Droga łącząca osiedle Generałów z Brzezinami zostanie przywrócona?

Droga łącząca osiedle Generałów z Brzezinami zostanie przywrócona?
Droga łącząca os. Generałów z Brzezinami została zamknięta w lipcu br.
Fot. UM Olsztyn

Zamknięcie drogi łączącej osiedle Generałów z Brzezinami, udostępnionej kierowcom na czas budowy obwodnicy Olsztyna, wzbudziło wiele emocji. Łącznik był popularny wśród mieszkańców, bo znacznie ułatwiał wyjazd z osiedla. Radny Paweł Klonowski zapytał w interpelacji do prezydenta Grzymowicza, czy jest szansa na jego przywrócenie.

Przypomnijmy, droga prowadząca od ul. Gen. Maczka do ul. Szostkiewicza została zamknięta z 13 na 14 lipca. Przejazd z osiedla Generałów przez Brzeziny do al. Warszawskiej był udostępniony kierowcom w związku z budową obwodnicy Olsztyna. Dzięki niemu podróżni mogli szybciej i łatwiej wyjechać z osiedla. Jednak, gdy inwestycja dobiegła końca, przywrócono poprzednią organizację ruchu.

Decyzja ta wzbudziła oburzenie wśród mieszkańców osiedla Generałów. W związku z tym radny Paweł Klonowski wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta Piotra Grzymowicza.

- W związku z licznymi zapytaniami od mieszkańców południowych dzielnic Olsztyna proszę o udzielenie informacji na temat sytuacji na temat zlikwidowanego łącznika z osiedla Generałów do Brzezin, w szczególności jakie są powody takiej decyzji, czy zamknięcie przejazdu ma charakter trwały czy tymczasowy, czy planowane jest jego ponowne udostępnienie (na przykład w czasie prac na ul. Krasickiego przy rozbudowie linii tramwajowych), czy rozważane było uczynienie z drogi rozwiązania stałego, a także udostępnienie danych ile osób korzystało z przejazdu na przestrzeni ostatnich lat – pyta Paweł Klonowski.

W odpowiedzi prezydent Piotr Grzymowicz wyjaśnia, że droga była udostępniona wyłącznie na czas budowy obwodnicy.

- Przejazd po płytach prowadzący przez os. Brzeziny w kierunku os. Generałów został udostępniony wyłącznie na czas budowy południowej obwodnicy Olsztyna. W związku z zakończeniem ww. inwestycji, a także biorąc pod uwagę liczne prośby mieszkańców Brzezin, którzy z powodu wzmożonego ruchu na osiedlu obawiali się o własne bezpieczeństwo, przejazd został zamknięty – poinformował Piotr Grzymowicz.

Jednak czy jest szansa, że popularny łącznik obu osiedli zostanie przywrócony?

- Na tym etapie jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy ponowne udostępnienie przejazdu będzie miało miejsce w przyszłości. Natomiast ze względu na brak urządzeń pomiarowych w rejonie wspomnianego przejazdu i bezpośrednio w jego sąsiedztwie, nie jesteśmy w stanie określić liczby kierowców korzystających z niego na przestrzeni ostatnich lat – dodaje prezydent Olsztyna.

Obecnie droga jest niedostępna. Postawiono przy niej znak B-2, oznaczający zakaz wjazdu.

2147382000

Komentarze (22)

