Chciał wwieźć do Polski zakazany gaz

Prawie 30 kilogramów freonu próbował wwieźć do Polski kierowca autobusu z Bartoszyc. Z zakazaną w Polsce substancją został wycofany do Rosji.  

Freon funkcjonariusze KAS z Bezled znaleźli w autobusie lokalnego przewoźnika. W trakcie kontroli zwrócili oni uwagę na kartonowe opakowania z dwoma metalowymi butlami o wadze 13,6 kg każda. Kierowca autokaru wyjaśnił, że w butlach znajduje się freon, do uzupełniania klimatyzacji w autokarze i został zakupiony w Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy - z powodu niszczycielskiego działania gazu na środowisko, w Polsce od 1991 roku wprowadzono całkowity zakaz używania freonu. Regulacje zostały wprowadzone przez państwa członkowskie Konwencji Wiedeńskiej o ochronie warstwy ozonowej. Polska także zobowiązała się do przestrzegania tych przepisów. Zakaz dotyczy również importowania związków chemicznych do Polski z innych krajów, w których wciąż są produkowane, czyli np. z Rosji.

Za próbę nielegalnego przywozu freonu, kierowca autokaru został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych, a butle z gazem zostały wycofane do Federacji Rosyjskiej. 

Źródło: KAS

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz