Co w rzeczywistości wydobywa się z kominów fabryki w Biskupcu?

Co w rzeczywistości wydobywa się z kominów fabryki w Biskupcu?
Protestujący biskupczanie obawiają się, że dym wylatujący z emitorów jest trujący
Fot. Materiały prasowe / Egger

Współwłaściciel firmy Egger w rozmowie ze starostą olsztyńskim przyznał, że z emitorów fabryki wydobywa się para wodna. Społecznicy z Biskupca z kolei opublikowali, że zakład emituje także metale ciężkie, ich związki a także pyły. Jak jest w rzeczywistości?

W artykule pt. „Wojewoda musi zwrócić pieniądze mieszkańcom Biskupca. W tle Egger” pisaliśmy o tym, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podtrzymał wyrok ws. decyzji wojewody Artura Chojeckiego o nieuznaniu trzech mieszkańców Biskupca za strony postępowania w sprawie wydania zezwolenia na budowę zakładu Egger.

Protestujący biskupczanie obawiają się, że dym wylatujący z emitorów jest trujący. Współwłaściciel Grupy Egger, Fritz Egger zapewnił jednak w zeszłym roku starostę olsztyńskiego Andrzeja Abako, że wcale tak nie jest.

– Pragnę zapewnić, że „dym” unoszący się z naszego komina to tylko para wodna powstała w procesie suszenia drewna – stwierdził Egger.

Na stronie zakładu w zakładce „Pytania i odpowiedzi” możemy przeczytać, że fabryka posiada różne rodzaje filtrów, jak np. mokre i suche elektrofiltry, filtry cyklonu, przewodów czy maty filtrujące, które są stosowane do różnych procesów produkcyjnych i dostosowane do różnego rodzaju emisji.

Fabryka jest wyposażona w najlepsze dostępne techniki (Best Available Techniques, BAT), co oznacza, że firma będzie korzystać z najbardziej efektywnych i zaawansowanych maszyn, instalacji, rozwiązań technologicznych, czy metod działania. Wszystkie te aktywności mają na celu ograniczenie emisji i oddziaływania zakładu na środowisko.

– możemy przeczytać na stronie Eggera.

Na terenie inwestycji nie powstała spalarnia śmieci komunalnych. Elementem zakładu EGGER w Biskupcu jest kotłownia do współspalania biomasy czyli instalacja, która będzie wykorzystywała biomasę odpadową pochodzącą głównie z procesów produkcyjnych prowadzonych w zakładzie. Kotłownia produkuje ciepło przemysłowe wykorzystywane wyłącznie na potrzeby własne zakładu produkcyjnego EGGER.

– ta informacja odnosi się do pytania o spalarnię śmieci.

Tymczasem na stronie Stowarzyszenia Warto Być ukazał się post, w którym podano, że z emitorów wydobywają się metale ciężkie i ich związki, a także pyły czy formaldehyd. Społecznicy wyjaśnili, że informacje otrzymali z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Poniżej przedstawiamy informację na temat substancji emitowanych przez emitor E-108.01 (najwyższy emitor):

na podstawie pomiarów wstępnych:

Metale ciężkie i ich związki

Kadm i Tal

Rtęć

Amoniak

TVOC (LZO)

Dioksyny i furany

HCL

HF

Pył

Dwutlenek siarki

Tlenki azotu

Tlenek węgla

Formaldehyd

Kwas octowy

Fenol

Węglowodory aromatyczne

EMISJA Z EMITORA E-111.05:

Pył (PM10 + PM2,5)

Całkowite LZO

Formaldehyd

----------------------------------------------------

Są to informacje otrzymane z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

– możemy przeczytać we wpisie Stowarzyszenia Warto Być.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dowiedzieliśmy się, że pomiary przeprowadzane przez zakład Egger są dokonywane na bieżąco. Są to pomiary wstępne, okresowe i ciągłe emisji pyłów lub gazów.

– Ostatnie pomiary, jakie zostały przekazane do tutejszego inspektoratu to pomiary okresowe oraz ciągłe, wykonane na emitorze E-108.01 (w punkcie pomiarowym P3), przesłane 19 maja. Wyżej wymienione pomiary nie wykazały przekroczeń warunków emisyjnych w stosunku do wartości dopuszczalnych określonych w pozwoleniu zintegrowanym – powiedziała w rozmowie z nami Joanna Kazanowska, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Wojewódzki inspektor dodała, że związki chemiczne wymienione we wpisie stowarzyszenia są określone w pozwoleniu zintegrowanym w części dotyczącej rodzajów i ilości gazów i pyłów dopuszczonych do wprowadzenia do powietrza dla każdego źródła powstawania, miejsca wprowadzenia gazów i pyłów do powietrza (emitora) oraz dla całej instalacji do produkcji płyt wiórowych.

– Wspomniane gazy i pyły w ustalonych ilościach zgodnie z uzyskanym pozwoleniem zintegrowanym są dopuszczone do wprowadzenia do powietrza z generatora gorącego gazu (HGG) lub rezerwowej komory spalania 30 MW, suszarni warstwy DS., komory spalania 40 MW oraz suszarni warstwy MS, wprowadzanych przez emitor E-108.01 oraz emisji gazów i pyłów pochodzących z prasy ContiRoll oraz chłodni produktu, wprowadzanych do powietrza przez emitor E-111.05 – wyjaśniła Joanna Kazanowska.

Komentarze (16)

Dodaj swój komentarz

 • [Usunięty] 2020-07-25 21:05:37 83.137.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Anka. 2020-07-24 11:37:14 31.60.*.*
  Para wodna nie ma zapachu co łatwo sprawdzić gotując wodę na herbatę lub kawę. Przejeżdżając obok Biskupca czuć go już z odległości wielu kilometrów. Takie są fakty. A kto zrobił na tym interes a kto nie to rzecz drugorzędna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 2
 • Cettk 2020-07-23 21:36:14 5.173.*.*
  Fabryka Mebli nie spala węgla idioo mało wiez
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Krzys 2020-07-23 20:47:53 37.7.*.*
  Jakis . Kutaf0n Maci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 9
 • LeKokon 2020-07-23 13:58:30 5.173.*.*
  Ktoś nie zarobił na eggerze i robi co może. Ale gówno może.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 16
 • rokibilbao 2020-07-23 13:11:51 31.60.*.*
  czarny dym i smród węgla codziennie rano z pomarolu i fabryki mebli jakos nikomu nie przeszkadza. Ból dupy mają ci co nie zarobili na tej inwestycji i szczypie ich w oczy komin Eggera.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 17
 • Kera 2020-07-23 12:12:09 83.9.*.*
  Niech przyjadą nocą i zbadają to zobaczyą Ale nie przyjadą bo w łapę wszyscy podzieleni
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 4
 • Młoda 2020-07-23 11:50:51 5.184.*.*
  Prawdopodobnie wydobywa się zielona koniczynka - znak rozpoznawczy PSL.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 4
 • taka prawda 2020-07-23 10:43:54 95.160.*.*
  Para hahha dobrze że nie złoto haha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 3
 • Granat 2020-07-23 09:39:30 31.60.*.*
  Pozdrawiam wszystkich walczących z bijącymi kobiety ,dzieci - następni mogą być Twoi Bliscy!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6