Co to jest pellet oraz gdzie go kupić w Olsztynie

Co to jest pellet oraz gdzie go kupić w Olsztynie
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

XXI wiek przynosi nam dzisiaj wiele innowacyjnych rozwiązań. Przede wszystkim konieczność ich wprowadzenia związana jest w dużej mierze z troską o naszą planetę, jednak także z kwestiami związanymi z wygodą oraz ekonomią. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, na specjalną uwagę zasługuje dzisiaj niewątpliwie pellet – nowoczesne paliwo produkowane z biomasy. Czym dokładnie jest taki pellet? Jak przedstawiają się jego zalety? O tym właśnie powiemy w poniższym artykule…

Czym dokładniej jest pellet?

Na początek trzeba powiedzieć trochę o tym, czym w zasadzie taki pellet jest. Otóż tutaj przede wszystkim istotne jest to, że jest on produkowany z różnego rodzaju odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin oraz wszelkich produktów ubocznych rolnictwa. Taka jest jego ogólna definicja, jednak w praktyce najczęściej spotykamy się z produkcją pelletu drzewnego pochodzącego z trocin. Jak dokładniej wygląda proces produkcji?

Jak wygląda proces produkcji pelletu drzewnego?

Otóż powstaje on w wyniku sprasowania trocin. Jest to bardzo ekoloiczne wykorzystanie materiału poprodukcyjnego z tartaków oraz innych miejsc przetwórstwa drzewnego. Trociny przeciska się przez specjalną matrycę z otworkami, w wyniku czego powstaje granulat pelletu. Proces produkcji jest bardzo prosty i ekonomiczny, ponieważ zaraz po uformowaniu kulek trzeba je jedynie schłodzić i zapakować w przeznaczone do tego worki.

Warto w tym momencie podkreślić, że pellet de facto może powstać w zasadzie absolutnie z każdego rodzaju drewna. Spotyka się nawet ciekawe pellety z egzotycznych gatunków drewna z dodatkiem wiórków skorupy kokosa itp. Zasadniczo jednak warto wiedzieć, że na terenie Unii Europejskiej panują pewne zasady, według których pellet nie może zawierać więcej niż 10% wody oraz ma być zwarty i produkować małą ilość popiołu oraz dwutlenku węgla.

Do jakiego typu ogrzewania nadaje się pellet?

Pellet sprawdza się świetnie w różnego rodzaju typach ogrzewania – zarówno w instalacjach indywidualnych, na potrzeby domu, jak w i zbiorowych. Trzeba tylko podkreślić, że ogrzewanie pelletem w domu wymaga zakupienia specjalnego pieca w tym celu.

Jak wygląda sprzedaż pelletu?

W jakiej formie sprzedawany jest taki pellet? Otóż, jak zostało to już wspomniane wcześniej, pellet sprzedaje się w postaci granulek różnej wielkości. Co więcej jednak – nie ma tylko i wyłącznie jednej formy pelletu. Spotkamy się na rynku z możliwością zakupu pelletu o różnych wartościach kaloryczności, wielkości granulek o różnym surowcu, z jakiego został wyprodukowany itp. O tym, jak dokładniej wybrać pellet, powiemy poniżej.

Jak wyglądają zalety pelletu?

Na początek warto jednak powiedzieć nieco o tym, jak w zasadzie przedstawiają się zalety takiego pelletu? Otóż jest ich całkiem sporo…

  1. Ochrona środowiska

Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć, że pellet doskonale pomaga nam chronić środowisko. Jest to paliwo odnawialne – oznacza to, że naprawdę niska emisja dwutlenku węgla, jaka powstaje w wyniku spalania pelletu, zasadniczo jest wykorzystywana przez rośliny w trakcie ich wzrostu. Generalnie spalanie pelletu powoduje powstanie naprawdę czystego dymu.

  1. Czystość

Warto dodać jeszcze, że spalanie pelletu powoduje powstawanie naprawdę znikomych ilości popiołu. Szacuje się, że w popiół zamienia się maksymalnie 1% masy spalanego pelletu. Zasadniczo w małych domowych piecykach zachodzi konieczność wybierania popiołu tylko raz na kilka dni zaś w kotłach domków jednorodzinnych – nawet raz na kilka tygodni. Pellet także nie brudzi niczego i ma piękny zapach naturalnego drewna. Dodatkowo większość kotłów do spalania pelletu ma także wbudowany mechanizm automatycznego oczyszczania, co sprawia, że konieczne jest jedynie przeprowadzenie corocznego przeglądu serwisowego.

  1. Niska cena

Warto jeszcze dodać, że zasadniczo to taki pellet cechuje naprawdę niska cena. Zasadniczo większym kosztem jest zakup dobrego kotła, jednak jest to wydatek jednorazowy, szybko bardzo się zwraca, a co więcej – wiele województw ma specjalny program dofinansowań w tym zakresie.

  1. Bezpieczeństwo i przyszłość

Trzeba jeszcze podkreślić, że szacuje się, że jest to prawdziwe paliwo na przyszłość.

Jak wybrać pellet?

Wiadomo już zatem, że naprawdę warto zainwestować w pellet. Pozostaje jednak kwestia tego, jak go zakupić. Otóż niestety nie wszyscy producenci produkują pellet z prawdziwie naturalnych składników. Jeśli jest dobry, powinien pachnąć drewnem, nie zawierać więcej niż 10% - 12% wody, mieć śliską powierzchnię oraz ciężar właściwy około 0,60- 0,70 kg/l.

Gdzie kupić pellet w Olsztynie?

Idealnym miejscem do zakupu pelletu jest sklep biopellet.pl. Co go wyróżnia, to na pewno wysokiej klasy pellet, produkowany bez dodatku jakichkolwiek sztucznych substancji, co gwarantuje niską emisję gazów podczas jego spalania. Co więcej firma ta wprowadza liczne udogodnienia dla klientów, jak chociażby darmową dostawę pelletu na terenie Olsztyna jak i w okolicy. Zarazem cała Polska jest obięta darmową dostawą.

Artykuł sponsorowany

Galeria
Tagi: pellet

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz