Amerykańska grupa bojowa dotrze do Orzysza

W końcu stycznia siły brygady amerykańskiej będą stacjonowały na terenie Polski, a w kwietniu siły wielonarodowej batalionowej grupy bojowej w Orzyszu. Tym samym wypełnione zostaną ustalenia szczytu NATO w Warszawie.

Szef MON, Antoni Macierewicz spotkał się z dowódcą wojsk lądowych USA w Europie generałem broni Frederickiem Hodgesem. Tematem spotkania było rozmieszczenie sił USA w Polsce – zgodnie z ustaleniami podczas szczytu NATO. Już 6 stycznia 2017 roku do portu w Bremenhaven w Niemczech ma zawinąć statek ze sprzętem amerykańskiej brygady pancernej, na co dzień stacjonującej w Fort Carson w stanie Kolorado. Następnie tak szybko, jak to będzie możliwe, sprzęt zostanie przemieszczony do Polski, a następnie także do Rumunii i państw bałtyckich, co ma być sprawdzianem dla amerykańskich żołnierzy.

Przypomnijmy również, że dowództwo wschodnich sił NATO będzie zlokalizowane w Elblągu.

– Rozmawialiśmy z generałem Hodgesem oraz jego żołnierzami, którzy tworzą zespól przygotowujący rozmieszczenie sił USA w Polsce, o ciężkiej brygadzie oraz batalionowej grupie bojowej, która będzie rozlokowana w północno-wschodniej części Polski. Omówiliśmy wszystkie kwestie związane z pomocą techniczną oraz wsparciem organizacyjnym. Związane jest to także z tym, że pani premier  powierzyła mi funkcję koordynacji wszystkich działań ministerstw i organów administracji rządowej w związku z rozmieszczeniem na terytorium Polski armii sojuszniczych – mówił minister Antoni Macierewicz.

ABCT, czyli Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, w sile ok. 4000 żołnierzy, zostanie przebazowana do Europy w ramach amerykańskiej inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw.European Reassurance Initiative (ERI).

Rozmieszczenie ABCT będzie realizowane w cyklu 9-miesięcznym. Pierwszą rotację ABCT zapewni 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty (3/4 ABCT) stacjonująca na co dzień Fort Carson w stanie Colorado, w Stanach Zjednoczonych. ABCT ma pełną gotowość operacyjną. Jej pododdziały będą brały udział w ćwiczeniach i szkoleniach na terenie całej Polski, również w Orzyszu, pozostając w gotowości do szybkiego użycia. Amerykańscy żołnierze będą więc w Polsce ćwiczyć, ale także będą gotowi do obrony Polaków.

Źródło: MON

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz