''Baby Shoes Remember'' w Olsztynie. Dziecięce buciki na płocie okalającym katedrę [ZDJĘCIA]

''Baby Shoes Remember'' w Olsztynie. Dziecięce buciki na płocie okalającym katedrę [ZDJĘCIA]
"Baby Shoes Remember" pod olsztyńską katedrą
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielę ma murach wielu kościołów w Polsce zawisły dziecięce buciki i sparpetki obwiązane czarną wstążką. W ten sposób zostały upamiętnione ofiary księży pedofilów. Akcja miała miejsce również w stolicy Warmii i Mazur.

"Baby Shoes Remember" to akcja, która narodziła się w Irlandii, gdzie wieszanie dziecięcych bucików i skarpetek na płotach kościołów i kurii miało przypominać o ofiarach księży pedofilów. W Polsce w inicjatywę włączyła się broniąca ofiar pedofilli w polskim Kościele fundnacja "Nie lękajcie się".

W samo południe wydarzenie miało również miejsce w Olsztynie, gdzie na płocie okalającym bazylikę konkatedralną św. Jakuba przy ulicy Staszica zawisły dziecięce buciki wraz z czarnymi wstążkami. Wśród nich znalazły się m.in. hasła "Stop pedofilii w kościele", czy też "Żądamy ukarania winnych!"

- To jest problem ogólnoświatowy - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl jeden z uczestników niedzielnej akcji, który chciał zachować anonimowość. - Wydarzenie ma na celu upamiętnić wszystkie ofiary księży pedofilów; w szczególności tę większość, która nigdy nie doczekała się sprawiedliwości. To nie jest w żadnym przypadku akcja przeciwko samemu Kościołowi.

Zdaniem zgromadzonych, w Polsce jest problem z Kościołem, bowiem z jednej strony księża umoralniają, prowadzą katechezy, uczą życia zgodnie z wiarą, natomiast z drugiej strony kryją w swoich szeregach pedofilów.

- W polskim Kościele nie słychać, aby miała miejsce większa akcja "oczyszczaja" to środowisko - przyznaje nasz rozmówca.

Wśród wielu dziecięcych bucików na płocie okalającym katedrę znaleźliśmy transparent dotyczący 14-letniej Michasi z Olsztyna, która blisko dwa lata temu została zgwałcona przez jednego z duchownych.

- Akcja jest ważna o tyle dla mnie, że dotyczy osoby, którą znam - mówi nam jedna z mieszkanek Olsztyna, Monika Falej, która przybyła na niedzielne wydarzenie. - Znam rodzinę i Michasię, która doświadczyła przemocy pedofila w sutannie. Chciałabym aby przestępca, który tego dokonał był ukarany, a nie był chowany za systemem całego urzędu kościelnego.

Zdaniem Falej, dziewczynka miała z tego powodu kilkukrotne próby samobójcze, jest pod stałą opieką psychologa, natomiast oskarżany ksiądz "pojechał na kolejną placówkę".

Dziecięce buciki zawisły także przed wejściem do olsztyńskiej kurii.

Próbowaliśmy zdobyć komentarz od jednego z duchowych, który miał uczestniczyć w zbliżającej się mszy, jednakże odmówił. Nie chciał również wypowiedzieć się na temat akcji całkowicie nieoficjalnie.

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

 • Nauczycielka 2018-08-28 17:26:03 94.254.*.*
  A co będzie jak za 2 tygodnie zapadnie wyrok sądu uniewinniający Małkowskiego od wszystkich zarzutów? Myślę ze jako czysty obywatel miałby szansę na zwycięstwo w 2 turze. Rzeczywiście coś było na rzeczy z tym leczeniem głosów. Ciekawie się zapowiada. Start Małkowskiego przekreśla zwycięstwo betonowca.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Issru 2018-08-26 22:47:07 94.254.*.*
  ..pedofile sa w roznych ze tak powiem środowiskach, w zwiazku z tym buty czy co tam powinny wisieć mysle wszędzie.. Uczepiono sie po prostu tej jednej instytucji żeby oddalic ludzi od kościoła .. A pedofil znajdzie sie nawet tam gdzie sie niby z pedofilia walczy.. Juz byl taki jeden od "praw dziecka"...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 8
 • Nadmorski 2018-08-26 21:52:14 94.254.*.*
  Cieszę się z faktu że jesteśmy po źniwach i doźynkach. Wkrotce WYKOPKI. Olsztyn mam nadzieję, że zostanie przewietrzony...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
 • logicznie_myśląca 2018-08-26 20:53:44 83.3.*.*
  Akcja rozmyta, ciesząca się bardzo małym zainteresowaniem. W większości ludzie przechodzili i nie reagowali. Ci co reagowali byli oburzeni...Trwało to chwilę i aktywistki zniknęły. Ciekawe kiedy taka akcja będzie obejmowała „Ojców” rodzin, którzy wykorzystali swoje dzieci. W samym Olsztynie takich przypadków kiedy to „tatuś” skrzywdził córeczkę było bardzo dużo. Około 6 tys. skazanych za pedofilię w Polsce, w tym 27 księży. To mniej niż pół promila. Czyli 5973 to przypadki pedofilii w domach. Najczęściej Ojcowie, Wujkowie, Dziadkowie, w mniejszości są to Kobiety.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 7
 • awanturnica z olsztyna 2018-08-26 18:14:43 195.225.*.*
  http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/glogow/art/7909642,nauczyciel-uwiodl-15letnia-gimnazjalistke,id,t.html zobaczcie nauczyciel pedofil, wieszamy buciki na wszystkich szkołach!!!!!!!!!!!!! łapska precz od naszych dzieci pedofile ze szkół!!!!!!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 5
 • tewu 2018-08-26 18:06:50 88.156.*.*
  po święceniach powinni być poddani przymusowej kastracji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 21
 • gość 2018-08-26 18:01:29 195.225.*.*
  olsztynianki już dawno padły na łeb i co jakiś czas widać efekty, siedzą z dzieciakami na zasiłkach i durne pomysły im do głowy przychodzą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 13
 • wierząca 2018-08-26 14:21:01 31.172.*.*
  Owce od tego przestaną być owcami. A babcia będzie dziadkiem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 9
2147382000