Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Bartążanie nie poddają się w walce o budowę ul. Kwiatowej

Bartążanie nie poddają się w walce o budowę ul. Kwiatowej
Czytelnik napisał, że już od 2012 roku stara się, aby m.in. na ulicy Kwiatowej w Bartągu został położony asfalt
Fot. Czytelnik Olsztyn.com.pl

Niedawno opublikowaliśmy artykuł dotyczący ul. Kwiatowej, Akacjowej i Nagietkowej w Bartągu. Budowa tych dróg trwa od lat i mieszkańcy mają dość opieszałości władz gminy Stawiguda. Nowe światło na tę inwestycję rzucił inny czytelnik, mieszkaniec pobliskich domków jednorodzinnych.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Zgłosił się do nas czytelnik, który podziękował redakcji Olsztyn.com.pl za artykuł dotyczący sporu o budowę ul. Kwiatowej (a także Akacjowej i Nagietkowej) w Bartągu, o czym pisaliśmy w tekście pt. „Mieszkańcy Bartąga mówią dość opieszałości władz gminy. Wójt przekonuje, że mają wspólne cele”.

Przypomnijmy, że mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Kwiatowej mają za złe władzom gminy, że od 2018 roku nic się nie dzieje w sprawie budowy ww. drogi. Z kolei wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz odparł, że samorząd poszukuje zewnętrznego dofinansowania na tę inwestycję.

Czytelnik w swoim liście do naszej redakcji przedstawił swój punkt widzenia, który publikujemy w całości.

Sprawa budowy dróg: Kwiatowa, Akacjowa i Nagietkowa w Bartągu swój początek ma już od 2012 r., a więc znacznie wcześniej niż powstałe 3 lata temu osiedle budynków wielorodzinnych przy ulicy Kwiatowej. O jej budowę zabiegam od tego roku w swoim własnym imieniu. Czyni to także Stowarzyszenie Budowy Osiedla w Bartągu, które za środki właścicieli domów jednorodzinnych skanalizowało cały teren wzdłuż wymienionych ulic. To co dzisiaj nazywamy drogami: Kwiatową, Akacjową i Nagietkową w 2012 r. było ,,śladem" na łące po której dojeżdżało się do nieruchomości. Przez 9 lat za własne pieniądze, z niewielkim udziałem gminy Stawiguda, udało się wytyczyć drogi. Gdyby procentowo zbadać wkład w budowę tych dróg, to mieszkańcy wnieśli ok. 60%, a gmina Stawiguda ok. 40%. Pragnę poinformować, że mówimy o drogach gminnych, których wybudowanie i utrzymanie leży nie po stronie mieszkańców, a po stronie gminy Stawiguda.

Lata minęły, zmieniło się trzech wójtów a mój segregator z prośbami, pismami, zdjęciami jest zapełniony po brzegi. Osobiście z innymi mieszkańcami na przestrzeni lat 2012-2021 uczestniczyłem w rozmowach z władzami gminy na temat budowy tych dróg. Braliśmy udział w sesjach Rady Gminy Stawiguda, na których prosiliśmy o budowę tych dróg. Największa nadzieja była w 2019 r., kiedy odbyły się już dwa przetargi na przebudowę tych dróg. Ostatecznie gmina unieważniła przetargi i przebudowa nie została zrealizowana. Brakowało ok. 1 mln złotych, aby do posiadanych już środków na budowę gmina dołożyła je i prace ruszyłyby.

Dzisiaj prawdopodobnie drogi byłyby zbudowane. W 2020 r. wybudowano wzdłuż tych ,,prowizorycznych dróg" po jednej stronie chodnik, a po drugiej stronie ścieżkę rowerową. Dróg nie ma, ale są chodniki. Dziwna sytuacja. Mieszkam przy tej ścieżce rowerowej i widzę, że korzystają z niej zarówno mieszkańcy Bartąga jak i Olsztyna, z osiedla Zacisze. Wielu kierowców jeździ tymi chodnikami jak po jezdni! Prawdopodobnie zanim powstaną drogi, to chodnik i ścieżka zostaną zrujnowane.

Najnowsze pismo w sprawie potrzeby budowy tych dróg duża grupa mieszkańców domków jednorodzinnych usytuowanych wzdłuż tych ulic podpisała 13 marca 2021 r. Osobiście dostarczyłem je do Urzędu Gminy Stawiguda w dniu 16 marca 2021 r. (załącznik do pisma). Jesteśmy ciekawi, jak gmina podejdzie do zaproponowanych przez nas wariantów rozwiązania tej sprawy. Popieramy działania wspólnoty mieszkaniowej przy ulicy Kwiatowej i jesteśmy zainteresowani współpracą w tym zakresie. Jesteśmy cierpliwi i cały czas traktujemy władze gminy jako partnera w rozmowach.

– napisał czytelnik.

