Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-02-26 17:44

Redakcja

Czy należy sygnalizować martwe pole w pojazdach ciężarowych?

Czy należy sygnalizować martwe pole w pojazdach ciężarowych?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Pojazdy ciężarowe są bardzo duże, a kierowanie nimi jest wymagające. Kierowca nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego, co dzieje się w pobliżu samochodu. Szczególne znaczenie ma kwestia martwego pola, dlatego w niektórych krajach pojawiły się pomysły o konieczności sygnalizowania martwego pola w takich pojazdach.

reklama

Czym jest martwe pole?

Lusterka w samochodach osobowych i ciężarowych nie są doskonałe, ponieważ nie wykrywają pewnego fragmentu na drodze, nazywanego martwym polem. Luka ta jest niewidoczna konkretnie z miejsca kierowcy i znajduje się dokładnie za lewą ćwiartką samochodu. Niestety w sytuacji, gdy kierowca nie zauważy innego pojazdu w martwym polu, a zechce zmienić pas jazdy, może dojść do poważnej kolizji. Obecnie coraz więcej samochodów osobowych posiada czujniki wykrywania martwego pola, które rzeczywiście pomagają w trakcie jazdy. Takie czujniki widać na lusterku, ponieważ w momencie, gdy coś znajduje się w martwym polu, to świecą się na czerwono. Oczywiście kierowca nie powinien wierzyć bezgranicznie czujnikom, tylko każdorazowo musi sprawdzić, co znajduje się w lusterku. Warto pamiętać o tym, że ważnym sposobem na zmniejszenie trudności związanych z martwym polem jest dokładne ustawienie lusterek i zwrócenie uwagi na to, co dzieje się na drodze. W pojazdach osobowych możliwe jest zminimalizowanie obszaru martwego pola, natomiast w ciężarówkach sytuacja wygląda inaczej.

Martwe pole ciężarówki

Martwe pole tira lub innego dużego pojazdu jest czymś, czego nie da się uniknąć, po prostu ze względu na gabaryty takiego auta. Kierowca nie widzi więc tego, co znajduje się po bokach szoferki oraz bezpośrednio przed maską pojazdu na dole. Martwe pole ciężarówki ma szerokość od 2 do 3 metrów. Właśnie dlatego zarówno kierowca takiego pojazdu, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego, powinni zwracać szczególną uwagę na to, co dzieje się na drodze. Dodatkowo pojawiły się pomysły dotyczące obowiązku sygnalizacji martwego pola w pojazdach ciężarowych. Przepisy te weszły w życie we Francji w 2021 roku i zgodnie z nimi ciężarówki muszą być wyposażone w specjalne oznakowanie, widoczne po bokach i z tyłu pojazdu, które jest umieszczone od 0,9 do 1,5 metra nad ziemią. W praktyce oznacza to, że pojazd ciężarowy musi mieć naklejki „angles morts”, co oznacza w języku polskim „martwe pole”. Ten obowiązek sygnalizacji martwego pola we Francji został wprowadzony jako odpowiedź na różne problemy i kolizje drogowe, a tym samym ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i podnieść świadomość wszystkich uczestników ruchu drogowego. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi kara grzywny 130 euro, która w niektórych przypadkach może być podwyższona nawet do kwoty 750 euro.

Czy trzeba sygnalizować martwe pole w pojazdach ciężarowych w Polsce?

Zgodnie z przepisami, obowiązującymi w Polsce, nie ma obowiązku sygnalizowania martwego pola w pojazdach ciężarowych. Jednocześnie nie ma także takiego zakazu. Spore znaczenie ma zadbanie o bezpieczeństwo swojego pojazdu oraz innych na drodze, dlatego niektóre firmy wprowadziły naklejki wskazujące na martwe pole. Kierowcy samochodów ciężarowych muszą również pamiętać o tym, że pewnego dnia możliwe jest, że sygnalizacja martwego pola będzie obowiązkowa również w innych krajach, a może także w Polsce. Największe znaczenie ma zwracanie uwagi na wielkość martwego pola w pojazdach ciężarowych w trakcie kursów na prawo jazdy oraz w czasie praktyki zawodowej.

Artykuł powstał we współpracy z Prilo - giełda zapewniająca transport samochodów w Olsztynie i innych lokalizacjach.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl