Będą demonstrować w Warszawie w obronie olsztynianina uwięzionego w Indonezji

Będą demonstrować w Warszawie w obronie olsztynianina uwięzionego w Indonezji
Jakub Skrzypski to olsztyński podróżnik, który trafił do więzienia w Indonezji. Organizatorzy demonstracji chcą jego uwolnienia
Fot. Wolność dla Jakuba Skrzypskiego. Demonstracja pod Ambasadą Indonezji / FB

Przed kilkoma dniami na Facebooku został założony fanpage, którego nazwa wprost nawiązuje do zorganizowania demonstracji pod ambasadą w Indonezji w celu wpłynięcia na władze tego azjatyckiego państwam aby uwolniły Jakuba Skrzypskiego.

Jakub Skrzypski mieszka w Olsztynie i jest podróżnikiem. W 2018 roku indonezyjski sąd skazał go na pięć lat pozbawienia wolności za kontakty z separatystami z Papui Nowej Gwinei i udział w antyrządowym spisku. Podróżnik jest jedynym obcokrajowcem, który został skazany przez indonezyjski wymiar sprawiedliwości na więzienie za próbę obalenia rządu.

W grudniu 2019 roku Sąd Najwyższy zwiększył mu wyrok do siedmiu lat pozbawienia wolności, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Olsztyński podróżnik więźniem politycznym w Indonezji. Sąd zwiększył mu wyrok”.

W lutym br. na Facebooku założono profil wsparcia dla olsztynianina. Organizatorzy zapowiadają zorganizowanie demonstracji pod ambasadą Indonezji w Warszawie. Wydarzenie ma odbyć się w kwietniu 2020 roku.

W ramach demonstracji solidarności i wsparcia dla ruchu rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej, odbędzie się akcja solidarnościowa poświęcona Jakubowi Skrzypskiemu.

– możemy przeczytać we wpisie.

W trakcie demonstracji organizatorzy chcą wezwać władze Indonezji do natychmiastowego uwolnienia olsztynianina. Wygłoszą także apel do polskich władz o wzięcie odpowiedzialności za jego los.

Przypominamy, że polskie władze do tej pory oficjalnie nie potępiły zatrzymania Jakuba Skrzypskiego. Nie odpowiedziały również na kierunkowe petycje w tej sprawie wniesione do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przeprowadzona poza głównym nurtem polskiej dyplomacji, inicjatywa polskiej europosłanki, Anny Fotygi, doprowadziła niemniej do uznania Jakuba Skrzypskiego za więźnia politycznego przez Parlament Europejski. Przyjęta rezolucja zobligowała Unię Europejską do podniesienia sprawy Jakuba Skrzypskiego podczas dwustronnych rozmów UE-Indonezja.

– czytamy w dalszej części wpisu.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Pani Dubito 2020-07-05 03:08:26 185.238.*.*
    Separatyści z Papui Nowej Gwinei? Papua Nowa Gwinea to niepodległe państwo, chodzi o prowincję Indonezji o nazwie Papua (położoną zresztą na tej samej wyspie co niepodległa Papua Nowa Gwinea i zaanektowaną niegdyś prze Indonezję po sfałszowanym referendum).
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0