Czy w weekendy mniej istotne skrzyżowania są wyłączane z powodu oszczędności?

Czy w weekendy mniej istotne skrzyżowania są wyłączane z powodu oszczędności?
Skrzyżowanie al. Warszawskiej z ul. Heweliusza
Fot. Google Street View

Czytelnik napisał do nas z pytaniem, czy światła wyłączane w weekendy na niektórych skrzyżowaniach są związane z oszczędnościami. Chodzi m.in. o sygnalizację na skrzyżowaniu al. Warszawskiej z ul. Heweliusza (przy dawnej pętli autobusowej). Postanowiliśmy to sprawdzić.

Problem z niedziałającą sygnalizacją świetlną już opisywaliśmy, chociażby w artykule pt. Niedziałające światła na ul. Grunwaldzkiej. W jakim celu je tam postawiono?. Okazuje się, że nie tylko sygnalizacja na Grunwaldzkiej jest tematem ciekawym dla mieszkańców.

Napisał do nas pan Marek, który zastanawia się czy światła na skrzyżowaniu al. Warszawskiej z ul. Heweliusza są na weekendy wyłączane z powodu oszczędności.

- Światła przy dawnej pętli autobusowej w okolicy rektoratu w weekendy są wyłączone. Tym samym jest większe zagrożenie dla pieszych. Czy miasto wyłącza je z powodu oszczędności? – pyta czytelnik.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Okazuje się, że sygnalizacja na tym skrzyżowaniu, podobnie jak na kilkunastu innych jest na weekendy wyłączana już od zeszłego roku. I to nie z uwagi na oszczędności, ale aby nie tworzyć korków na drogach.

– Skrzyżowanie al. Warszawskiej z Heweliusza generuje niewielki ruch. Większość kierowców, poruszających się od strony centrum i skręcających do Kortowa, korzysta z trzech kolejnych skrzyżowań: Warszawska/Prawocheńskiego, Warszawska/Oczapowskiego i Warszawska/Dybowskiego. Dlatego też wieczorami i w weekendy światła na tym skrzyżowaniu są ustawione w trybie żółtego sygnalizującego. Sygnalizacja jest dostosowana do sytuacji na drodze, co zobowiązuje kierowców do szczególnej ostrożności – powiedział w rozmowie z nami Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • gizmo 2019-10-18 08:34:38 185.100.*.*
  Pan Marek już wrócił z przepustki z powrotem do psychiatryka...
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-10-18 05:58:41 188.146.*.*
  Pan Marek jest zapewne troszkę tępy i chciałby żeby światła działały cała noc bo nie potrafi o godzinie. 3 przejść przez pasy taki tam jest ruch .Proponuję zrobić kurs dla pieszych i po problemie albo nadać mu psa który będzie się nim opiekował
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • Olsztyn to ja 2019-10-17 16:29:51 37.47.*.*
  Płynnosc ruchu to jedno a oszczędności to drugie."Wyłączonych skrzyżowan"jest więcej niż kilkanaście.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść