Bezpłatne przedszkola?

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął starania o to, by przedszkola były bezpłatne. Stałoby się to możliwe, gdyby placówki były finansowane z budżetu państwa, a nie, jak do tej pory, ze środków własnych samorządów.

Do tej pory rodzice maluchów w wieku 3-6 lat mieli do wyboru dwie możliwości. Mogli bowiem opłacić dziecku całodzienny pobyt w przedszkolu lub też zostawić pociechę w placówce na 5 godzin bezpłatnie. Przypomnijmy, że za umieszczenie pociechy w samorządowym przedszkolu rodzice ponoszą co miesiąc wydatek rzędu 300-400 złotych. Nie jest to mała kwota, zwłaszcza dla tych rodzin, w których do placówek uczęszcza kilkoro maluchów. Pięciogodzinny, darmowy pobyt dziecka w przedszkolu byłby dla wielu rodziców korzystny. Niestety niewielu z nich wykorzystuje tę możliwość, gdyż jest ona źle widziana przez dyrektorów i pracowników placówek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął starania o finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. W praktyce oznaczałby to bezpłatność placówek i ich dostępność dla wszystkich dzieci. Co ważne, projekt ustawy proponowanej przez ZNP, zakłada także objęcie wychowaniem przedszkolnym nawet dwuletnich maluchów.  Zmiany umożliwiłyby zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach i to niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji materialnej opiekunów dziecka. Do tej pory pieniądze na przedszkola pochodziły ze środków własnych samorządów, a to powodowało, że małe, niezamożne gminy nie zawsze mogły pozwolić sobie na utrzymywanie przedszkola, przez co rodzice musieli wysyłać dzieci do prywatnych placówek bądź też dowozić do innych miejscowości.

W  każdej z szesnastu siedzib zarządu okręgów Związku Nauczycielstwa Polskiego rozpoczęto już zbieranie podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą, która obejmuje upowszechnienie wychowania przedszkolnego. W Olsztynie podpisy można składać w siedzibie ZNP przy ul. Dąbrowszczaków 15.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • mama trzylatka 2010-02-19 20:30:43 87.205.*.*
  no cóż,to byłoby zbyt piękne,żeby mogło być prawdziwe w naszym kraju.Na zachodzie już dawno są przedszkola w których opłaca się jedynie wyżywienie,ok. 50 euro miesięcznie,oczywiście jest wybór:państwowe,czy prywatne,które jest płatne,ale i nauczanie jest na wiele wyższej stopie.Rodzice mają wybór,lecz dzieci w późniejszych latach odczuwają różnicę klas.Czy to na pewno dobry pomysł?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Mama 2010-02-15 10:59:30 83.9.*.*
  Darmowy pobyt dziecka w przedszkolu, niezależnie od miejsca zamieszkania (czyt. zameldowania) - bardzo fajne rozwiązanie. za tym musi jednak iść powołanie do życia nowych placówek, bo na dzień dzisiejszy przedszkoli jest tak mało, że rodzice cieszą się, że dziecko w ogóle się tam dostało.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • mami 2010-02-15 09:49:12 83.9.*.*
  To bardzo dobry pomysł.ułatwi życie rodzicom,którzy idąc do pracy,nie mają z kim zostawić swych pociech, a na nianię ich nie stać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0