Komentarze (25)

Dodaj swój komentarz

 • Hahahahjaha 2021-04-03 21:48:57 31.0.*.*
  Ta bajkowa to jest dopiero festyn cebuli z hipoteką
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • Ahahaha 2021-04-03 13:37:45 95.160.*.*
  Nic tym leniom nie dawać z publicznych pieniędzy! Jak są głupi i kupili nieruchomości z takim dojazdem to niech teraz cierpią!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 11
 • poy79 2021-04-03 13:04:03 81.190.*.*
  Dobrze że nie proszą miasta Olsztyn o dofinansowanie. Bo to by była hipokryzja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • KWIATOWA 2021-04-03 12:04:38 176.221.*.*
  Portal ten wrzuca newsy ale pracy dziennikarskiej tutaj nie ma. A wystarczylyby ze dwa telefony by dowiedziec sie co sie dzieje z Kwiatowa. 1. Gmina nie wykupila prywatnych gruntow przez ktore przebiega Kwiatowa. 2. Przetargi w poprzednich latach byly uniewazniane, gdyz gmina miala na ten cel 2mln a najnizsza oferta wynosila 2.8mln. Oczywiscie gmina wiedzial, ze inwestycja jest niedowartosciowana, ale dzieki tym przetargom miala na kolejny rok zapasowe 2 mln do przesuniecia na inne cele. Jest to coroczna praktyka i nowy wojt przejal te zwyczaje od poprzednich wladz. 3. Obecnie powstaly chodniki i sciezka rowerowa, wiec koszt budowy powinien juz sie znaczaco zmniejszyc ponizej 2.8 mln pln. A tymczasem gmina wpisala na ten rok 3.750mln a inwetycje uzaleznila od otrzymania dotacji w kwocie kolejnych 3.750mln. Czyli rok temu mieli oferte za 2.8mln a teraz chca budowac za 7mln mimo, ze czesc inwestycji juz powstala jak krawezniki i oswietlenie. 4. Wojt nie zgadza sie by podzielic inwestycji na etapy, choc od lat maja pieniadze ktore wystarczylyby na sama Kwiatowa, ktora jest dojazdem do pozostalych ulic i przyjmuje najwiekszy ruch. 5. Wojt przeksztalca na zyczenie dewelopera jego dzialke rolna na teren zabudowany wbrew wczesniejszym obietnicom odnosnie budowy nowego dojazdu do Kwiatowej i utworzenia terenow zielonych. Dachland chce nastepnie teren sprzedac pod budowe dyskontu. Ciekawe, ze gmina idac na reke deweloperowi, przeksztalca tez dzialki gminne by podniesc wartosc dzialek dewelopera. Wszystkie dzialania wojta ukladaja sie w jakis biznesowy uklad. Gdzie wojt sabotuje oczywiste dzialania gminy i jednoczesnie zalatwia prywatne interesy z Dachlandem. Wszystko to wbrew okolicznym mieszkancom, ktorzy zasypuja urzad korespondencja. Czasem wojt przyjezdza i mowi, ze nie wiedzial i juz sprawe zalatwia. I tak robi od kilku lat, a za plecami dalej uprawia prywatne interesy. Tu moglyby sie przyjzec temu jakies sluzby, bo nie wyglada to na przypadek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Mieszkaniec Kwiatowej 2021-04-03 11:34:23 176.221.*.*
  Czy to Leszek Kirzenkowski napisal do was ten list?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
 • Rodowity Olsztynianin 2021-04-03 10:54:37 93.105.*.*
  ***** N*L
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 7
 • Co nas to obchodzi! 2021-04-03 10:37:51 188.146.*.*
  Czemu redakcja ciagle pisze o tym zapyziałym Zaciszu? Ktoś ma tam może mieszkanko i teraz brodzi w błocie ? Dlaczego nic nie piszecie o Sybiraków która jest niesamowicie zniszczona , o braku budowy ścieżki rowerowej przez las miejski , która była w planach na 2020? Zajmujcie się sprawami Olsztyna a nie drogi w Bartągu bo to nie nasza sprawa tylko Stawigudy . Napiszcie też o tym że w Dywitach będzie nowoczesna hala sportowa a w Purdzie pies się błąka po lesie....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
 • z Bajkowej 2021-04-03 10:30:00 88.156.*.*
  A kogo obchodzi patola, którap rzeprowadziła się na wieś?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • Sumienie Polski 2021-04-03 10:24:01 95.160.*.*
  Mam prostą radę dla was wy niemoty: o publicznych pieniądzach możecie zapomnieć! Po drugie: bierzesz jeden z drugim swój wiesniacki beret i zbierasz grosiaki od sąsiadów na budowę drogi, jeśli nie to do końca waszych bezwartosciowych żyć będziecie brodzić z pyskami w błocie, co osobiście najbardziej by mnie ucieszyło:)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 10
 • Mieszkanka jednej z ulic 2021-03-26 20:16:20 37.47.*.*
  Jesteśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość też ma swoje granice. Jeśli w tym roku władze gminy nie zdobędą środków zewnętrznych i nie dofinansują wystarczającą kwotą z własnego budżetu w takiej wysokości, aby rozstrzygnąć przetarg na budowę tych trzech dróg, to cierpliwość się skończy, a mieszkańcy na pewno podejmą bardziej radykalne działania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6