Dbaj o siebie, zgłoś się na badanie

Tylko co trzecia mieszkanka Powiatu Olsztyńskiego, w poprzednim roku wykonała bezpłatne badanie cytologiczne w ramach krajowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W sali sesyjnej starostwa rozmawiano o tym, jak zachęcić kobiety do zgłaszania się na badanie, które może uratować im życie.

Tylko 34 procent mieszkanek naszego powiatu w wieku od 25-59, przeprowadziło w ubiegłym roku badania cytologiczne.

- Dane z powiatu pokazują, że nie jest zbyt dobrze, choć nie jest też tragicznie - powiedziała  Beata Ostrzycka, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Krajowy Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Jak podkreślała Beata Ostrzycka, wczesna profilaktyka jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania, zarówno zachorowaniom, jak i rozwojowi tej potencjalnie śmiertelnej choroby. Niestety, liczba chętnych kobiet na oferowane w ramach programu badania cytologiczne, choć sukcesywnie wzrasta, nadal jest relatywnie niska - zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Warto przypomnieć, że na bezpłatne badania cytologiczne można się zgłaszać codziennie w swoich gminach lub w olsztyńskiej Poliklinice. Ponadto z okazji Dnia Walki z Rakiem, który przypada 6 lutego, Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie, wykonywać będzie bezpłatne badania profilaktyczne. Będzie można również wysłuchać prelekcji na temat profilaktyki chorób nowotworowych oraz uzyskać informacje dotyczące zasad korzystania z opieki zdrowotnej.

Źródło: Własne/Powiat Olsztyński

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • jakaja 2010-01-28 20:53:40 83.9.*.*
    Lekka przesada... To, że nie poddałam się badaniu "sponsorowanemu" nie oznacza, że nie robię takich badań... Robię, regularnie co pół roku, ale w statystykach widnieję jako ciemna masa, która nie dba o siebie i nie rozumie, że trzeba się badać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć...;-( Mamy dziury w systemie...:-(
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0