''Cudowne lata'' PRL-u

Czy potrafimy obiektywnie spojrzeć na okres PRL-u? Próbę opowieści, o latach poprzedzających przełom w historii naszego kraju, podjęło Muzeum Literatury w Warszawie. Na 20 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, przygotowano wystawę dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych całego kraju.

Celem autorów wystawy, było pokazanie  PRL-u poprzez codzienność, pod którą kryje się mechanizm funkcjonowania tamtych czasów.

- O czasach PRL-u opowiadają zazwyczaj znani działacze opozycji, politycy, intelektualiści, historycy -  powiedział autor wystawy dr Łukasz Kossowski.

Dlatego autorzy wystawy, bohaterami swojej „opowieści”, uczynili zwykłych ludzi z małych miast i wiosek. To osoby, których twarze ujęto na fotografiach podczas niedzielnych spacerów, biesiad ale również wśród chmur gazu łzawiącego rozpylonego przez ZOMO.
Tytuł wystawy jak twierdzą autorzy nie jest prowokacją.

-Chcemy mówić o wielkim i realnym pragnieniu braterstwa, solidarności, o zachowaniu wbrew wszystkiemu ludzkiej godności- powiedział Kossowski.

Już od 15 października wystawę "CUDOWNE LATA" - MUZYKA, POEZJA, MALARSTWO, LATA 70. 80., można oglądać w olsztyńskiej Galerii BWA przy al. Józefa Piłsudskiego 38 .

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nomad 2009-10-30 13:43:00
    Szkoda ze nie mozna tego obejrzec online.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Gość 2009-10-19 13:06:21
    Byłem, widziałem i szczerze polecam! Ta wystawa jest jak podróż w przeszłość...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0