Czy uda się dofinansować niepubliczne żłobki?

Czy uda się dofinansować niepubliczne żłobki?
Samorządowcy chcą wprowadzić Olsztyński Bon Żłobkowy
Fot. Pixabay.com

W środę odbyła się sesja rady miasta. Projekt budżetu na przyszły rok został uchwalony, jednakże nie wszystkim się on podoba. Kontrowersje budzi zwłaszcza obcięcie dotacji na żłobki niepubliczne. Samorządowcy mają jednak pomysł na to, jak zapewnić pomoc rodzicom małych dzieci.

Na środowej sesji rady miasta wystąpił Łukasz Łukaszewski z Koalicji Obywatelskiej. Powiedział, że w projekcie budżetu Olsztyna na przyszły rok najbardziej bolało obcięcie finansowania na żłobki. Zaznaczył, że jego klub ma pomysł na to, jak pomóc pracującym rodzicom.

Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tej koncepcji.

– Chcemy wprowadzić Olsztyński Bon Żłobkowy. Byłby to program przeznaczony dla rodziców, których dochód nie przekracza 2,5 tys. zł na osobę – powiedział w rozmowie z nami radny Łukaszewski.

Jaka byłaby kwota dofinansowania? Zdaniem radnego wyniosłaby minimum 300 zł na dziecko.

– Chcemy umożliwić ludziom pracę bez stresu o to, z kim zostawić dziecko – dodał Łukasz Łukaszewski.

Zapytaliśmy również o to, kiedy możemy spodziewać się realizacji tego projektu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że trzeba będzie poczekać minimum kilka miesięcy, do pierwszych poprawek w budżecie.

– Pierwsze zmiany w budżecie będą w lutym. Będziemy walczyć o to, żeby ten program wprowadzić najwcześniej, jak to będzie możliwe. Sytuacja jednak wygląda tak, że nie wiemy nawet, co stanie się za tydzień – wyjaśnia radny KO.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada odbył się protest przeciwko obcięciu dotacji na żłobki niepubliczne. Uczestniczyli w nim rodzice, dyrektorzy placówek czy opiekunki. Pisaliśmy o tym w artykule pt. "Wyjdź do nas, prezydencie'' – wołały pod ratuszem kobiety protestujące przeciw obcięciu dotacji na żłobki.

Od przyszłego roku władze gminy Dywity wprowadzą tzw. „Bon dla krasnala”, który ma być formą wsparcia pieniężnego dla rodzin z dzieckiem w wieku od roku do 3 lat.

– Chcemy wesprzeć rodziny z maluchami w choć częściowym pokryciu kosztów opieki, czy to przez nianię, opiekunkę, czy niepubliczny żłobek lub niepubliczny klub dziecięcy. To rodzic sam ma zdecydować, na jaka formę opieki przeznaczy bon – wyjaśnia wójt Daniel Zadworny.

Kwota proponowana to 250 zł.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • quawert601 2019-12-23 12:35:01 37.47.*.*
  Dofinansowanie było 240zł i nie było na nie pieniędzy a teraz na bon 300zł będzie ???
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • skończ wstydu oszczędź 2019-12-20 15:19:59 213.73.*.*
  Dywity mogą a w Olsztynie "nie wiemy nawet, co stanie się za tydzień". No miasto wojewódzkie i radni ....
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-12-20 11:05:57 37.47.*.*
  Na tym przykładzie najlepiej porównać PiS z PO. Platforma zabiera ludziom pieniądze (czytaj: dotacje), a PiS przyznaję (czytaj: 500+).
  Odpowiedz Oceń: 9 4 Zgłoś treść