Aktywność sejmowa posłanek i posłów z Warmii i Mazur. Zjednoczona Prawica na szarym końcu...

Aktywność sejmowa posłanek i posłów z Warmii i Mazur. Zjednoczona Prawica na szarym końcu...
Sejm
Fot. materiał prasowy

Województwo warmińsko-mazurskie jest reprezentowane przez 18 posłów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak pracują od początku swojej kadencji.

Chociaż do kolejnych wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze ponad 3 lata, to postanowiliśmy sprawdzić aktywność posłów i posłanek z województwa warmińsko-mazurskiego.

Przeanalizowaliśmy statystyki sejmowe i oto, co nam wyszło:

Tabela przedstawia aktywność posłanek i posłów z Warmii i Mazur. Opracowanie na podstawie danych z Sejm.gov.pl (powiększ)

Jak widać, najaktywniejsi są posłowie Lewicy (Monika Falej, która do tej pory złożyła aż 635 interpelacji oraz Marcin Kulasek). Pierwszą trójkę zamyka Anna Wasilewska z Koalicji Obywatelskiej. Natomiast na szarym końcu znajdują się parlamentarzyści z obozu Zjednoczonej Prawicy: Wojciech Maksymowicz, Zbigniew Babalski i Robert Gontarz.

Jeżeli chodzi o wystąpienia z mównicy sejmowej, to rekordzistą jest Grzegorz Braun z Konfederacji (123 wystąpienia). W przypadku posłów z Warmii i Mazur przoduje w zestawieniu Monika Falej (33) i Janusz Cichoń (23). Nie przemawiali jedynie posłowie Zjednoczonej Prawicy (Leonard Krasulski, Jerzy Wilk, Wojciech Kossakowski i Robert Gontarz).

Najwięcej interpelacji złożyła Hanna Gill-Piątek z Lewicy (682). W naszym zestawieniu ponownie prowadzi, i to z gigantyczną przewagą, Monika Falej (635 interpelacji). Na drugim miejscu jest Marcin Kulasek (86), na trzecim Anna Wasilewska (69). Dalej jest Urszula Pasławska (PSL-Kukiz 15), która złożyła 55 interpelacji, Paweł Papke (25) i Janusz Cichoń (17). Najwięcej interpelacji spośród posłów Zjednoczonej Prawicy złożyła Iwona Arent (13). Posłowie koalicji rządzącej przodują za to w kategorii: najmniej złożonych interpelacji (żadnej nie złożyli Leonard Krasulski, Wojciech Maksymowicz i Zbigniew Babalski). Robert Gontarz złożył jedną, ale jest to jego jedyna aktywność w Sejmie (poza 100 proc. frekwencją podczas głosowań).

Najwięcej zapytań złożyła Monika Falej (28), na dalszych miejscach znajdują się Janusz Cichoń (13) i Urszula Pasławska (12).

Jeżeli chodzi o pytania w sprawach bieżących, tutaj zauważalna jest niewielka aktywność. Jedynie zadali takowe Monika Falej i Marcin Kulasek (po 2) oraz Leonard Krasulski (1). Oświadczenia wygłosili tylko Monika Falej (5) oraz Marcin Kulasek i Jacek Protas (po 1).

W podpisanych projektach najaktywniejszy jest za to poseł Zjednoczonej Prawicy – Leonard Krasulski (32), dalej Anna Wasilewska (27) i Paweł Papke (21). Żadnego projektu nie podpisało dwóch posłów: Robert Gontarz i Wojciech Kossakowski. Natomiast sprawozdania przedstawili Jerzy Małecki i Zbigniew Babalski.

Podsumowując – najaktywniejsi są posłowie Lewicy, szczególnie Monika Falej. Następnie posłowie Koalicji Obywatelskiej – Anna Wasilewska, Janusz Cichoń i Paweł Papke a także Urszula Pasławska z PSL-Kukiz 15). Jeżeli chodzi o polityków partii rządzącej, to przodują tutaj Leonard Krasulski i Jerzy Małecki, chociaż znaleźli się ostatecznie dopiero na 7. i 8. miejscu.

Stawkę zamykają przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy: Michał Wypij, Jerzy Wilk, Wojciech Kossakowski, Wojciech Maksymowicz, Zbigniew Babalski i Robert Gontarz.

Czy przynależność do obozu władzy, powinna zwalniać z braku aktywności? O tym przekonamy się za 3 lata podczas kolejnych wyborów parlamentarnych.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • otm 2020-07-22 12:03:33 89.161.*.*
  Cenna inicjatywa proletriackiego portalu olsztyn.com.pl. Z proletariackim, znanym i lubianym przez panią prawnik i poseł Falej: pozdrowieniem: J***ć Falej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • nikt ważny 2020-07-20 10:40:28 83.31.*.*
  Cenne spostrzeżenie tych, którzy twierdzą, że liczy się jakość, a nie ilość. Taki np. krokodyl ma wielką paszczę ale krótkie łapki, więc do dobory ni choroby się nie nadaje, za to do kłapania paszczą jak najbardziej. Ja chętnie poznam dokonania, które się dokonały na rzecz mieszkańców-wyborców naszego regionu, a które były dziełem naszych parlamentarzystów. Gadaniem głodnego nie nakarmię.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • raad 2020-07-19 15:37:15 89.228.*.*
  Jakby kogoś interesowało w jaki sposób robi się 600 interpelacji: masz np temat: ilość szczepionek w Polsce. Ale nie robisz jednej interpelacji, wtedy nie widać tego w statystykach, dziennikarze czepiają się, że nic nie robisz i ogólnie jest fujka. Rozwiązaniem jest podział tematu na województwa. I w ten sposób wychodzi "ilość szczepionek w woj. war-maz", "ilość szczepionek w woj maz." itd itp. Proste? Proste. Że to wygląda jak pisanie pracy zaliczeniowej, w której robisz podwójne marginesy, spacje, a cześć tekstu dajesz na biało, żeby wyszło więcej znaków? A kogo to obchodzi? Takie mamy szkoły wyższe, które uczą cwaniactwa i takie mamy potem elity.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1