7 sposobów na problemy ze snem

7 sposobów na problemy ze snem
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Problemy ze snem dotyczą wielu osób. Mogą one mieć różne podłoże. Jednak nie zawsze trzeba sięgać po leki, aby sobie z nimi poradzić. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe i naturalne metody. Przedstawiamy 7 sposobów na problemy ze snem.

Rezygnacja z drzemek w ciągu dnia

Drzemka w ciągu dnia mogą zaburzyć odpoczynek nocny. Wpływają one na czas trwania fazy REM i NREM. Wówczas pojawiają się kłopoty z zasypianiem lub pogarsza się jakość nocnego odpoczynku. Aby uniknąć bezsenności, lepiej jest położyć się do łóżka wcześniej niż drzemać w ciągu dnia.

Relaksacja przed snem

Wyciszenie się i relaksacja przed snem w znacznym stopniu ułatwiają zaśnięcie. Zmniejszają także ryzyko wybudzania się w nocy. Dlatego przed położeniem się do łóżka warto poświęcić 15–20 minut na relaks. Może być to ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (np. lawendowy), spacer, medytacja lub sesja jogi – cokolwiek, co powoduje odprężenie i uspokaja. Natomiast nie zalecane jest wykonywanie czynności bardzo angażujących, stymulujących i związanych z intensywnym wysiłkiem fizycznym (np. trening sportowy, granie w gry komputerowe).

Olejek CBD

Osoby, które cierpią na bezsenność, mogą zażywać olejek CBD. Jest to substancja pochodząca z konopii. Jednak nie ma ona żadnych właściwości uzależniających i psychogennych. Natomiast uspokaja, wycisza i relaksuje. Ponadto badania wykazały, że olejek CBD reguluje cykl snu. Produkty tego typu nie mają skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać, aby nabywać je w sprawdzonych miejscach. Jednym z nich jest 4EASE.PL, który dba o bardzo wysoką jakość olejków CBD.

Kładzenie się do łóżka o regularnych porach

Regularność w znacznym stopniu pozwala uregulować sen. Dlatego zalecane jest kładzenie się do łóżka oraz budzenie się o stałych porach – także w weekendy i wolne dni. Organizm przyzwyczaja się do takiego rytmu dobowego, dzięki czemu ma lepsze warunki do odpoczynku. Osoby, które pracują na zmiany, również powinny pamiętać o stałych porach snu i czuwania (odpowiednio dopasowanych do godzin pracy).

Ograniczenie spożycia kawy

Przed snem nie jest zalecane spożywanie kawy, a także innych napojów, które zawierają w sobie kofeinę (m.in. mocna herbata lub napoje energetyczne). Substancja ta jest stymulantem dla układu nerwowego. Przeprowadzono badania, które wykazały, że spożycie 400 mg kofeiny na 6 godzin przed położeniem się do łóżka powoduje pogorszenie jakości snu oraz skrócenie czasu jego trwania aż o godzinę.

Zadbanie o odpowiedni klimat w sypialni

Na jakość snu wpływają warunki panujące w sypialni. Należy zadbać o wygodny materac, a także ograniczyć źródła światła i hałasu w tym pomieszczeniu. Wieczorem warto wietrzyć pokój lub rozpylać w nim olejki eteryczne.

Ograniczenie czasu spędzanego w łóżku

Ważne jest także ograniczenie czasu spędzanego w łóżku. Należy przebywać w sypialni tylko w czasie spania lub zbliżeń intymnych. Pomieszczenie to powinno kojarzyć się tylko z odpoczynkiem. Nie można w nim pracować lub oglądać telewizji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Marcin 2021-06-01 13:37:52 89.64.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0