''Brunatny pył'' w CEiIK-u

W ostatni czwartek miesiąca Dyskusyjny Klub Filmowy ZA, mieszczący się w olsztyńskim CEiIK-u, zaprasza na film ''Brunatny pył''.

Do małej miejscowości Smitsrivier, znajdującej się pośrodku półpustyni Karoo, przybywa Komisja, aby wysłuchać zeznania mężczyzny ubiegającego się o amnestię w związku z czynami popełnionymi w czasach, gdy był policjantem. Czternaście lat wcześniej torturował Alexa Mpondo, działacza zbrojnej frakcji Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Jego celem było wówczas wydobycie z więźnia tajnych informacji o innych opozycjonistach oraz ukrytej broni. Razem z Alexem do aresztu trafił jego przyjaciel, o którym wkrótce potem zaginął słuch. Rodzice Steve'a pragną dowiedzieć się, jaki los spotkał ich syna.

Film opowiada i przedstawia działalność Komisji Prawdy i Pojednania, organu, który powstał w RPA pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Po upadku apartheidu palącym problemem stało się poszukiwanie możliwości współistnienia wczorajszych ofiar i katów w nowej, dzisiejszej, sytuacji społeczno-politycznej. Okazało się, że działalność Komisji bardzo często odkrywa mroczne tajemnice przeszłości.

W tym epizodzie w historii RPA kryje się jednak coś więcej – obraz stawia pytania o rozliczenie z każdym systemem represyjnym w całej historii ludzkości, więc jest aktualny i dla nas. Czy pojednanie w RPA i polska polityka „grubej kreski” są przejawem tego samego podejścia do przeszłości? Chyba nawet z najbardziej odległymi od nas problemami mamy więcej wspólnego, niż przypuszczamy…

Seans odbędzie się w sali nr 48 (pierwsze piętro) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przy ul. Parkowej 1.


2147382000

Źródło: CEiIK/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

2147382000