Bartosz Grucela - Wyższe płace, niższe czynsze

Bartosz Grucela - Wyższe płace, niższe czynsze
Bartosz Grucela
Fot. archiwum prywatne

Dzisiaj prezentujemy kolejnego „olsztyńskiego” kandydata do Europarlamentu. To Bartosz Grucela z bloku Lewica Razem. Jego prezentacja poniżej.

Polska potrzebuje zmian, by stać się regionem w którym Polki i Polacy będą mogli  godnie żyć na europejskim poziomie. W której nie będzie podziałów na lepszych i gorszych. Marzę o Europie sprawiedliwej społecznie, demokratycznej i różnorodnej. Obecny świat to bezkarność wielkich korporacji, katastrofa klimatyczna i niepewność umów śmieciowych. Rządzące na przemian prawica i liberałowie nie mają pomysłów jak odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów.

Lewica Razem, którą reprezentuję, idzie do wyborów europejskich z trzema głównymi postulatami: wyższe płace, niższe czynsze i darmowe leki na receptę.

Gdy wchodziliśmy do Unii za polską pensję można było kupić dwa razy mniej niż za niemiecką. Po 15 latach nic się nie zmieniło. Nadal mamy najniższe pensje w Europie. Nadal najzdolniejsze osoby z naszego regionu wyjeżdżają za granicę. Sam dwukrotnie pracowałem w Wielkiej Brytanii, pracowałem również w Niemczech. Wróciłem, bo chcę zmienić nasz kraj i Europę na miejsce przyjaźniejsze do życia. Dlatego jako europarlamentarzysta będę walczył o ustanowienie europejskiej płacy minimalnej – regulacji, która pozwoli stopniowo wyrównać wynagrodzenia w całej Europie. Tak by już nie było lepszych i gorszych.

W Parlamencie Europejskim będę chciał także, by w ramach przyszłego budżetu unijnego powstał Europejski Fundusz Mieszkaniowy. Pieniądze na budowę mieszkań otrzymają samorządy i dzięki nim rozwiążą problem mieszkaniowy w Polsce, w tym w naszym regionie.

Chcę również by Polska dołączyła do innych krajów UE i wprowadziła europejskie standardy zdrowotne. Służba zdrowia w Polsce to długie kolejki i leki, które kosztują fortunę. UE musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie swoich obywateli. Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie darmowych leków na receptę, wzorem rozwiązań przyjętych w Holandii.

Będę również walczył by Parlament Europejski rozpoczął realne działania i postawił ambitniejsze cele by zatrzymać katastrofę klimatyczną. Postulujemy wprowadzenie europejskiego Nowego Zielonego Ładu - programu zielonych inwestycji. Każdego roku będziemy inwestować 500 mld euro w przejście na energetykę opartą o odnawialne i czyste źródła energii. Część przeznaczymy na niskoemisyjne środki transportu i inwestycje w infrastrukturę zapewniające oszczędność energetyczną

Komentarze (68)

Dodaj swój komentarz

 • zawiedziony 2019-05-31 09:34:40 145.239.*.*
  i nie wybrali Bartka... miał być "Razem", a jest "poza"...
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Zyndram 2019-05-23 15:17:21 109.70.*.*
  Pamiętam jak Bartek w okolicach roku 1500 obserwował niebo i gwiazdy, to tak naprawdę z jego inicjatywy powstało obserwatorium przy ulicy Żołnierskiej (wtedy "Rycerskiej"). W trakcie swoich obserwacji odkrył, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi. Podzielił się swoim odkryciem na zamniętej grupie FB/Astronomia i jego spostrzeżenia splagiatował w niejaki Galileusz z Włoch, jednak system antyplagiatowy poprawnie to wykrył. Niestety, bardziej przebiegły okazał się jego znajomy ksiądz Mikołaj Kopernik, który szybko wydał księgę: "O obrotach sfer niebieskich", zamieszczając tam wnioski Bartka jako swoje. Od tej pory Bartek znienawidził kler i postanowił zostać lewakiem - robił wszystko wbrew logice, zaczął głosić, że pieniądze należy rozdawać tym co nie pracują, a tym co ciężko pracują i zarabiają należy jak najwięcej zabrać w formie podatków oraz że heteroseksualizm to zło i faszyzm. Jego publikacjami posiłkowali się później Karol Marks i Włodzimierz Lenin.
  Odpowiedz Oceń: 23 0 Zgłoś treść
 • Wygnaniec 2019-05-23 14:42:50 78.88.*.*
  Propagowanie komunizmu w pl. powinno być zakazane.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • brukselski kontrwywiad na tropie szpiegow 2019-05-23 11:49:12 79.187.*.*
  Wiecie czcigodni panstwo co .Glosujcie na tego lewaka, bo jak lewica sie nie wyprodukuje to beda same kaczory po polskiej kulturze biegaly.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Oskar Belian 2019-05-23 10:54:09 37.248.*.*
  Bartosz to człowiek miliona talentów i ma łeb jak sklep. Przypomina mi się historia, jak razem z kolegą Janem (nota bene z okolicznych Łajs) szukał odpowiedniego miejsca do lokacji Olsztyna. Bartosz wskazał na wzniesienie w zakolu Łyny. Co prawda były tam mega krzaciory, ale raz dwa je wycięli. Na początku stała tam tylko strażnica, ale z biegiem lat powstał zamek, okoliczna zabudowa mieszczańska (dziś Stare Miasto). W kolejnych stuleciach miasto rozrosło się do 180 tysięcy, powstała fabryka opon, osiedla mieszkaniowe, pływalnia na Głowackiego i bardzo dobry lokal z kebabem na przeciwko ratusza. Wszystko to dzięki naszemu ciche u, pomijane u w mediach bohaterowi - Bartkowi.
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Mokros 2019-05-23 10:35:08 81.96.*.*
  Brawo Bartek! Gdybym tylko głosował w Olsztynie, miałbyś mój głos. Razem jest jedyną partią, która mówi w tej kampanii o sprawach europejskich i zajmuje się realnymi problemami ludiz, a nie plemiennymi przepychankami pollitycznymi i obiecywaniem gruszek na wierzbie. Takiej polityki jaką proponuje Lewica Razem nam potrzeba!
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • rysz28 2019-05-23 09:08:47 88.156.*.*
  Możecie dwoić się i troić. Wiadomo kto wygra. Niewątpliwie Pan Bartosz jest inteligentnym i ambitnym człowiekiem. Szkoda tylko, że ma za sobą "wątpliwą" opcję polityczną.
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Mocny kwas 2019-05-23 08:09:13 5.173.*.*
  Pamiętam Bartka z młodości. Gdy wszyscy lekko i przyjemnie spędzaliśmy dzieciństwo, on od początku żyłkę społecznika. Gdy wszyscy w szkole dostaliśmy dwóje z przyrki, Bartosz postanowił zebrać petycje o odwołanie typiary - udało się zebrać 13 podpisów!
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Żółta magnetyczna gwiazda 2019-05-23 07:45:24 37.248.*.*
  Rok 2040. Na Ziemię dotarli przybysze z obcej planety. "Chcemy poznać waszego króla, Bartłomieja Grucelę. Tyle sygnałów z przestrzeni kosmicznej wyłapaliśmy o nim, że nasz lud chce, by objął swoją opieką naszą planetę."
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • mm2 2019-05-23 07:37:43 79.184.*.*
  ale tu wazeliny płynie. jak można tak się podlizywać politykowi. wszyscy oni są tacy sami czy to po, pis, psl i sld
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść