5 kroków przed podejściem do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to chyba największe zobowiązanie finansowe, w jakim weźmiesz udział w swoim życiu. Pożyczki na sfinansowanie zakupu nowego własnego mieszkania czy domu oscylują na kwoty kilkuset tysięcy. Są to ogromne pieniądze, dlatego do wzięcia takiego kredytu należy odpowiednio się przygotować. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci 5 kroków, jakie należy przejść w ramach samodzielnego przygotowania do wzięcia zobowiązania hipotecznego.

Nie da się ukryć, że kredyt hipoteczny to bardzo poważna sprawa, która ma na nas wpływ nie tylko pod względem finansowym, ale również psychicznym. Ogromny stres, z jakim się wiąże, sprawia, że warto się odpowiednio przygotować, by jak najlepiej poradzić sobie ze spłacaniem rat i by nie wpaść w koszmarne długi na lata. Oto nasze propozycje 5 kroków przygotowujących do tego przedsięwzięcia!

KROK 1: zgromadź potrzebny wkład własny

Zasady związane z udzielaniem kredytów hipotecznych jasno mówią, że do podjęcia wniosku o pożyczkę potrzebny jest nam wkład własny. Są to pieniądze stanowiące na ogół 20% wartości nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Czasami zdarza się, że banki obniżają jednak wkład procentowy do 15 czy 10%. Pamiętaj, że jeśli Twój wkład własny będzie wynosił więcej niż 20% - możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania ze strony banku.

KROK 2: stwórz pozytywną historię kredytową

Na temat historii kredytowej chodzą już legendy. Jedni twierdzą, że można ją tworzyć za pomocą chwilówek udzielanych przez parabanki, inni uważają, że najlepszym sposobem jest kupowanie przedmiotów na raty i spłacanie ich w terminie. Najkorzystniejszym wyjściem będzie jednak spłata kredytów wziętych w bankach, a nie instytucjach podobnych. Pozytywna historia kredytowa wpłynie korzystnie na nasz wniosek oraz pozwoli ubiegać się o wyższą kwotę kredytu.

KROK 3: oblicz swoją zdolność kredytową

Zanim zaczniesz szukać wymarzonego mieszkania, musisz wiedzieć, na jaką półkę cenową Cię tak naprawdę stać. W tym celu warto poznać swoją przybliżoną zdolność kredytową. W tym celu skorzystaj z któregoś kalkulatora zdolności kredytowej online, który orientacyjnie obliczy dla Ciebie kwotę potencjalnego kredytu hipotecznego, o jaką możesz wnioskować. Z naszej strony możemy polecić kalkulatory znajdujące się na stronie  www.expander.pl/kalkulatory/. 

KROK 4: miej oszczędności na czarną godzinę

Poza przygotowaniem wkładu własnego warto również przygotować tak zwane oszczędności na czarną godzinę. To właśnie z nich będziemy korzystać, gdy coś pójdzie nie tak i nie będziemy mogli z naszych bieżących pieniędzy spłacać rat kredytu. Takie specjalne konto z pieniędzmi będzie świetną ochroną przed losowymi wypadkami.

KROK 5: naucz się żyć, jakbyś miał już kredyt

Ogromnym problemem i błędem osób biorących kredyt hipoteczny jest całkowite nieprzygotowanie mentalne i psychiczne do zmiany stylu swojego życia. Musząc spłacać comiesięczne raty, żyją tak jak wcześniej, gdy nie mieli kredytu. Zanim otrzymasz kredyt, odkładaj przez jakiś czas tyle pieniędzy, ile wynosiłaby jego rata. Dzięki temu sprawdzisz, czy jesteś w stanie przeżyć bez tych pieniędzy, a po czasie nauczysz się zupełnie nowych nawyków.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jack22 2019-01-16 17:28:12 213.92.*.*
    Dobrze skorzystać z jakiegoś zestawienia kredytów hipotecznych online https://procredito.pl/kredyty/kredyt-mieszkaniowy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1