Dodaj swój komentarz

 • ,mnbgfgbhgfrgb 2019-10-25 18:15:22 77.111.*.*
  Król i jego poddani.... żenada.. Gdzie jest demokracja??? Obywatele chcą i potrzebują, to powinni zrobić przejazd. Dajecie się d@#$#$%ć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
 • ed 2019-10-25 11:16:52 31.6.*.*
  Mam nadzieję, że Wypij będzie dokładnie kontrolował prace ratusza, jako poseł ma takie uprawnienia. Mam nadzieję, że dzięki temu przewietrzy się ten bajzel ignorancji, indolencji, cwaniacta i ustawek. Jak ktoś ma do czynienia z ratuszowymi urzędnikami to wie o czym piszę. Panie wypij, do dzieła!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Kapitan Planeta 2019-10-25 10:22:58 213.17.*.*
  ilu jest tam mieszkańców brzezin? 6 domów przy tej ulicy? z czego połowa jest wynajmowana, a ilu jest mieszkańców Generałów którzy rano stoją w korkach przed Sikorskiego i czekają aż tramwaje przejadą? ...co z łącznikiem Wilczyńskiego-Warszawska?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • generał 2019-10-24 21:14:31 89.228.*.*
  Skoro Urząd Miasta nie potrafi ustalić ilu kierowców korzystało ze skrótu w ostatnich latach to na jakiej podstawie twierdzi, że ruch był tam wzmożony? Panie Radny proponuję ten temat poruszyć. Brzmi jak Bareja!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • nikt ważny 2019-10-24 14:56:01 83.28.*.*
  Niech wydarzy się większy wypadek czy kolizja na skrzyżowaniu Wilczyńskiego Bartąska, to dopiero zobaczymy po którym chodniku wyjedziemy w Osiedla. "Obawiali się o bezpieczeństwo"? Prezydent to niezły żartowniś. Ja w takim razie też obawiam się o bezpieczeństwo. Choćby energetyczne, bo w jednym z poprzednich przetargów Urząd Miasta (czy może Gmina?) wybrał niesprawdzonego dostawcę energii elektrycznej dla urzędu i podległych mu podmiotów. Firma warszawska zarejestrowana w jednym z apartamentów (mieszkań?). Ot taki pośrednik, który nie zrealizował umowy do końca, a Urząd musiał drogo za to zapłacić "zastępczemu" dostawcy energii elektrycznej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Wikiwiki 2019-10-24 10:21:38 213.73.*.*
  Za wikipedią: Brzeziny - 2 281 mieszkańców, Osiedle Generałów - 10 174 mieszkańców. Kogo słucha prezydent? PS. Brawo dla Pana Klonowskiego. Jako jeden z dwóch radnych porusza tematy naprawdę ważne (choć notabene przyziemne) dla mieszkańców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2
 • Rychu 2019-10-24 10:09:36 88.156.*.*
  Dokładnie. To nie ludzie z Brzezin mieli przebicie w tej sprawie, tylko właśnie mieszkańcy 2 bloków na osiedlu Generałów. To tam jakaś menda zbierała podpisy żeby zamknąć skrót. Bo madki bały się o swoje gówniaki. A najlepiej jakby zrobili ten skrót tylko dla nich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Paweł 2019-10-24 06:34:53 83.5.*.*
  Dzień dobry mieszkam oś Generałów . Gdy został otwarty skrut natężenie ruchu było tak duże że niemożna było przejść przez drogę do przedszkola,wyjechać z garażu. Z rana trombienia klaksonem jeden na drugiego śę wydziera w miszkańach pełno kurzu unosząconego się zdrogi .A zimą korek az do ronda, stuczki samochody wypadają z drogi do rowu. pchają się pod prąd z kierunku brzeziń i jeszcze zdziwieni że ludzie pretensje do nich mają .Dla mne to jest chore rozbrać drogę że by nie kuśiło. Panie Grzymowicz jeżeli pan otworzy skrut to zamontować światła na przejśću żeby dzieci mogły przejść, samocody żeby mogły wyjechać . Pamiętajcie naj pierw BEZPIECZEŃSTWO !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 18
 • Oli at 2019-10-23 20:30:16 5.173.*.*
  Jak kiedys prezydent olsztyna bedzie z osiedla generalow to nie dosc za ten odcinek otworza to jeszcze asfaltem poleja. A dopoki prezio bedzie z brzezin to... bedzie jak jest teraz. I tyle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • Bartek G. 2019-10-23 20:25:19 95.160.*.*
  Stanowczo chciałbym zaprotestować przeciwko otwieraniu tego przejazdu! Ten rejon zamieszkuje Culex pipiens !!! Należy objąć ten obszar ochroną. W przeciwnym razie będziemy prowadzić głodówkę oraz demonstrować
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 7
2147382000
2147382000