dzisiaj pamiętam i wiem, że - wedle pierwowzoru Monopoly - Saloniki są żółte, biedne i tanie, a Wiedeń czarny, bogaty i drogi.

Mam trzy analogiczne propozycje:

1. Rozpoczynasz edukację na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Twoje kwalifikacje zawodowe wzrastają. Kasa wypłaca ci 100.
2. Uczestniczysz w wydarzeniu w Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Zyskujesz dodatkowe kompetencje kulturowe i wyższą świadomość tożsamości miejskiej. Bank wypłaca ci 50.
3. Wypożyczyłeś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie tom wierszy Erwina Kruka - poety mazurskiego. I dodatkowo oddałeś książkę w terminie. Twoja znajomość poezji znajduje potwierdzenie w premii - 50.

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • lgbt_to_nazizm 2023-11-17 12:03:54 45.152.*.*
  Żałosny tytuł napisany przez żałosnego debila. Dyrektor MOK nie trafił do więzienia. Po prostu tytuł napisał debil tylko po to żeby uzyskać wyświetlenia i wprowadzić ludzi w błąd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • ***** *********** 2023-11-16 13:47:45 2a01:11cf:4a3:*
  Dziękujemy za rozebranie sceny staromiejskiej i oszczędność pieniędzy na ewentualnych tam występach artystycznych... dziękujemy..! dziękujemy..! A... i za dwudniową "stypę" jarmarczną na Starówce...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Miasto problem 2023-11-16 13:01:57 176.221.*.*
  Czyli zapowiedzi były szumne ale wyszło jak zawsze. Mamy reklamówkę deweloperów za którą zapłaciło miasto. Brawo! Kolejna kasa wyrzucona w błoto.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Zuz Anna 2023-11-16 08:48:32 2a0d:5600:13:*
  Widać, że z kapitalizmem na bakier. Zamiast bóldupić w internetach, powinien się nauczyć przegrywać. Nie wiem czy to on zrobił z MOKu przytułek dla skrajnej lewicy światopoglądowej, ale napewno nie zrobił nic, aby coś z tym fantem zrobić. Ktoś już kiedyś wspomniał MOK powinni przechrzcić na RAK.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 7
 • doc 2023-11-16 08:31:43 79.191.*.*
  Myślałem , że to pierwsza ofiara wsadzona do więzienia przez Tuska .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • MORAŻANIE 2023-11-16 08:04:44 46.204.*.*
  CIESZYMY SIĘ,ZE WYBORY PRZEGRAŁA ZDRAJCZYNI MIASTA MORĄGA SENATOR LIDIA STAROŃ,PANI EWIE KALISZUK GRATULUJEMY
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6
 • MŁODA1 2023-11-15 21:11:36 94.254.*.*
  Czy ,,aresztowany" obraz orła z genitaliami już wrócił do MOK-u? Od czasu do czasu trzeba delikatnie, kulturalnie dopiec szefowi. Ale to pozory.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • Niestety olsztyniak 2023-11-15 19:57:26 46.205.*.*
  Myślał że grzymowicz ale czasu trzeba nawet podobny
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Andrzej 2023-11-15 17:29:15 31.0.*.*
  Taka prawda że ośrodki kultury są podtrzymywane z podatków czyli z naszych pieniędzy. Jak by nie podatki to by już dawno padło i ślad po nich by zaginął. W Olsztyńskim budżecie znalazły by się pieniądze na przykład darmowe obiady w szkole
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 7
 • POPIS 2023-11-15 17:06:09 46.204.*.*
  CIEKAWE CO W FUNDACJI BĘDZIE ROBIŁA SENATOR HRABINA LIDIA STAROŃ DE DOMO KWIATKOWSKA,MOZE ZAWITA W MIEŚCIE RODZINNYM MORAGU.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1

www.autoczescionline24.pl