Czy Polacy chętnie korzystają z wiz elektronicznych do obwodu kaliningradzkiego?

Czy Polacy chętnie korzystają z wiz elektronicznych do obwodu kaliningradzkiego?
Przejście graniczne w Bezledach
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

1 lipca Rosja wprowadziła wizy elektroniczne do obwodu kaliningradzkiego dla obywateli kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja, czy rzeczywiście Polacy częściej odwiedzają region Kaliningradu?

Minęło ponad 1,5 miesiąca od wejścia w życie elektronicznych wiz do obwodu kaliningradzkiego. To wyraźny sygnał od Rosji, że powoli otwiera się na turystykę. Wcześniej taka strefa istniała tylko we Władywostoku.

Jak zapewniają przedstawiciele administracji Rosji w Polsce, wizy elektroniczne zostały wprowadzone, aby ułatwić i przyspieszyć możliwość wjazdu na terytorium obwodu kaliningradzkiego.

– Uważamy, że jest to bardzo udany projekt. Wizy elektroniczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Najchętniej korzystają z nich Litwini, na drugim miejscu są Polacy a dalej Niemcy i Austriacy – podkreśla Dmitry Nesterov, pierwszy konsul Konsulatu Generalnego Rosji w Gdańsku.

Konsul dodał, że co prawda placówka dyplomatyczna nie dysponuje statystykami, bowiem wizy elektroniczne załatwia się w formie elektronicznej z pominięciem konsulatu, ale rozmawiał ze strażnikami na granicy, którzy mówią, że ruch jest duży. Ludzie przyjeżdżają nawet rowerami.

Według informacji mnóstwo Polaków jedzie do Kaliningradu w celach turystycznych. Uważam, że idziemy w dobrym kierunku. Chcemy pokazać, że obwód kaliningradzki to normalny rejon – przyznaje Dmitry Nesterov.

Dodał, że wizy elektroniczne cieszą się takim powodzeniem, że od 1 października wejdą w życie na cały obwód leningradzki, w tym na Sankt Petersburg. Pierwszy konsul podkreśla, że w przyszłości na podstawie tego dokumentu będzie można wjechać także do innych miast, przede wszystkim Moskwy.

Według statystyk Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej granicę z obwodem kaliningradzkim w lipcu przekroczyło 348 521 osób, w tym 114 223 Polaków. W czerwcu było to odpowiednio 303 987 i 106 503 osoby, natomiast w maju 313 943 i 110 690 osób.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Jolanta K 2019-08-20 08:07:28 31.0.*.*
  Skorzystałam w tym roku z darmowych wiz. Odwiedziłyśmy Kaliningrad. Piękne są miejsca do zwiedzania. Moje dzieci zachwycone szczególnie parkiem rozrywki. Ludzie przemili. Miasto momentami przypomina mi Warszawę, szczególnie w centrum. Sklepy super zaopatrzone. Jedyny problem to kilkugodzinne przekraczanie granicy. Mimo to warto tam jechać...polecam.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • Obywatel 2019-08-17 23:22:17 188.147.*.*
  Mi tez wystarczy teraz komuna w Polsce za czasów PISU,mamy dyktatora. Tylko podziękować poki kleski i ubustwa jeszcze nie mamy,za PO lepiej sie żyło ...
  Odpowiedz Oceń: 5 8 Zgłoś treść
 • qwerkjl 2019-08-17 21:11:23 37.128.*.*
  Nie mam ochoty podziwiać komunizm w ruskim wydaniu, wystarczy mi piskomuna.
  Odpowiedz Oceń: 5 9 Zgłoś treść