Do tej pory nie wiadomo, kto zaprojektuje dworzec

Do tej pory nie wiadomo, kto zaprojektuje dworzec
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Już od kilku lat trwa dyskusja o kształt nowego dworca. Z jednej strony aktywiści i organizacje pozarządowe chcą, aby wyremontować bryłę, z drugiej strony PKP SA, właściciel gruntu, chciałby postawić nowy, mniejszy obiekt. Jednak w dalszym ciągu nie został wyłoniony wykonawca projektu przebudowy stacji i budowy nowego dworca.

Pierwszy przetarg nie zakończył się podpisaniem umowy z uwagi na działania CBA, które miało podejrzenia, że został on ustawiony. We wrześniu ub. r. PKP SA ogłosiły drugie postępowanie. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu. Wygrała je firma Multiconsult Polska. Tym razem ponownie nie doszło do podpisania umowy. Od wyniku odwołała się firma TPF Sp. z o.o., która zwróciła uwagę na to, że zwycięzca utajnił dokumenty i oświadczenia. Wyrok w sprawie wydała Krajowa Izba Odwoławcza, która 6 lutego nakazała zamawiającemu unieważnienie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, odtajnienie dokumentów oraz powtórzenie oceny ofert.

W marcu, po drugim rozstrzygnięciu, ponownie zwycięzcą okazała się firma Multiconsult Polska. Ale i tym razem nie dopełniła wszystkich formalności. W związku z tym jej konkurent ponownie wniósł sprawę do KIO.

– 15 marca br. firma TPF Sp. z o.o. odwołała się od wyniku wyboru PKP S.A z 5 marca 2019 r. 1 kwietnia br. Krajowa Izba Odwoławcza odczytała wyrok i orzekła o częściowym uznaniu odwołania. W związku z tym 5 kwietnia PKP S.A. unieważniła wybór wykonawcy prac projektowych. Obecnie trwa powtórne badanie ofert – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Niestety, jeszcze nie wiemy, kiedy nastąpi rozstrzygnięcie i czy będzie ono ostateczne.

Przypomnijmy, że w drugim przetargu uczestniczyły dwie firmy. Za stworzenie projektu Multiconsult Polska zaproponował 7,726 mln zł, natomiast TPF Sp. z o.o. 7,786 mln zł. O wyborze decydowało kryterium ceny (80 proc.) oraz doświadczenia (20 proc.).

Dokumentacja jest podzielona na dwa zakresy. Pierwszy (PKP PLK SA) obejmuje zaprojektowanie przebudowy infrastruktury torowo-peronowej, natomiast drugi – PKP SA – dotyczy wyburzenia istniejącego obiektu oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Jednak w tym przypadku zamawiający zostawił sobie furtkę na wypadek, gdyby dworzec miał zostać jednak wyremontowany

– Postępowanie przetargowe w trybie zamówienia publicznego na realizację dokumentacji projektowej, które zostało ogłoszone, przewiduje także wariant modernizacji istniejącego budynku – dodaje Michał Stilger.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Issru 2019-04-16 22:57:30 94.254.*.*
  ..to ja wszystkich pogodze i zaprojektuje ten cholerny dworzec..a co ! ;)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Tamara Twardodupcewa 2019-04-16 11:23:49 83.9.*.*
  Teraz to mam mieszane uczucia co do dworca. Z jednej strony budowa nowego dworca połączona z mini centrum handlowym byłaby na plus, gdyż nie trzeba by było się dokładać do utrzymania budynku, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne ważniejsze potrzeby. Z drugiej strony można obawiać się fuszerki ze strony PKP i zamiast dworca na miarę miasta wojewódzkiego mógłby powstać kurnik niedostosowany do obecnych potrzeb. Kolejna sprawa to trzeba mieć jakąś wizję tego dworca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • zawiadowca 2019-04-15 12:49:28 5.173.*.*
  na poczatek zapraszam aby zobaczyc co sie dzieje przed dworcem, fantastyczna wizytówka o ktora wszyscy tak walcza. Ludzie przywoża bądź odbieraja znajomych i nie maja gdzie auta postawic a przed dworcem Grzymowicz badz PKP zdnaia sa podzielone sobie klombik jebn.ł. Zaorali parking dla kilkudziesieciu aut, tak Grzymowicz "dba" o miasto aby bylo jak najmniej korków. Zintegrowane choc raczej zesra.e ccentrum przesiadkowe zrobil, gdzie autobusy tworza korki blokujac pas ruchuStrach sobie wyobrazic co oni wymysla gdy zaczna budowac nowuy dwoprzec :D. Od UM miasta po decydentów PKP debil na debilu i debilem pogania!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • maxio123 2019-04-15 11:10:35 83.5.*.*
  Kilku stetryczałych, goniących w piętkę facetów to nie są aktywiści i organizacje pozarządowe to smętna grupka pieniaczy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 7