Czy bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży ruszy od września?

Czy bezpłatna komunikacja dla dzieci i młodzieży ruszy od września?
Czy od września miasto zagwarantuje dzieciom i młodzieży bezpłatne przejazdy komunikacją miejską?
Fot. Iwona Starczewska / Olsztyn.com.pl

Podczas sesji rady miasta radny Łukasz Łukaszewski złożył wniosek w imieniu Koalicji Obywatelskiej o przeznaczenie miliona złotych z budżetu Olsztyna na uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży. System miałby zacząć działać od września. Czy jest na to szansa?

Według wyliczeń urzędników miasto na ten cel musiałoby wydać 3 mln zł rocznie. Takich pieniędzy nie ma, ale radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali, aby bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży uruchomić od września. Wtedy wystarczyłby milion złotych na sfinansowanie tego wydatku do końca roku.

Wnioskujemy, żeby przeznaczyć milion złotych z budżetu miasta na to, żeby od września uruchomić bezpłatną komunikację miejską dla dzieci i młodzieży – powiedział na sesji radny Łukasz Łukaszewski z Koalicji Obywatelskiej.

Prezydent Piotr Grzymowicz nieco wymijająco odniósł się do tej kwestii. Stwierdził, że trzeba by było przeanalizować budżet i sprawdzić, jakie miasto ma możliwości.

Zgodnie z art. 242 Ustawy o finansach publicznych musimy sprawdzić, czy dochody bieżące powiększone o przychody są większe niż bieżące wydatki i czy nie przekroczymy wskaźnika zadłużenia. I wtedy podejmiemy decyzję. Rozmawiamy również z sąsiednimi gminami, skąd transportem publicznym dzieci przyjeżdżają do szkół na terenie miasta. Chcielibyśmy, żeby sąsiedzi ponieśli również ten wydatek – dodał prezydent Grzymowicz.

Łukasz Łukaszewski nie dał za wygraną. Powiedział, że można by było ograniczyć inne wydatki, w tym te związane z infrastrukturą.

Moglibyśmy zmniejszyć wydatki na infrastrukturę, parkingi i przeznaczyć te pieniądze na komunikację miejską – powiedział Łukasz Łukaszewski.

Radny dodał, że darmowa komunikacja miejska mogłaby dotyczyć dzieci osób, które płacą podatki w Olsztynie.

W dyskusji zabrał głos także Jarosław Babalski z Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że miasto powinno wykonać taki gest na początku związany z wyjazdami edukacyjnymi.

W ramach zajęć placówki edukacyjne, a jest ich 69 na terenie miasta, organizują dzieciom wyjazdy do kin czy teatrów. Może by od tego zacząć? – pytał.

Jednak prezydent powiedział, że przeanalizuje wszelkie możliwości i obiecał, że do czerwca przygotuje odpowiednie rozwiązanie, które dałoby możliwość wprowadzenia bezpłatnej komunikacji. Na to przystał wnioskodawca Łukasz Łukaszewski i wycofał wniosek.

Na środowej konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej temat bezpłatnej komunikacji dla dzieci i młodzieży poruszył jeszcze Tomasz Głażewski. Jego zdaniem jest to szansa do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców miasta, którzy dzisiaj dowożą swoje pociechy do szkół.

Dajmy szansę dzieciom i uczącej się młodzieży na trochę samodzielności, po to żeby korzystali z naszej komunikacji. Z drugiej strony wiemy o tym, że powinno mieć to bardzo duży wpływ na ruch pojazdów w czasie porannych korków. Wiemy o tym, że bardzo wielu rodziców dowozi dzieci do szkół – dodał radny Głażewski.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Młoda 2019-04-25 22:05:02 5.173.*.*
  Typowe dla radnych PO i SLD (niestety zabrakło ich w tej radzie): dzielić społeczeństwo w imię nieznanych mi powodów. Korzystać z kart parkingowych mogą tylko olsztyniacy- to pomysł byłej radnej. Darmowe przejazdy komunikacją dla płacących podatki w Olsztynie - to pomysł radnego PO. Co jeszcze głupiego trzeba wymyśleć aby istnieć? W szkołach w Olsztynie uczą się dzieci i młodzież z sąsiednich gmin. One też nie będą mogły bezpłatnie jeździć? A może jak szkoła za zaoszczędzone na strajku pieniądze zorganizuje zajęcia pozalekcyjne to tylko dzieci z Olsztyna będą mogły na nie uczęszczać? Przy kasach w urzędzie miasta zróbmy dwie kolejki. Jedną dla mieszkańców Olsztyna drugą dla osób z okolicznych gmin. Na szczęście nie wszyscy w PO tak myślą. Cześć popiera LGBT.
  Odpowiedz Oceń: 4 7 Zgłoś treść
 • Free 2019-04-25 21:48:56 31.0.*.*
  Wypadałoby zapytać ile pieniędzy poszło i nadal idzie na kamery na skrzyżowaniach które nie działają, na spalarnìę śmieci która nie spala no i na oczko w głowie prezydenta czyli tramwaje.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • darmowa porada 2019-04-25 18:58:50 83.5.*.*
  Weźcie z tego samego woreczka co na Stomil
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • :) 2019-04-25 12:34:25 88.156.*.*
  sory ale nasze miasto jest za biedne na taki gest . Strach panika przed zbliżającym się referendum o ile będzie . Nie ma kasy na Stomil , chodniki ulice hmmm fajny gest rozpaczy w stronę wyborców
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • Jan Hochwander 2019-04-25 12:27:38 37.47.*.*
  Nie rozumiem, wydano lekką ręką miliony na zadłużony klub piłkarski, a gdy mowa o 1 (jednym) milionie na to aby dzieci z Olsztyna mogły swobodnie poruszać się po naszym mieście to tych pieniędzy nie ma. Ktoś tu pomylił priorytety!
  Odpowiedz Oceń: 9 0 Zgłoś treść
 • Kudo 2019-04-25 11:55:11 188.146.*.*
  I weź tu plac podatki jak tepaki z ratusza trwania kasę na głupoty
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść