Afera w resorcie szkolnictwa wyższego z olsztyńską fundacją w tle

Niemal ćwierć miliona złotych trafiło do olsztyńskiej fundacji Inn Warmia. Dotację za wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku przyznało jej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zarządzane przez Jarosława Gowina. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że fundacja powstała na tydzień przed ogłoszeniem konkursu.

O aferze w resorcie szkolnictwa wyższego poinformował Wprost. Jak informuje tygodnik – olsztyńska fundacja Inn Warmia miała otrzymać 247 tysięcy złotych w ramach konkursu ''Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku''. Fundacja otrzymała grant, mimo że powstała tydzień przed konkursem.

Co ciekawe, jak podaje Wprost – w komisji oceniającej oferty złożone w konkursie, a więc decydującej o przydziale grantów znalazły się osoby z politycznego otoczenia Gowina, w tym Michał Wypij z jego gabinetu, szykujący się do startu w wyborach na prezydenta Olsztyna z ramienia partii Porozumienie Jarosława Gowina. Jak podaje Wprost prezes fundacji Inn Warmia przyznał, że zna się z Michałem Wypijem.

O wyjaśnienie doniesień Wprostu poprosiliśmy Michała Wypija. Ten jednak odmówił komentarza odsyłając nas do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort w oficjalnym stanowisku stwierdza, że w tym konkursie nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Jak podaje jednak Wprost, w następnej edycji tego konkursu wymieniono już cały skład oceniający.

Wprost podaje również inne przypadki niejasnych dotacji przyznawanych przez MNiSW kierowane przez Gowina.

Doniesienia Wprostu sprawiły, że .Nowoczesna złożyła wniosek do CBA i NIK o zajęcie się sprawą.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jadwiga_Misiak 2018-04-20 11:25:01 213.76.*.*
    Czyści niczym przejrzysta woda. Fajnie założyć fundację parę dni przed konkursem na rozdział kasy i oczywiście stać się beneficjentem. Ktoś dał cynk? A skąd, pewnie to wkradł się jakiś błąd? Co pozostaje? Wypijmy za błędy, jak śpiewał Ryszard Rynkowski. Czysto, przejrzyście, wystarczy się porozumieć.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
2147382000
2147382000