Dlaczego materac medyczny powinien mieć specjalne certyfikaty?

Dlaczego materac medyczny powinien mieć specjalne certyfikaty?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Materac medyczny, tak jak każdy inny wysokiej jakości produkt, powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Aby uzyskać miano artykułu medycznego, materac taki musi spełniać szereg wymagań zarówno wobec jego procesu produkcji, jak i właściwości. Materace zdrowotne powinny być wyprodukowane z higienicznych, antybakteryjnych tworzyw, które pozytywnie wpływają na adekwatne schorzenia, redukując bóle, zmniejszając nacisk i eliminując rozwój bakterii i roztoczy wewnątrz materaca.

Czym różni się materac medyczny od normalnego?

Materace są zbudowane z różnorodnych materiałów i tworzyw. Jedne są bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska, a inne mniej, jednak są tańsze w produkcji. Najprostsze materace są zazwyczaj wykonane z pianki poliuretanowej, a bardziej zaawansowane modele z pianek termoelastycznych lub lateksowych.

W przypadku materacy medycznych wszystkie elementy powinny być atestowane i zapewniać odpowiednią trwałość, higienę i klimat wewnątrz materaca oraz ergonomię, czyli dopasowanie się materaca do kształtu ciała i zapewnieniu odpowiedniego wsparcia poszczególnych jego partii.

Certyfikowane materace medyczne mają za sobą wiele prób i testów, na różnych płaszczyznach i dlatego można mieć pewność, że spełniają one swoje prozdrowotne zastosowanie.

Materace medyczne - modele

Na rynku jest wielu producentów materacy, część z nich ma w ofercie produkty medyczne. Warto zwrócić uwagę na zaufane firmy o dobrej opinii jak Hilding, Janpol czy Materasso. W asortymencie tych producentów znajdziemy materace wysokiej jakości, certyfikowane i o różnych właściwościach.

Materace rehabilitacyjne

Tego typu materace są pomocne przy dolegliwościach układu mięśniowo- kostnego. Odpowiednia konstrukcja dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i zmniejsza nacisk na przylegające do niego mięśnie, co powoduje wysoki komfort snu. Materac Makarena wyprodukowany przez przodującą firmę Hilding to materac sprężynowy, dwustronny, o różnych twardościach: H1 - miękkiej, z pianki termoelastycznej i H2 - średniej, z pianki lateksowej. Posiada renomowany certyfikat AEH przyznawany przez Szwajcarski Instytut AEH.

Materace ortopedyczne

Takie materace są tworzone z myślą o osobach z chorym kręgosłupem. Mają zapobiegać pogłębianiu się wad postawy i łagodzić ból związany ze schorzeniem. Materace te powinny dostosowywać się do ułożenia ciała i nacisku poszczególnych punktów, jak głowa, ramiona czy biodra, aby kręgosłup spoczywał w odpowiedniej pozycji.

Przykładem materacy ortopedycznych jest materac Atena firmy Janpol. Jest wyprodukowany z pianki lateksowej, która oprócz właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych posiada wysoką elastyczność oraz sprężystość. Dzięki temu idealnie dostosowuje się do kształtu ciała i szybko wraca do swoich kształtów. Materac jest w korzystnej cenie, a jego właściwości są potwierdzone certyfikatami.

Materace przeciw odleżynom

Dla osób, które dużo czasu spędzają w łóżku, należy stworzyć odpowiednio komfortowe warunki, które przeciwdziałają powstawaniu odleżyn. Materace te powinny być miękkie i wygodne, a przy tym przewiewne. Takie właściwości posiada materac firmy Materasso, Viscogreen Lux. Wykorzystane są w nim ekologiczne półprodukty: pianki Biogreen i Viscogreen powstały na bazie naturalnego oleju rycynowego, dodatkowo materac nasączony jest ekstraktem z aloesu i wyciągiem z eukaliptusa. Oprócz właściwości relaksacyjnych ma to również działanie antybakteryjne.

Materace antyalergiczne

Wszystkie certyfikowane materace medyczne mają właściwości antyalergiczne. Tworzywa wykorzystane do produkcji powinny zapewniać jak najlepszą wentylację oraz zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni.

*****

Przy zakupie materaca warto zwracać uwagę na posiadane certyfikaty, a nie tylko zapewnienia producenta. Chociaż każdy wprowadzony na rynek materac musi posiadać atest PZH (Polskiego Związku Higieny), to dobrze jest sprawdzić inne akredytacje jak: Oeko-Tex, Pozytywne opinie Instytutu Matki i Dziecka, CE, a w przypadku materacy zdrowotnych na posiadanie I klasy wyrobów medycznych oraz certyfikatu AEH.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz