Dziś jest: 20.07.2024
Imieniny: Czesława, Hieronioma
Data dodania: 2011-06-20 07:50
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 10:50

Iwona Starczewska

Artyleryjska jednak z opóźnieniem?

Wykonawca nowej ulicy Artyleryjskiej już w ubiegłym tygodniu informował o odkryciu na Alei Wojska Polskiego sieci podziemnych, co może kolidować z prowadzeniem tam dalszych prac zgodnie z harmonogramem. Teraz po głębszej analizie problemu okazuje się, że pod znakiem zapytania stoi oddanie w terminie całego projektu nowej ulicy Artyleryjskiej .

reklama

Już w ubiegłym tygodniu wstrzymane zostały prace na prawej części Alei Wojska Polskiego - patrząc od strony centrum. Wykonawca pracował tam jedynie 2 tygodnie. Prace musiały zostać przerwane z powodu odkrycia sieci podziemnych kolidujących z projektem.

- Na odcinku od skrzyżowania z ulicą Żeromskiego do Jagiellońskiej mamy liczne kolizje sieci podziemnych. Infrastruktura realizowana przed laty nie została nigdzie zinwentaryzowana. Stąd dzisiejsze problemy – informuje Andrzej Karwowski Kierownik Jednostki Realizującej Projekt z Urzędu Miasta Olsztyna. - Zanim zostaną wznowione prace, czeka nas porządkowanie zaszłości zarówno w gruncie, jak i na mapach – dodaje Karwowski.

Problem polega na tym, że w zaplanowanym wcześniej miejscu nie zmieści się przebudowywany wodociąg. Bez tego elementu nie można z kolei wykonać kanalizacji deszczowej. Biegnący już pod ziemią ciepłociąg i liczne niezinwentaryzowane kable telekomunikacyjne zajmują znacznie większy obszar niż można się było spodziewać – jedna prawie metr, drugie miejscami mają półtora metra.

- Na podstawie posiadanych wcześniej danych trudno było przewidzieć, że nie będzie możliwości zachowania normatywnych odległości między sieciami - wyjaśnia Andrzej Karwowski. I dodaje - Podziemna infrastruktura była oczywiście zaznaczona na mapie, ale tylko symbolicznie i nie w takim rozmiarze.

Wykonawca zamiast prowadzić dalsze prace na prawym pasie Alei Wojska Polskiego musi się w tej chwili ograniczyć tylko do odkrycia sieci. Rozpoczęto przekopywanie terenu, co pozwoli jednoznacznie określić prawdziwe rozmiary i położenie wszelkich sieci uzbrojenia terenu.

Prace muszą być wykonywane ręcznie z dużą ostrożnością, aby uniknąć uszkodzenia sieci.

- Właściwie wróciliśmy do fazy projektowego rozwiązania kolizji. Tym razem jednak nie na podstawie mapy i zebranych danych, a rozpatrując rzeczywiste położenie istniejącej infrastruktury. Konieczne stało się także ponowne uzgodnienie przebiegu z gestorami poszczególnych sieci. Cały dzień spędziliśmy z projektantami na budowie, wcześniej rozmawialiśmy już także z dysponentami infrastruktury - opowiada Kierownik Jednostki Realizującej Projekt.

Kolejna ''niespodzianka'' przy realizacji tego projektu może niestety skutkować przedłużeniem okresu wykonywania robót na tym odcinku Alei Wojska Polskiego, a co za tym idzie cała nowa ulica Artyleryjska może zostać oddana do użytku później niż zakładano.

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl